HABER

Doğalgazda Türk-Yunan ortaklığı

MALATYA (İHA) - BOTAŞ Doğalgaz Pazarlama ve Satış Daire Başkanı Mehmet Konuk, Türkiye ile Yunanistan'ın yürüttüğü ortak projeyle İtalya'ya Adriyatik Denizi yoluyla doğalgaz ulaştırılacağını söyledi.

BOTAŞ Doğalgaz Pazarlama ve Satış Daire Başkanı Mehmet Konuk, 1. Organize Sanayi Bölgesi'ne doğalgaz verilmesi nedeniyle geldiği Malatya'da BOTAŞ'ın yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi verdi. BOTAŞ Doğalgaz Pazarlama ve Satış Daire Başkanı Mehmet Konuk, "Türkiye ile komşumuz Yunanistan'ın ortak yürüttüğü proje kapsamında, Türkiye ve Yunanistan üzerinden Avrupa pazarlarına doğalgaz taşınması amaçlanıyor. Projeyle 2006 yılı sonunda Yunanistan'a gaz arzı hedeflenmektedir. Bu projenin bir sonraki aşamasında boru hattı Adriyatik Denizi'nden geçerek İtalya'ya kadar uzatılacaktır. Çok ortaklı bir başka projemiz ise Nabucco Projesi'dir. Türkiye, Bulgaristan, Romanya, Macaristan ve Avusturya gaz şirketlerinin ortak olduğu boru hattı projesiyle Avrupa'ya gaz arzı sağlanacaktır" dedi.
Doğalgaz tüketiminde ortaya çıkacak talep sıkıntısının giderilmesi amacıyla başlatılan 2 proje ile ilgili çalışmaların devam ettiğini bildiren BOTAŞ Doğalgaz Pazarlama ve Satış Daire Başkanı Konuk, "Doğalgaz tüketiminde meydana gelebilecek mevsimlik ve günlük talep dengesini düzenlemek amacıyla BOTAŞ tarafından Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'na (TPAO) yaptırılan 1.6 milyar metre küp kapasiteli Silivri yer altı depolama tesisinin 2006 yılı yazında işletmeye alınması için yoğun şekilde çalışılmaktadır. Ayrıca 5 milyar metre küp depolama potansiyeli olan Tuzgölü yer altı depolama projesinin ilk 1 milyar metre küplük bölümünün mühendislik işlemleri tamamlanmıştır. İnşaat ihalesi süreci devam etmektedir" şeklinde bilgi verdi.

Konutlardaki doğalgaz tüketiminin son 3 yıl içerisinde yüzde 97 oranında artış sağladığını belirten Konuk, "2006 yılında toplam doğalgaz tüketiminin 29 milyar metre küp olacağı tahmin edilmektedir. Doğalgazın yüzde 57'sini elektrik sektörü, yüzde 22'sini konutlar, yüzde 19'unu sanayi tesisleri, yüzde 2'sini gübre tesisleri kullanmaktadır. 2005 yılı verilerine göre konutların doğalgaz tüketimi 2002 yılına göre yüzde 97 oranında artmıştır. Genel kullanım içerisindeki oranı ise 2002'de yüzde 17 iken, 2005'te yüzde 22'ye yükselmiştir" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler