Dershaneye gitmeyen başarılı olamaz mı?

ANKARA (ANKA) - Bağımsız Eğitimciler Sendikası (BES) dershaneleri mercek altına aldı. Bin 276 velinin katılımıyla yapılan ankete göre veliler, biryandan dershanelerin aldığı ücreti hak etmediğini ve kapatılması gerektiğini savunurken, biryandan da dershaneye gitmeyen öğrencilerin sınavlarda başarısız olacağını düşünüyor. Veliler dershanelerin okullardaki açığı kapatamadığını düşünmesine karşın, velilerin yüzde 73.14'ü dershane öğretmeninin öğrencinin başarısında önemli etken olduğunu düşünüyor,

Velilerin yüzde 60.65'i dershaneye gitmeyenlerin öğrencilerin sınavlarda başarısız olacağını düşünüyor. Velilerin yüzde 49.47'si ÖSS ve Ortaöğretim Kurumları Sınavı'na (OKS) hazırlanmanın en iyi yolunun da dershaneler olduğu fikrinde. Velilerin çok büyük bir kısmı okullardaki eğitimin yetersiz olması sebebiyle öğrencilerin dershaneye gitmesi gerektiğini belirtiyorlar.

-"OKULLARDAKİ YERSİZ EĞİTİM DERSHANEYE İTİYOR"-
Velilerin yüzde 33.79'u çocuklarını gönderdikleri dershanenin seçimini, dershanenin başarısına göre yaparken, yüzde 25.21'i "marka"ya bakıyor. Buna karşın velilerin yüzde 74.19'u gibi büyük bir kısmı öğrencilerin dershaneye gitme sebebinin okullardaki eğitimin yetersizliğinden kaynaklandığı görüşünde birleşiyor. Buna karşın velilerin yüzde 76.43'ü de dershanelerin okullara dönüştürülerek kapatılması gerektiğin düşünüyor.

-"DERSHANELE ALDIKLARI ÜCRETİ HAK ETMİYOR"-

Velilerin yüzde 44.61'i dershanelerdeki fiyat artışları nedeniyle okullara ağırlık verilmesi gerektiğini ifade ederken, yüzde 82.63'ü dershanelerin aldıkları ücreti hak etmediğini belirtirken, buna karşın ucuz olan dershanelerin kaliteden ödün verdiğini düşünen velilerin oranı da yüzde 75.31'i buluyor. Velilerin yüzde 67.25'i de dershanelerin eğitim açığını kapatmadığını söylüyor.

-"EĞİTİM SİSTEMİ ÖĞRENCİLERİ YARIŞ ATINA ÇEVİRİYOR"-
Veliler, eğitim sisteminin öğrencileri birer yarış atına çevirdiği görüşünde. ÖSS sistemi, dershaneler ve eğitim sisteminin öğrencileri yarış atına dönüştürdüğü fikrine katılan velilerin oranı yüzde 91.82 olurken, velilerin yüzde 84.15'i vatandaşların hem dershane hem de okul masraflarını birlikte karşılamasının mümkün olmadığını düşünüyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler