HABER

Diyarbakır'da terör saldırısı: 9 şehit

Diyarbakır'ın Lice ilçesi kırsalında, yol emniyetini sağlaması için görevlendirilen ZPT askeri aracının geçişi sırasında mayın patlaması sonucu 9 asker şehit oldu.

Diyarbakır'da terör saldırısı: 9 şehit

Alınan bilgiye göre patlama Diyarbakır-Bingöl karayolunu Lice mevkiinde Lice'ye 10 kilometre uzaklıktaki Abalı köyü yakınlarında saat 06.30'da meydana geldi.

Patlamada 2'si uzman çavuş, 7'si er 9 asker şehit oldu. Olayda yaralıların da bulunduğu belirtildi. Patlayıcıların yere gömülü olduğu ve PKK'lı teröristlerin kablo sayesinde yolun uzağında gizlenerek pusu kurdukları anlaşıldı. Öte yandan mayının güvenlik sağlamak için yoldan geçen askerler araçtan inmeden patladığı konusunda bilgiler geliyor.

Teröristler, ZPT aracının geçişi sırasında toprağın altına gömülü bulunan 100 kiloluk patlayıcı ile destekli mayını uzaktan çekilmiş kablo ile patlattılar.

Bombanın mayınla desteklendiği ancak halk arasında gübre bombası olarak bilinen kilolarca amonyum nitrat da kullanıldığı öğrenildi.

İlk gelen bilgilere göre bu yol daha çok askeri birlikler tarafından kullanılıyordu. Bu yoldan çoğunlukla askeri erzaklar ve mühimmat taşınıyordu. Patlamanın ardından bölgede geniş çaplı operasyonlar başlatıldı.

Aynı noktada 1,5 ay önce güvenlik güçleri yine yol kenarına gömülü halde 65 kilo patlayıcı bulmuştu.

Diyarbakır'ın Lice ilçesi kırsalında, yol emniyetini sağlaması için görevlendirilen ZPT askeri aracının geçişi sırasında mayın patlaması sonucu şehit olan 9 askerin cenazeleri, helikopterle Diyarbakır Askeri Hastanesi'ne getirildi.

Diğer yandan, 2. Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız ve 7. Kolordu Komutanı Korgeneral Bekir Kalyoncu helikopterle olay bölgesine gitti. Olayla ilgili araştırmalar ve bölgedeki operasyonlar sürüyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler