HABER

Dilenciye kredi kartı verirsen...

Sizden para isteyen bir dilenciye bozuk para yerine ihtiyacı olan şeyleri alması için kredi kartı verseniz neler alırdı?

Dilenciye kredi kartı verirsen...

New York'ta çalışan bir reklam müdürü American Express kartını kendisinden bozukluk isteyen Manhattanlı bir evsize verdi. İşini kaybettikten sonra evini de kaybeden adam kartı 25 dolarlık deodorant, su ve sigara alışverişi için kullandı ve geri verdi.

Kredi kartını dikkatli kullanma uyarıları yapılırken ve birçok kredi kartı sahtekarlığı yaşanırken bu olay 'iyi haber' olarak New York Post'a da konu oldu. Buna şaşırmak gerekir mi?

Bu sorunun cevabını arayan Toronto Star muhabiri Jim Rankin, 50 ve 75 dolar limitli 5 kredi kartıyla Toronto sokaklarına çıkıp dilenci beklemeye başladı. Dilencilere neye ihtiyaçları olduğunu sorunca lokantada bir yemek, yiyecek ve yeni bir pantolon gibi cevaplar aldı.

Muhabir onlara kartları vererek gerekenleri alıp kartı geri getirmelerini istedi. Bazıları teklifi reddetti, bazıları kabul edip kartı getirmedi ama ortaya anlatmaya değer ilginç sonuçlar çıktı.

HAMBURGER VE BİRA

İlk dilenci Mohikan saç kesimli ve Süpermen dövmeli bir genç adamdı. Kaykayıyla oturan ve önündeki kağıtta "Fuhuş için çok çirkinim, bana biraz para verin." yazan genç muhabire yemek istediğini söyleyerek kartı aldı. Yarım saat sonra da duble bir hamburger yemiş olarak ve elinde de bir büyük boy kök birasıyla geri döndü, harcadığı para 9 doların altındaydı.

28 yaşındaki Jason güzel gülüşüyle dikkati çekiyordu. 14 yaşından beri sokaklarda olan adam, annesinin alkolik olduğunu babasının ise geçen yıl öldüğünü söyledi. Önündeki kağıtta "Mastürbasyon yapıyorsan gülümse. Hoşuna gidiyorsa bana bozuk para ver." yazan Jason kartı aldı ve kendisi gibi arkadaşlarıyla birlikte yemek için bir şeyler almaya gitti.

Bavulu üzerinde oturan bir başka evsizse teklife şüpheyle yaklaşarak, "Bununla yiyecek alabilir miyim?" diye sordu. İnsanların en yoğun olduğu saatlerden birinde olduğu için bulunduğu noktayı bırakmak istemedi ve 50 dolarlık kartı teşekkür ederek reddetti. Aynı olay başka kişilerle de yaşandı.

İÇKİ

30'ların başlarındaki Mark da bir lokantada yemek yemek istedi ama aradan geçen 90 dakikaya rağmen geri gelmedi. Kart harcamalarında 21.64 doları bir lokantada, 15.50 doları da bir içki dükkanında harcadığı görüldü.

PANTOLON

Metro çıkışında bekleyen Joanne yeni bir pantolon istedi ancak yerinden ayrılıp onu alacak ve 75 dolarlık kartı geri getirecek vakti yoktu. Muhabir kartı bıraktı ve başka bir gün almaya geleceğini söyledi. Bir sokak köşesinde duran Al ile de aynı pazarlık yapıldı ama Al bir daha orada görülmedi, o kart ile hiç bir harcama da yapılmadı.

Joanne ise birkaç gün sonra geri geldi. Kartı eski erkek arkadaşının çaldığını söyledi ve kırık kolunu göstererek onunla mücadele edemediğini söyledi. Kayıtlarda kartın iki gün içinde 9 kez bir hamburgercide ve bir içki dükkanında kullanıldığı ortaya çıktı.

Bir yere gitmek için tekerlekli sandalyeye ihtiyaç duyan ve dilenerek kazandığı parayı başka bir şehirde okuyan kızlarıyla iletişim kurabilmek için internet kafede harcayan 44 yaşındaki Laurie, diyabetik diyetine uygun yiyecekler aldı. Telefonuna 15 dolarlık konuşma yükledi. Kendine sigara da alan kadın 39 sent hariç karttaki tüm parayı harcadı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön