HABER

Depresyon Biyokimyasal mıdır?

Son zamanlarda dışarıda bir gezinti yapıp çevredeki insanları izleme imkanı bulursanız, hemen hemen herkeste bir acelecik, sinir tahammülsüzlük ve bencillik olduğunu görürsünüz. Nörolog Doç. Dr. Serdar Dağ, Mynet okurları için yazdı.

Neden böyle bir toplum olduk? Bu soruyu fırsat buldukça konuştuğum herkese ve hastalarıma soruyorum. Çoğundan ekonomik sebepleri içeren cevaplar alıyorum. Orta ve ileri yaş grubunun hayatı bügüne kıyasla yokluk içinde geçmiştir. O zamanları hatırlarsanız insanlar daha sevecen daha mutlu, saygılı ve halinden memnundu. Yıldırım telefon görüşmeleri bile iki günde olurdu. Şimdi herkesin elinde cep telefonu var, herkes eskiye göre daha refah içinde fakat daha mutsuz. Demek ki tek sebep ekonomik sorunlar değil.

serdar.dag65@mynet.com

Dünyanın geldiği bu konum beraberinde bir çok sorunu da getrmiştir. Tekneloji, iş yoğunluğu, ekonomik ferahlık veya yokluk, trafik, nüfus kalablıklığı….. özellikle büyük yaşam alanlarında toplum ruh yapısını olumsuz yönde etkilemiştir. Stres yaşam alanımızın hemen hemen tüm alanında vardır. Böyle bir ortamda kişilerin ruh sağlıklarının iyi olması beklenemez. Özellikle büyük şehirlerde uyanınca başlayan stres yatana kadar devam eder.

serdar.dag65@mynet.com

Soğuk bir havada ince bir atletle gezen kişinin hastalığa yakalanma olasılığı çok fazladır. Hastalığa yakalanınca tedavi olunmazsa hastalık ilerler.Tedavisi daha zor bir hal alır. Günümüzün yaşama koşulları, artan teknoloji ve bunun doğurduğu sonuçlar, doğal beslenememe, hava kirliliği….vs sinir sisteminin biyokimyasını değiştirir. Sinir sisteminin işleyişi bozulur. Bu durum hastanın kişiliğine bağlı olarak sinir,içe kapanma, hayattan zevk almama, uykusuzluk gibi semptomlar yapar. Çoğumuz bu semptomları yaşayınca, bu durumu delirme kaba halk tabiri ile tımarhanelik olma gibi algılarız. Doktora gitmeye çekiniriz.

serdar.dag65@mynet.com

Hastalığı kendi kendimize yenmeye çalışırız. Hasta eğer doktora gidip de ilaca başlanmışsa, çevredeki insanlar, hastayı ilaç almaması bu ilaçların sinir ilaçları olduğu ve alınmaması konusun da baskı kurar.

serdar.dag65@mynet.com

Gastrit, ülser bel ağrısı…gibi hastalıklar nasıl kendi kendine düzelmezlerse, depresyon, anksiyete gibi sinir sisteminin yıpranmasına bağlı rahatsızlıklarda kendiliğinden iyileşmez. Mutlaka doktor kontrolünde ilaç kullanmak gerekir. Bu rahatsızlıklar tedavisi mümkün olan rahatsızlıklardır. Hastalığın tedavisi, kişinin sağlığını kazandırdığı gibi çevre ilişkilerinin de daha iyi olmasını sağlar ve yaşam kalitesini arttırır.

serdar.dag65@mynet.com

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön