HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Dışişleri'nden CHP'li Koç'a yalanlama

Dışişleri, CHP Sözcüsü Haluk Koç'un Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Katar'daki bir toplantıda birtakım gizli anlaşmalara imza attığı yönündeki iddialarının gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Ana Muhalefet Partisi Sözcüsü'nün dün düzenlediği basın toplantısında dile getirdiği, 8-11 Kasım 2012'de Katar'ın başkenti Doha'da yapılan bir toplantıda Bakanımız tarafından gizli bir takım anlaşmalar imzalandığı yönündeki ifadeler hiçbir şekilde gerçeği yansıtmamaktadır." denildi.

"TOPLANTININ GİZLİ BİR BOYUTU YOKTUR"

Doha'da gerçekleştirilen toplantının Suriye muhalefetinin ortak bir çatı altında bir araya gelmesi amacına matuf bir mahiyet taşıdığının bakanlık tarafından 12 Kasım'da yapılan açıklamayla açık bir biçimde ortaya konulduğu ifade edilen açıklamada, toplantının gizli hiçbir boyutunun bulunmadığı kaydedildi.

Hal böyle iken, konuyla ilgili gerçekle alakası bulunmayan iddialar ve iftiralar ortaya atılmasının hiçbir devlet geleneği ve ahlakıyla bağdaşmadığı vurgulanan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Ana Muhalefet Partisi Sözcüsü'nün Türkiye'nin itibarını zedelemeye yönelik böylesine iftiraları hiçbir araştırma yapmadan kamuoyunun gündemine getirmesi asla mazur görülemez. Bu tür asılsız iddiaları sorumsuzca ortaya atan kişi ve kuruluşların ispat yükümlülüğü bulunmaktadır.”

"İSRAİL İLE MÜZAKERELER HAYAL MAHSULÜDÜR"

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında ayrıca “Aynı şekilde, daha önce Türkiye'yi uluslararası kamuoyu önünde zor duruma düşürmek için asılsız iddia ve iftiralar ortaya atmasıyla bilinen marjinal bir gazetede, bugün belirsiz bir takım İran kaynaklarına atfen yayınlanan, İsrail'in ülkemizden özür dilemesinden birkaç ay önce Bakanımızın İsrail'e giderek, bu konuda müzakerelerde bulunduğu yönündeki provokatif iddialar da tamamen asılsız ve hayal mahsulüdür. Bu iki iftiranın aynı gün içinde gündeme getirilmesi ise ayrıca manidar bulunmaktadır.” ifadeleri yer aldı.

(CİHAN)

Tüm haberler

En Çok Aranan Haberler