HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Çörek otu: Faydaları nelerdir, nasıl tüketilir?

Çörek otu hem mutfaklarımızda yemeklere lezzet kattığı için, hem de çeşitli hastalıkların tedavisinde yararlı olduğu için yüzlerce yıldır kullanılıyor.

Çörek otu: Faydaları nelerdir, nasıl tüketilir?

Halk arasında kullanımı genel olarak mutfak ürünlerine yoğunlaşsa da, çörek otunun sağlık açısından yabana atılmaması gereken faydaları da bulunuyor. Bu tür bir yiyeceğin bu kadar faydalı olmasının altında yatan sebep elbette ki içerdiği çeşitli miktarlardaki vitaminler ve minerallerdir. Çörek otu içerisinde bol miktarda magnezyum, çinko, selenyum gibi mineralleri barındırır. Aynı zamanda A, B1, B2, B6 ve H vitaminleri de çörek otu içerisinde bolca bulunuyor. Fakat tüm bunların arasında öne çıkan ve bu yiyeceği çok önemli kılan şey, içinde bulunan thymoquinone bileşenidir. Bu bileşen çörek otunun sağlığımız açısından bu kadar faydalı olmasında önemli bir rol oynar. Yiyeceğin birçok önemli hastalığın tedavi edilmesinde kullanılmasının nedeni thymoquinonedir.

Çörek Otunun Kalorisi ve Besin Değerleri

Miktar: 1 çorba kaşığı (15 gr)

Kalori (kcal): 56

Yağ (g): 3.34

Karbonhidrat (g): 6.64

Protein (g): 2.67

Çörek Otunun Faydaları

İçeriğinde bulunan mineraller ve vitaminler sayesinde, genel olarak hastalıkların tedavisi alanında faydaları bulunur. Ayrıca bu yiyeceğin farklı tüketim şekillerinin de bulunması, faydalı olduğu alanların çeşitliliğini de arttırıyor. Genel olarak bu yiyeceğin öne çıkan faydaları şunlardır:

1. Astıma iyi gelir

Astım hastalığı genç, yaşlı birçok insanı yakalayabilen önemli bir hastalık. Kişinin nefes alma sorunları yaşamasına neden olan astım hastalığının tedavisi için çeşitli yöntemler bulunuyor. Genel olarak astım ataklarının geçmesi için kullanılan ilaçlar dışında, bitkisel destekleyici tedaviler de mevcut. Çörek otu kullanımı ise, bu destekleyici tedaviler arasında önemli bir seçenek olarak öne çıkıyor. Yapılan araştırmalar, çörek otu yağının astım hastalarında kullanıldığında solunum yolu kaslarını genişlettiğini ve rahat nefes almaya olanak sağladığını kanıtlamış. Bu nedenle astım hastalığı sorunu yaşayanlara çörek otu kullanımı sıklıkla öneriliyor.

2. Hafızayı güçlendirir

Çörek otunun sağlığımıza faydaları sadece hastalıklarda destekleyici tedavi olarak kullanılması ile bitmiyor. Bu yiyeceğin aynı zamanda koruyucu özellikleri de var. Örneğin hafızayı güçlendirmesi, bu durumun en iyi örneklerinden birisi. Özellikle yaşı ilerleyen kişilerin çörek otunun bu özelliğini kullanmaları, yaştan dolayı ortaya çıkan hafızanın zayıflaması ve işlevini yitirmesi gibi sorunlara karşı iyi bir önlem olabilir. Bunun için bir bardak suya nane ve bir miktar çörek otu yağı ekleyerek hazırladığınız bir kürü, günde iki kez tüketebilirsiniz.

3. Şeker hastalığına iyi gelir

Tip 2 diyabet, yani halk arasında bilinen adı ile şeker hastalığı, günümüzün en tehlikeli ve yaygın hastalıklarından birisi. Birçok araştırmacı kronik hastalığın iyileştirilmesi için çeşitli tedavi yöntemleri araştırıyor. Yapılan bu araştırmalardan bazıları da, çörek otunun şeker hastalığı üzerinde önemli derecede iyileştirici bir etki yaptığı sonucunu ortaya çıkarmış. Özellikle çörek otu yağının, bu hastalığa iyi geldiği üzerine bulgular ortaya bulunuyor. Bu gelişme, kişinin yaşam tarzını ve hayat standardını önemli bir biçimde etkileyen şeker hastalığı ile mücadele için harika bir kapı daha açmış oluyor. Eğer siz de şeker hastalığından sıkıntılar çekiyorsanız, kan şekerinizi düşürmek için uygun miktarda çörek otu yağı kullanabilirsiniz.

4. Tansiyonu düşürür

Yüksek tansiyon sorunu olan kişilerin en sık kullandığı tedavi yöntemi, tansiyon yükseldiğinde bunu düşürebilecek ilaçların alınması şeklinde olur. Fakat bu etkiyi veren başka yöntemler de mevcut. Konu üzerine yapılan araştırmalarda, yüksek tansiyon şikayeti olan hastaların küçük bir miktar çörek otu kullandıklarında tansiyonlarını düşürdükleri saptanmış. Aynı zamanda kuvvetli bir idrar söktürücü olan çörek otu, küçük miktarlarda alınarak yüksek tansiyonun düşürülmesinde kullanılabilir.

5. Karaciğere iyi gelir

Çörek otunun karaciğere ve karaciğer hastalıklarına iyi geldiği halk arasında da uzun süredir bilinen bir gerçek. Çörek otu bilinene göre karaciğeri bazı zehirlenme türlerine karşı koruyabiliyor. Her zehirlenme türü için olmasa bile, sadece bu yönü bile çörek otunu karaciğer sorunları için çok önemli bir hale getiriyor. Aynı zamanda bu konuda yapılan araştırmalar, karaciğerdeki tetrachloridin adı verilen zehrin etkisinin çörek otu ile azaltıldığı sonucuna ulaşmışlar. Bu da benzer durumlarda çörek otu kullanımı için önemli bir örnek.

6. Cilde iyi gelir

Çörek otunun hastalıklar ile mücadele dışında, cilde de iyi geldiği biliniyor. Çörek otunun cilde faydaları arasında ise, nemlendirmesi, hasar görmüş cildi onarması, mantar ve bakteriler nedeni ile oluşacak cilt sorunlarına karşı koruması gibi özellikler bulunuyor.

Çörek Otu Nasıl Zayıflatır?

Çörek otunun zayıflamaya yardımcı bir etkisi olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Kahvaltı ve gün içindeki diğer öğünlerinizden önce 0,7 gram kadar çörek otunu tüketmek zayıflamanıza yardımcı olur. Belirtilen miktarı ister tohum halinde isterseniz de çekilmiş vaziyette bir bardak su ile tüketebilirsiniz.

Çörek Otu Nasıl Tüketilir?

Çörek otu yılın hemen her zamanı rahatlıkla ulaşabileceğiniz ve tüketebileceğiniz bir yiyecek. Ayrıca vitamin ve mineraller yönünden zengin, hastalıklara karşı da faydalı olması, bu yiyeceği çok daha önemli kılıyor. Çörek otunun kullanımı ise, tam olarak ne için kullanacağınıza göre farklılık gösterebilir.

Örneğin birçok hastalığın tedavisi için çörek otu direkt tohum olarak değil, yağ haline getirilmiş olarak tüketilir. Bu yiyeceğin kullanım alanı oldukça geniş olduğundan, tüketim yöntemleri de bir o kadar çoktur. Bu nedenle evinizde her daim irilerinden oluşan çörek otu tohumu ve düzgün hazırlanmış çörek otu yağı bulundurmanız faydanıza olacaktır. Bu şekilde hangi yöntem nasıl gerektiriyor ise, o şekilde çörek otunu kullanabilirsiniz.

Çörek Otunun Zararları

  • Çörek otu, hemen her gıdada olduğu gibi, bilinçsiz bir şekilde fazla miktarda kullanıldığında faydadan çok zarara yol açar. Mevcut bir hastalığınızın tedavisi için çörek otu kullanmaya karar vermişseniz, bunu mutlaka doktorunuza da söyleyin.
  • Çörek otu fazla miktarda alındığı takdirde, bazı bağırsak sorunlarına da yol açabilir. Fazla miktarlardaki çörek otu bağırsak bakterilerini öldürdüğü için, kabızlık ve benzeri sorunlara yol açabiliyor.
  • Kan şekeri üzerinde çörek otunun düşürücü bir etkisi olduğu biliniyor. Bu nedenle kan şekeri sorunu olan kişilerin, çörek otu kullanımına daha fazla dikkat etmeleri ve önlem almaları gerekiyor.
  • Tansiyon üzerinde de düşürücü etkisi olan çörek otunun, normal tansiyon düşürücü ilaçlar ile birlikte kesinlikle alınmaması gerekiyor. Aksi takdirde ilaçların etkisini gereğinden fazla arttırmış olursunuz. Bu da düşük tansiyon sorununu ortaya çıkarabilir.
  • Ayrıca yine fazla miktarlarda çörek otu tüketimi, normalde faydalı olduğu karaciğere büyük zararlar verebiliyor. Bu nedenle mutlaka çörek otunu aşırı miktarlarda almaktan kaçınmalısınız.
    Express


En Çok Aranan Haberler