Davutoğlu: Türkiye Mısır'a benzemez

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu,Türkiye'nin geleceğinden kaygılı olmadığını çünkü bu iki ülkeden farklı olarak Türkiye'de çok güçlü bir demokrasi geleneği olduğunu söyledi.

Davutoğlu: Türkiye Mısır'a benzemez

ANKARA (ANKA) - BBC televizyonunun Newsnight programına konuk olan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye ve Mısır'la ilgili kaygılarını paylaşırken Türkiye'nin geleceğinden kaygılı olmadığını çünkü bu iki ülkeden farklı olarak Türkiye'de çok güçlü bir demokrasi geleneği olduğunu söyledi.

BBC Türkçe'nin yansıttığı habere göre, Davutoğlu son aylarda Türkiye'yi saran kitlesel gösterilerle ilgili bir soru üzerine ise, çevre konularında gösteri yapılmasının "ileri demokrasinin göstergesi" olduğunu kaydetti.

Davutoğlu, Suriye'ye karşı BM Güvenlik Konseyi'nden sert bir karar çıkmazsa Bosna'da olduğu gibi bir "istekli ülkeler koalisyonu"nun harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

Uluslararası toplumu, şimdiye kadar Suriye rejiminin kullandığı yöntemlere kararlı bir tepki vermemekle eleştiren Davutoğlu, son olayda da Güvenlik Konseyi'nden etkili bir karar çıkmadığını söyledi.

Davutoğlu "Şam'daki kimyasal silah uzmanlarının inceleme yapmak için bölgeye gönderileceğini umuyorduk. Esad kimyasal silah kullanmadığını iddia ediyor. O zaman BM ekibinin araştırma yapmasına izin vermesi lazım. Esad bu izni vermezse BM Güvenlik Konseyi'nin kararlı ve sert bir pozisyon alması lazım" dedi.

"Peki BM'den böyle bir karar çıkmazsa ne olacak?" sorusunu ise Davutoğlu, Bosna örneğini vererek yanıtladı. Davutoğlu, "Bosna'da Srebrenitsa'da benzeri bir şey yaşadık. BM Güvenlik Konseyi etnik temizliğe tepki göstermedi, ardından bir gecede 8 bin kişi öldürüldü. O zaman uluslararası toplum, birlikte hareket etmek isteyen ülkeler 'istekli ülkeler koalisyonu' oluşturdular ve beraberce harekete geçtiler. Şu an BM Güvenlik Konseyi'nin sert bir karar alması gerekiyor. Konsey bunu yapmazsa, biz, istekli ülkelerle birlikte hareket etmeliyiz" diye konuştu.

-NE İÇİN VE KİMİNLE KOALİSYON?-

Davutoğlu bu koalisyonun kimlerden oluşabileceği konusunda ülke ismi vermekten kaçınırken, "Uluslararası hukuka saygılı ülkeler, sadece Esad değil ama gelecekte bu tür kimyasal silahlar ya da diğer silahlar kullanmaya, insanlık suçu işlemeye niyetlenen bütün diktatörlere kararlı bir mesaj vermek isteyen ülkeler" demekle yetindi.

BBC sunucusunun ısrarı üzerine ise koalisyona çok geniş bir çerçeve çizen Davutoğlu, "BM Genel Kurulu'na Suriye'nin dostları grubu olarak bir tasarı sunduğumuzda 138 ülke oy verdi, Suriye halkına destek oldu. Tek tek ülkeler değil, bu 138 ülkenin tekrar bir araya gelebileceğini düşünüyorum. Uluslararası toplumun iradesi bu."

Koalisyonun ne yapacağı konusunda ise Davutoğlu "Her şeyden önce açıkça 'kan akıtmayı durdur' mesajı verilmeli. Ve rejimin kimyasal silah kullandığına dair yeterli kanıt bulursak, durdurmak için uluslararası müdahale yapılmalı" dedi.

"Nasıl bir müdahaleden söz ediyorsunuz?" sorusunu ise Dışişleri Bakanı şöyle yanıtladı:

"Bosna'da Srebrenitsa'dan sonra ne olduysa, şimdi yapılması gereken de o. Çünkü orada etnik temizlik hepimiz için çok kötü bir deneydi. Şam'daki bu kimyasal saldırı ve Suriye'de son üç yıldır tanık olduklarımız Bosna'da olanlar kadar kötü. Bosna'da bu insanlık suçlarını durdurmak isteyen tüm ülkeler olarak ne yaptığımızı biliyorsunuz."

-MISIR, SURİYE GİBİ OLABİLİR Mİ?-

"Mısır, Suriye gibi olabilir mi?" sorusunu Davutoğlu "Endişeliyiz" diye yanıtlarken ve şöyle devam etti:

"Mısır, Arap siyasetinin ve bölgemizin temel direğidir. Köklü bir ülke. O yüzden hepimiz Mısır'da demokratik bir sisteme geçiş konusunda çok umutluyduk. Fakat, son iki aydır tanık olduklarımız, yüzlerce göstericinin sokaklarda öldürülmesi, saldırıya uğraması, yaralanması, ordunun ve güvenlik güçlerinin bunda oynadığı rol, Mısır'ın da Suriye'ye benzer şeylerle yüz yüze gelebileceği konusunda endişe verici sinyaller oluşturuyor."

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Hüsnü Mübarek'in serbest bırakılmasına ilişkin de "1990'larda Soğuk Savaş bittikten sonra eski bir Soğuk Savaş liderinin işbaşına geldiğini, seçilmiş liderin ise hapsediliğini düşünün. Nasıl bir izlenim bırakırdı? Ne yazık ki izlenim budur. Hukuki bir yanı var, ona karışamayız ama siyasi sembolizm ilginç. Eski otokratik lider şu anda serbest, seçilmiş Devlet Başkanı Mursi ve herhangi bir suç işlememiş sivil siyasi liderler hapiste" dedi.

-TÜRKİYE VE MISIR BENZİYOR MU?-

"Mısır'da bu oluyorsa Türkiye'de de olabilir diye korkuyor musunuz? Aynısı Türkiye'de de olabilir mi?" sorusunu ise Bakan Davutoğlu, "Hayır. Türkiye'nin uzun bir demokrasi geleneği var. Türkiye'nin son üç yılı büyük bir başarı hikayesidir. Üç sebeple. Demokratik reformlar, ekonomik gelişme ve aktif dış politika. Bugün Türk insanı geleceğe umutla bakıyor" şeklinde yanıtladı.

Son aylarda Türkiye sokaklarında yapılan kitlesel gösteriler hatırlatıldığında Davutoğlu şöyle konuştu:

"Kimse bunları Arap ülkelerindeki gösterilerle karşılaştırmamalı. Birçok Batı ülkesinde ekonomik kriz yüzünden gösteriler yapıldı. Türkiye'de de demokratik bir ülke olduğu için gösteriler yapılması normaldir. Türkiye'de insanlar bir çevre meselesini protesto ettiler, protestoların ana sebebi bir kentleşme projesiydi. Mısır'da olduğu gibi adil ve özgür seçimler talebiyle ya da birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi işsizliği protesto etmek için yapılmadı. Çevre konusunun gündeme gelmesi, ileri demokrasi işidir."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 28 yorum
SEN DE DIŞİŞLERİ BAKANINA BENZEMİYORSUN ZATEN.
TÜRKİYENİN ASIL KAYGISI SENSİN
albayrak sende başkaları adına konuşuyorsun önce kendine bak...
KENDİ ADINA KONUŞ CHP PİYONU
Albayrak sana ne kadar ödüyorlar buraya yaz diye?
her ne kadar chp ve iş birlikçisi terör örgütleri, ülkemizi karıştırma, mısıra döndürme gayreti için de olsalarda, başaramayacaklardır...içkimiz rakı -- dinimiz islam...içende bizden, içmeyende----ibadet edende bizden, etmeyende....ne mutlu TÜRKÜZ diyebilenlere....
Demokratik reforma bakın.;insanlar tencere tava çaldığı için yargılanıyor.o zaman kedilerin kuyruğuna teneke bağlayanlarıda yargılayın gürültü yapıyor diye;2-ekonomik gelişömeye bakın. her üç kişiden 2 si bankalara borçlui,emekli,işçi aç,asgari ücret hala bin tl.bunlar hayal dünyasında,3-başarılı dış politika, barışık olduğumuz sadece afrikanın hiç bilinmeyen ülkeleri var gerisiyle dargın veya kanlı bıçaklıyız. bu mu başarı ey davutoğlu
hahahahahahah güldürme bizi tam senden recep ikilemesi olur heytttttt pehhhhh sen ancak tr vatandaşını yani senin makarnacını korkutursun yürüü kim tutar seni siz ancak miyavlarsınız. bir aslan çıksa abd kükrese altınıza işersiniz kim tutar seni yürü koçummmmm. :))))
BU ÜLKEDE SİZİN GİBİ DEGERLİ SİYASETCİLER OLMASAYDI..CHP NİN VE ZİHNİYETİNİN ELİNDE ÜLKE AFRİKADAN BETER OLURDU
Kendinizi kandırın siz. Türkiye'nin durumu o ülkelerden beter. Halkı öyle bir kutuplaştırdnıız ki...
Tamamen yanlış düşünüyorsun.
İnşallah benzemez ; ama ben daha da beter olacağımızı düşünüyorum
sizin gibiler böle düşündükçe bu ülkeye bişey olmaz sen rahat ol
Hiç canını sıkma.Çapulcular Ecdad torunları karşısında dayanamazlar ve bu ülkeyi geri bırakmayı amaçlayan bazı güçlerin oyuncağı olsalarda başaramazlar.Başaramadılar..Başaramayacaklar da..
Anlamak istediğim şey: gerçekten böyle olduğunu mu düşünüyor , yoksa koyun sürüsünü ikna etmek için mi söylüyor? Eğer öyle düşünüyorsa , o zaman durum VAHİM. Hayal dünyasında yaşıyor
Haklısın sayın bakan , çünkü biz Türkler , sürü değiliz , düşünebiliyoruz , doğruyu yanlışı çok iyi görüyoruz. Bu da SİZİN İŞİNİZE GELMEZ , ÇÜNKÜ BU ÜLKEDE İNSANLAR HAKLARINI ARAYACAKLAR...
Hangi hakkını kaybettinde bu hükümet vermedi sana?? Hangi özgülüğünü kullanamadın bu ülkede?
bu bahar sıcak gececek sayın davutoğlu
o zaman kendine münasip ebatta buz al ve üstüne otur.sıcak geçmesini arzulayan demokrasi düşmanlarını soğuk bir zemheri bekliyor
merak etme bahar gitti kış geliyor bişey olmaz türkiye ye sayın devlet memuru
TÜRKLER , ARAPLAR KADAR BEYİNSİZ VE APTAL DEĞİLİZ , BENCE BU DURUM SİZİN İÇİN DAHA DA TEHLİKELİ...
Haklısın , benzemez , burada akıllı , düşünebilen , ne yaptığını ne istediğini bilen bir gençlik var.
Demokrasinin tanımını siz değiştirdiniz. Demokrasi = Dikta rejimi oldu bu ülkede. O yüzden hiç inandırıcı değilsiniz.
çoluğunu çocuğunu mu bombaladı bu devlet??diktatör dediğin hükümet sayısız seçimlere girdi ve kazandı.yerel seçimlerde kazandığı yerlerde oldu kaybettiği yerlerde.Allah akıl fikir versin sna diyeceğim ama.Allahın işine karışmayayım ..çünkü belkide siz bir örnek olcaksınız..sizi gören insanlar ibret alıp şükredecek yaradanına..
Anlamak istediğim şey: gerçekten böyle olduğunu mu düşünüyor , yoksa koyun sürüsünü ikna etmek için mi söylüyor? Eğer öyle düşünüyorsa , o zaman durum VAHİM. Hayal dünyasında yaşıyor.
Türkiye ile Suriye veya Mısır arasındaki farkı bazı salakların anlaması açısından söylüyorum...Türkiye Demokratik Laik ve sosyal bir Hukuk devlettir. Bu sebepten dolayı BAAS türü bir yapılanmaya gitmek için ayaklananlar ya silivri türü bir cezaya çarptırılırlar ya da köpek gibi öldürülürler.Çünkü Türkiyedeki Demokrasi anlayışı birçok avrupa ülkesinden de ileri şu anda.Demokrasi kisvesi altında Demokrasiye ve Demokratik hükümete karşı komplo içerisinde bulunanlar demokrasi ve kanunlar çerçevesinde hüsrana uğramışlardır ve uğrayacaklardır.
türkiyede meydan yapıp yeşil bayrak açıp nursi işareti yapanları hesaba katmıyorsun be akıllı ol ..adamlar şeriat istiyoruz diye bağırıyorlar .onları gördüğüm zaman sivas ve maraş aklıma geliyor .seni gelmiyormu efendi ..
SEN DE DIŞİŞLERİ BAKANINA BENZEMİYORSUN.
Diğer Haberler