HABER

Depresyonda intihar riski yükseliyor

Bedensel değil beyin kaynaklı bir hastalık olduğu vurgulanan depresyon, trafik kazalarından sonra ölüm sebebi olarak ikinci sırada yer alıyor. Depresyonlu kişilerdeki intihar riski oranı yüzde 15'e kadar ulaşıyor.

Depresyonda intihar riski yükseliyor

Depresyonlu hastanın yalnız kendisine değil, çevresine de zarar verdiğini belirten uzmanlar, aile fertlerinin ve yakın çevrelerinin de aynı olumsuzluklardan etkilendiklerini söylüyor. Solvay İlaç'ın davetlisi olarak geçtiğimiz günlerde İstanbul'da bulunan dünyaca ünlü Psikiyatr Prof. Dr. Joseph Zohar, depresyonun beyinden gelen bozukluk olduğuna vurguladı ve dünya kongresinde de kabul edilen "beş eksen" yöntemi ile tedavi edilmesi gereğine dikkat çekti.

"VÜCUT FONKSİYONLARI NORMALDİR ANCAK DEPRESYON NEDENİYLE ÇALIŞAMAZ"

Beyinden kaynaklanan bir hastalık olan depresyonun mantıklı olarak kabul edilmesi gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Zohar, "Bir kişi depresyondaysa vücut fonksiyonları normaldir, ama depresyon nedeniyle bunları çalıştıramaz. Buna karşılık tedavi de görmek istemez. Genellikle ilaçların bağımlılık yapmasından korkuluyor, ama bu eskidendi. SSRI grubu ilaçlar bağımlılık yapmıyor. Ailede hipertansiyonu olan bir kişi nasıl kendi kendisine tansiyonunu düşüremezse, depresyon da kendi kendisine tedavi olamaz. Bu, eğitimle, ailelerin kabulü ve yönlendirmesiyle çok yakından ilgili" dedi.

ESKİ HAYATA DÖNMEK MÜMKÜN

Beş eksen yöntemiyle yapılacak tanı ve tedavinin, depresyonlu hastayı kısa dönemde eski hayatına geri döndürdüğünü ifade eden Prof. Dr. Zohar, şöyle devam etti:

"Ama depresyonu bir sıkıntı hali gibi görüp geçmesini beklemek, daha ağır kayıpları beraberinde getirir. Depresyonda intihar riski yüzde 15'e kadar çıkıyor. Dünyada her yıl 80 bin kişi depresyon nedeniyle intihar ediyor. Depresyon yüzünden yaşam kalitesi düşüyor, işgücü kayıpları 5-6 kat artıyor. Dünyada depresyon geçiren hastaların ancak beşte birini tedavi edebilir durumdayız. Bu oranı yükseltmemiz gerekiyor."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler