HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Dondurma: Faydaları nelerdir?

Yaz aylarında havaların ısınması ile beraber insanlar kendilerini serinletecek birtakım atıştırmalıklar arar.

Dondurma: Faydaları nelerdir?

Hem serinletecek hem de tatlı ihtiyacını giderecek olan birçok şey varken aralarından bir tanesi, açık ara herkesin favorisi: Dondurma. Özellikle çocuklar tarafından çok sevilen bu yiyecek küçük büyük demeden herkes tarafından sıklıkla tüketiliyor. Tatlılarla servis edilebilen, çeşitli meyveler ile karışım haline getirilip içecekleri yapılan, kızartılabilen, eritilip şekil verilebilen, türlü içeceğe de aroma verici olarak kullanılabilen harika bir yiyecektir.

Dondurma; yağlı süt ve krema ham maddeleri ile çeşitli varyasyonlardaki şekerin katılması ile oluşur. Bu karışım, karıştırma ve çalkalama makinalarında işlenerek en son dondurucularda soğutulur. Ne kadar iyi karışırsa o kadar kıvamlı bir hale gelir. İsteğe bağlı içerisine renklendirici maddeler veya meyveler eklenir. Keza fındık, fıstık, badem, antep fıstığı gibi kuru yemişler ile karıştırılarak da servis edilir. Ülkemizde Kahramanmaraş ili bu yiyecek ile ün salmış olan illerden biri. Kahramanmaraş'a ait tarifi ile farklı bir formda olan bu yiyecek kolay kolay erimemesi ve kopmaması ile biliniyor. Ayrıca kendine has tadı ile diğer dondurmalardan ayrılıyor. Bu yiyecek sadesi, kuru yemişli, meyveli hali veya tatlılara, içeceklere eklenmiş hali ile oldukça sevilen çokça tüketilen sağlıklı bir atıştırmalık olarak sofralarımızda yer almaya devam ediyor.

Dondurmanın Kalorisi ve Besin Değeri

Miktar (gr): 100

Kalori (kcal): 207

Yağ (g): 11

Karbonhidrat (mg): 24

Protein (g): 3,5

Dondurmanın Faydaları

1. Vitamin ve mineral deposudur

iStock-183430520

Yaz aylarının sevilen atıştırmalığı tam bir vitamin deposudur. İçeriğinde A vitamini, B grubu vitaminler (B6 ve B12) , E vitamini, D vitamini ve C vitamini bulunur. Bu vitaminler vücut için olmazsa olmaz vitamin çeşitleridir. Vücutta kanı incelterek akışını sağlayan K vitamini de bulunur. Bir porsiyon tükettiğinizde tüm bu vitaminlerden ihtiyacınız olan büyük bir kısmı karşılayabiliyorsunuz. Bunun yanında çeşitli mineralleri de içeriyor. Antioksidan, Niasin, Riboflavin, Tiamin gibi vücuda gerekli olan mineralleri içerir. Bu minerallerin vücuda alınması bağışıklığın güçlenmesinde etkilidir. Ayrıca organları ve sinir sistemlerini olumlu etkileyerek işleyişlerini dengeye getirir.

2. Enerji vericidir

Bu tatlı atıştırmalık güzel bir enerji kaynağıdır. İçeriğinde bulunan süt ve krema, yoğun oranda protein ve karbonhidrat içerir. Bunun yanında süt yağı da vardır. Tüm bunlar vücut için birer enerji kaynağıdır. Bildiğiniz gibi 100 gr dondurmada yaklaşık 210 kcal kalori bulunur. Bu kalori vücuda alındığı zaman uzun süreli bir enerji verir. Hem sağlıklı bir yiyecek olan hem de iyi bir kalori sağlayıcısı olan bu atıştırmalık; anlık enerji ihtiyacını karşılaması amacı ile tüketilmelidir.

3. Dondurmanın cilde faydaları bulunuyor

iStock-966839556

Cildin ihtiyacı olan belli başlı vitamin ve mineraller vardır. Bu vitamin ve mineralleri sağlıklı atıştırmalıktan elde edebilirsiniz. İçerisinde bulunan A, B ve E vitaminin cilt üzerinde olumlu etkileri vardır. E vitamini cildin kırışmasını önlerken, B ve A vitamini de ciltteki hücrelerin canlı kalmasını sağlar. Yine içeriğinde bulunan antioksidanlar da cilde ferahlık vererek, cildin nemlenmesine yardımcı olur.

4. Dondurmanın boğaza faydası bulunuyor

Kış aylarında uzak durduğumuz bir atıştırmalık olan bu yiyecek sanılanın aksine soğuk aylarda da tüketilebilir. Ağıza alındığında erimeye başlayıp boğaza ulaştığında yeterli ısıya ulaşmış ve boğaza zarar vermeyecek hale gelmiştir. Normalde bademcik veya gribal enfeksiyon kaynaklı olarak oluşan boğaz ağrıları şişlikleri söz konusu olduğunda genelde yemekten korkarız. Fakat boğazdaki şişlikler veya ağrılar virüs kaynaklıdır. Doğal ve hijyenik olarak üretilmiş bu yiyecek değil boğaza zarar vermeyi, aksine fayda sağlar. Ateşin yükseldiği ve boğaz ağrısının arttığı zamanlar içerideki harareti alması ve boğazı yumuşatması amacı ile kremsi kıvamlı bu yiyeceği tüketmek gerekir.

5. Besleyici bir atıştırmalık

Besleyici bir yiyecek arayanların mutlaka yemesi gerekenlerden biridir. İçerdiği yağ ve protein vücut için gereklidir. Ayrıca içeriğinden Kalsiyum ve Fosfor bulunur. Bu mineraller vücutta bazı organların işleyişine iyi gelirken, kan basıncını düşürerek kalbi korur. Ayrıca kemikleri güçlendirir. Büyüme çağındaki çocuklara yedirilmesi gereken atıştırmalıkların başında yer alır.

6. Mutluluk verir

iStock-636993868

Mental olarak yorulduğunuz, bir şeye üzüldüğünüz ya da hasta olduğunuz dönemlerde vücutta hormonlar da düşüşe geçer. Stres hormonunun etkisi ile modumuz da değişir ve karamsar olmaya başlarız. Tam bu dönemde tatlı birer atıştırmalık tüm modumuzu değiştirebilir. Bu yiyecekte bulunan bazı vitaminler stres hormonunun etkisini azaltır. Ayrıca çilekli, çikolatalı versiyonlarını tüketmek oksitosin hormonunun salgılanmasını sağlayarak, mutlu hissetmemizi sağlar.

7. Kalsiyum kaynağı

Sütün çok yüksek oranda Kalsiyum içerdiğini biliyoruz. Sütten yapılan bu içecek de güçlü bir Kalsiyum kaynağıdır. 3 topunda 1 bardak sütte bulunan toplam Kalsiyum bulunur. Bu yönü ile süt sevmeyen çocuklara Kalsiyum ihtiyacını gidermesi için bu yiyecek yedirilebilir. Kalsiyumun dişler ve kemikler üzerindeki önemli etkisi dolayısı ile sütü sevmeyen kişiler için oldukça iyi bir alternatif olabiliyor. Büyüme çağındaki çocukların, yaşlılar ve kemik erimesi olan hastalar, bu yiyeceği tüketerek Kalsiyum ihtiyacını karşılayabilir.

8. Kilo vermede yardımcı

iStock-965531848

Kilo verme döneminde yapılan sıkı diyetler ve spor vücudun fazla enerji harcamasına neden olur. Akabinde vücut yağ kütlesinden kaybeder. Mineral ve vitamin depoları da boşalır. Bu süreçte kişi enerji ihtiyacını tatlı şeylerden gidermek isteyebilir. Bu atıştırmalık tatlı ihtiyacını gidermede ve enerji vermede oldukça masum bir alternatiftir. Hatta diyet yapanlar için en uygun atıştırmalık olarak da kabul edilir. 1 kasesinde 150 kalori, 7 gr yağ ve 14 gr şeker bulunur. Bu oranlar ile kişinin tüketeceği diğer tatlılar karşılaştırıldığında dondurma tercih sebebidir.

9. Stresi azaltıyor

İçerisinden bulunan mineraller ve vitaminler stres hormonunun etkilerini azaltıyor. Stresin tavan yaptığı ve karamsar olunduğu zamanlarda tüketilecek bir kasesi, anında oksitosin salgılanmasını sağlayacak ve stresin de azalacağı gözlenecektir

10. Protein kaynağı

Ana ham maddesi süt ve krema olan bu atıştırmalık hali ile iyi bir protein kaynağıdır. Bu yönü ile birçok yiyecekten daha önemli bir yerdedir. Kemik gelişimi ve kan yapımında önemli yer tutan Riboflavin gibi proteinleri de içerir. Bu yüzden büyüme çağındaki çocuklara ve kemik hastalarına sıklıkla yedirilmesi gereken atıştırmalıktır.

Dondurmanın Zararları

  • İçerisinde bulunan süt kreması ve yağlı süt yoğun oranda laktoz içerir. Laktoz sütte bulunan doğal şekerdir. Normalde vücuda alındığında bağırsaklarda parçalanarak sindirilir. Faydalı kısımları da vücut sistemine katılır. Fakat bazı kişilerde doğuştan laktoz sindirememe sorunu vardır. ‘Laktoz Intolerans’ sorunu yaşayan kişilerde bu yiyeceğin tüketilmesi ile sindirim problemleri veya alerjik reaksiyonlar oluşur. Bu sebeple bu sorunu yaşayanların kontrollü olarak yiyeceği tüketmesi gerekir.
  • Ham maddesi süt olan bu atıştırmalıkta doymuş yağlar bulunur. Sık aralıklarla ve fazlaca tüketildiğinde, zamanla kolesterolün artmasına neden olur. Çünkü sütte bulunan doymuş yağ, damarlarda birikerek kötü kolesterolü arttırır. Bu yüzden belli porsiyonlarda tüketmekte fayda var.
  • Yiyeceğin tarihi geçmiş veya çözünmüş, ambalajı yırtılmış forma olanlarını almamak gerekir. Çünkü süt türevi olduğu için mikrop bulaşmaya oldukça müsaittir. İyi şoklanmış, ambalajı temiz ve buzsuz, üretim tarihi yeni olan formdaki atıştırmalığı tercih etmelisiniz.
    Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler