HABER

DTP bildirisine polis engeli

İSTANBUL(ANKA)- DEP eski milletvekili Selim Sadak ve DTP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel ile DTP, EMEP, SDP, EHP, ESP temsilcileri, İstiklal Caddesi'nde 9 Aralık'ta İstanbul'da yapılacak olan 'Êdi Bes e Mitingi' için hazırlanan bildirileri dağıtmasına polis izin vermedi.

Sebahat Tuncel, Selim Sadak, DTP, EMEP, SDP, EHP, ESP temsilcileri, DTP eski İl Başkanı Doğan Erbaş, İstiklal Caddesi'nde 9 Aralık pazar günü Çağlayan Meydanı'nda yapılacak olan "Êdi Bes e" mitingi için hazırlanan bildirileri dağıttı.

Galatasaray Postanesi önünde toplanan siyasi parti temsilcileri adına açıklamayı yapan DTP İstanbul İl Başkanı Halil Aksu, "Tabiri yerindeyse bıçak kemiğe dayandı. Bu uygulamalara 'evet' demek artık mümkün değil" dedi. "Artık yeter!" demenin zamanının geldiğini ifade eden Aksu, Türkiye'de demokratik bir duruşun ortaya çıkması ve bu tür uygulamaların, haksızlıkların halkın bilincinde açığa kavuşması amacıyla düzenleyecekleri mitingte "Êdi Bes e" diyeceklerini söyledi.

-BİLDİRİ DAĞITIMINA ENGEL-
Halil Aksu'nun açıklamasından mitinge çağrıyı içeren bildiri dağıtılmaya başlandı. Galatasaray'dan İstiklal Caddesi'ndeki Balo Sokak'a kadar bildiri dağıtarak gelen parti temsilcilerinin önünü polis tarafından "izinsiz bildiri dağıtıldığı" iddiasıyla kesildi. Halil Aksu, EMEP İstanbul İl Başkanı Güven Gerçek, SDP İstanbul İl Başkanı Yaman Yıldız, polis amirlerine, bildiri dağıtımının yapılacağından emniyetin haberdar edildiğini, izinsiz bir durum olmadığını ve Taksim Meydanı'na kadar bildiri dağıtıp oradan dağılacaklarını söyledi. O sırada Sebahat Tuncel, Selim Sadak, Doğan Erbaş ve bazı parti temsilcileri bildiri dağıtmaya devam edince polisler, yolu kapatarak araçlarıyla bildiri dağıtanların yolunu kesti.

Siyasi parti temsilcilerinin önüne etten duvar ören polisler, gazetecilerin görüntü almasını engelledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler