HABER

DİSK Başkanı milletvekili adaylığını açıkladı

DİSK Başkanı Süleyman Çelebi, emeğin sorunlarının siyasal alanda ve Meclis’te çözümü için çaba harcayacağını ifade etti.

İSTANBUL (ANKA) - Çelebi, “Bu sorunların çözüm yerini ben kişisel olarak iktidara aday CHP safları olarak görüyorum ve CHP’den aday olmak için DİSK’teki görevimden hukuken ayrılıyorum” dedi.

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, DİSK Genel Başkanlığı’nda 12 Haziran’da yapılacak milletvekilliği seçimleri için değerlendirmelerde bulunarak, CHP’den milletvekili aday adayı olduğunu açıkladı. Çelebi burada yaptığı konuşmada, “Evet bugün Türkiye, ‘tek parti’ ve hatta ‘tek lider’ sultası altında bir felakete doğru sürüklenmektedir. Baskı, korku, tedirginlik, endişe ve güvensizlik had safhadadır. Sanki bir askeri darbe yaşanmıştır da, toplum onun tedirginliği içindedir” dedi.

-“SOL ADAY VE PARTİLER DESTEKLENECEK”-

Önümüzdeki sürece ilişkin üç karar aldıklarını ifade eden Çelebi, “AKP iktidarının işçi ve emekçi halk karşıtı ekonomik politikalarına ve özgürlüklere karşı saldırılarının ‘siyasal teşhiri’; 1 Mayıs 2011’de İşçi Sınıfının Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü’nde Taksim’de bu politikaları teşhir etmek için ‘Milyonlar aç – milyonlar işsiz, işte sizin kapitalist sisteminiz, 1 milyon kişiyle Taksim’deyiz’ şiarıyla gösteri düzenlenmesi; 12 Haziran 2011’de yapılacak genel seçimlerde, halkın iktidarı yolunda, emekten yana, sol aday ve partilerin desteklenmesi, aktif görev yapılması” olarak sıraladı.

Türkiye’nin sorunlarının büyük olduğunu, büyük sorunların, büyük çabaları göze alarak çözüleceğini, büyük düşleri gerçekleştirmenin büyük fedakarlıklar gerektirdiğini ifade eden Çelebi, “Gün, büyük toplumsal fedakarlıkları yaratmak için çaba harcama günüdür” dedi.

-DİSK’TEKİ GÖREVLERİNDEN AYRILDI-

DİSK Genel Başkanlığı görevini hukuken noktaladığını belirten Çelebi, “Bu görevlerimi bundan sonra siyasal alanda sürdürmek için ayrılıyorum. Biraz önce açıkladığım sorunların aşılmasında, emeğin sorunlarının siyasal alanda ve Meclis’te çözümü için çaba harcayacağım. Bu sorunların çözüm yerini ben kişisel olarak iktidara aday CHP safları olarak görüyorum ve CHP’den aday olmak için buradaki görevimden hukuken ayrılıyorum” dedi.

CHP’nin, öncelikle emek ağırlıklı kimliğine uygun, emeğin sorunlarını siyasal alanda da savunacak sendikacılara, emek ve meslek örgütü temsilcilerine, emeği kutsal bir değer olarak yüreğinde hissedenlere listelerinde yer vermesini dilediğini söyleyen Çelebi, “Yolum yine eşitliğin, özgürlüğün, kardeşliğin, barışın, sosyal adaletin, sosyal hukuk devletinin gerçekleşeceği, hayatın sarp, engebeli, mücadele dolu günleriyle geçecektir. Kişiliğimi, kimliğimi borçlu olduğum DİSK’e ve DİSK’lilere bana olan güvenlerinden dolayı bir kez daha huzurlarınızda teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler