HABER

Derebucak barajı taştı

KONYA (İHA) - Konya'nın Derebucak İlçesi'ndeki Derebucak Barajı son yağışlarla birlikte taştı. Barajdaki taşkının endişe edilecek olumsuz bir etkisinin olmadığı bildirildi.

'Gembos Derivasyon Projesi' ile birlikte hayata geçirilen ve inşaat çalışmalarının büyük bölümü tamamlanarak gövdesinde su toplamaya başlayan Derebucak Barajı, son yağışların ardından tamamen doldu. Bölgedeki Toros Dağları'ndan gelen yağmur sularının doldurduğu barajda su seviyesi 25 metre derinliği aştı. Baraj kapasitesinin üzerine çıkan sular, önceki gün akşam saatlerinden itibaren kendiliğinden taşmaya başladı. Baraj sularının ilçe merkezinden de geçen çay vasıtasıyla Gembos Ovası'nı doldurmaya başladığı öğrenildi. Barajda yaşanan taşkının, ilçe merkezinde henüz endişe edildiği gibi olumsuz bir etkisinin görülmediği bildirildi.

Derebucak Barajı, Gembos Derivasyon Tüneli Projesi hayata geçtiğinde Gembos Ovası'nda birikecek suları bünyesinde toplayarak Beyşehir Gölü'nü besleyecek. Baraj inşaatının büyük bir kısmı tamamlanmasına rağmen, projedeki iletim kanallarının henüz bitirilmemiş olması nedeniyle Beyşehir Gölü'ne su aktarımı henüz yapılamıyor. Bu nedenle barajdan taşan sular, Gembos Ovası'na doğru yöneltiliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön