HABER

Davutoğlu: Sabrımızı taşırdılar

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Tekel işçilerinin eyleminde yaşananlara yönelik yaptığı değerlendirmede, gelişmelerin görmek istemedikleri tablolar olduğunu belirtti.

ANKARA (A.A) - Davutoğlu, gelişmelerin günlerdir gece yarılarına kadar sürdüğünü, bu konuda gösteriler bir sabrın olduğunu kaydetti.

Davutoğlu, Estonya Dışişleri Bakanı Urmas Paet ile Dışişleri Bakanlığında yaptığı görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Tekel işçilerinin eylemi ve polisin müdahalesine yönelik bir soru üzerine Davutoğlu, Türkiye'nin demokratik bir ülke, aynı zamanda da hukuk devleti olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Türkiye'de belli politikalardan hoşnutsuzluk söz konusu olduğunda, bu hoşnutsuzluğun demokratik haklar kapsamında nasıl dile getirileceğinin kuralları bellidir. Bu da, herhangi bir demokratik ülkede olduğu gibi, izinli gösteriler, mitingler ve protestolar şeklinde yapılabilir. İzinli gösteri ve yerler konusunda herhangi bir kısıtlama olursa, tabii ki bu demokratik haklara aykırı olur. Ama eğer bu gösteri yapma özgürlüğü herhangi bir yerde, herhangi bir zamanda, gece ve gündüz demeksizin, sınır tanımaksızın kullanılmaya kalkışılırsa, bu sefer de kamu düzeni sarsılmaya başlar."

"Dünkü gelişmeler bizim görmek istemediğimiz tablolardır" diyen Davutoğlu, bunun için her zaman Türkiye'de hukuk devletine uygun, demokratik hakların hukuk devleti çerçevesinde kullanılan bir yaklaşımın benimsenmesi gerektiğini söyledi.

Davutoğlu, gelişmelerin birkaç gündür ve gece yarılarına kadar sürdüğünü belirterek, Türkiye'deki kurallara göre bu anlamda getirilen sınırlar olduğunu kaydetti.

Bu konuda gösterilen bir sabrın söz konusu olduğunu ifade eden Davutoğlu, ancak bu anlamda istenmeyen, tasvip edilmeyen gelişmeler de olduğunu belirtti. Davutoğlu, "Ama bu güvenlik güçlerimizin tavırlarında sadece göz önüne alınmamalı, demokratik haklar ve hukuk devleti ilkeleri çerçevesinde kullanılmalı. Bu çerçevede kullanıldığında süreklilik arz edebilir. Biz Türkiye'nin en üst demokratik standartlara kamu düzenini bozmamak üzere ulaşmasını temel ilke olarak benimsiyoruz. Bu gelişmelerin bu çerçevede, esas itibariyle demokratik yapımıza ve hukuk devleti esaslarına uygun şekilde ele alınması gerektiğini düşünüyoruz" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön