HABER

E-okul giriş ile TEOG nakil başvurusu nasıl yapılır? Nakil sonuçları ne zaman ilan edilecek?

TEOG sürecinde ilk nakil başvuru haftası bugün itibari ile başladı. Adaylar bu hafta boş kontenjan bilgilerine göre okullara nakil başvurusunda bulunacak. Nakil başvuruları e-okul üzerinden yapılacak. Haberimizdeki bağlantılar ile direkt olarak e-okul nakil başvuru ekranına ayrıca boş kontenjan ve tercih listelerine erişebilirsiniz.

E-okul giriş ile TEOG nakil başvurusu nasıl yapılır? Nakil sonuçları ne zaman ilan edilecek?

2017-2018 eğitim ve öğretim yılında öğrencilerin hangi liseye başlayacağı geçtiğimiz hafta açıklanan TEOG yerleştirme sonuçları ile belli oldu. Tabii herkes bu sonuçlardan memnun olmamıştır ki bu kişiler nakil haklarını kullanacaklar. MEB'in TEOG takvimine göre bu hafta yani 14-18 Ağustos tarihlerinde nakil başvuruları e-okul üzerinden alınacak. İşte e-okul ile nakil başvuru detayları ve boş kontenjanlar...

E-okul üzerinden nakil başvurusu için tıklayınız

TEOG'da istediği okula yerleşemeyen öğrenciler bu hafta ilk nakil başvuru haklarını kullanacaklar. Yukarıdaki bağlantı ile e-okul'un nakil başvuru ekranına ulaşabilirsiniz. Tabii söz konusu sayfada T.C. kimlik numarası, okul numarası, güvenli kayıt no ve ekrandaki giriş kodunu ilgili alanlara girmelisiniz.

BOŞ KONTENJAN VE TABAN PUANLAR

Liselere naklil başvuru ancak söz konusu lisede müsait, bış kontenjan varsa gerçekleştirilebilir. Boş kontenjanlar için e-okul platformundaki boş kontenjan ve taban puan bilgileri sorgulama aracını kullanabilirsiniz. Aşağıdaki bağlantı ile direkt olarak erişebileceğiniz bu araçta önce okul tipini, ardından il, ilçe ve son olarak okul seçip söz konusu okulda boş kontenjan olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Varsa okul bilgisi ile e-okul üzerinden nakil başvurusu gerçekleştirebilirsiniz.

E-okul boş kontenjan ve taban puanları için tıklayınız

NAKİL SONUÇLARI NE ZAMAN İLAN EDİLECEK?

MEB'in TEOG takvimine göre ilk nakil başvurularının sonuçları yani yerleştirmeye esas 1. nakil sonuçları ilanı 21 Ağustos Pazartesi yapılacak. Bu sonuçlar ile birlikte okulların boş kontenjan durumu da güncellenecek ki böylece 2. nakil başvuru haftası başlayacak. Bilindiği gibi MEB, TEOG sürecinde öğrencilere 3 kere nakil başvuru yapma hakkı tanıyor. Bu hafta yapılacak ilk başvuruları önümüzdeki haftalarda gerçekleştirilecek. Önümüzdeki iki pazartesi nakil sonuçları ilan edilecek ve yine nakil başvuruları alınacak.

İkinci yerleştirmeye nakil tercih başvurularının alınması yine Pazartesi'den Cuma'ya kadar yapılacak ve sonraki Cuma yani 28 Ağustos Pazartesi günü bu sefer

2. nakil sonuçları açıklanacak. Bunu da 3. nakil başvuru haftası takip edecek. 28 Ağustos 6 Eylül tarihlerini kapsayan son nakil başvuru haftasından sonra 8 Eylül'de son nakil sonuçları açıklanacak.

11-14 tarihlerinde ise il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonları nakil başvurularını kabul edecek. Bunların sonucu da 15 Eylül'de açıklanacak. Aynı tarihlerde yatılılık başvuruları da alınacak gibi bunun sonuçları 15 Eylül'de yapılacak ve kayıtlar e-pansiyon üzerinden tamamlanacak.

TERCİH LİSTELERİ

E-okul platformunda adaylar için sunulan diğer bir araç da başvuru işlemleri kapsamında kullanılacak tercih listeleri. Aşağıdaki bağlantı ile 2017 TEOG yerleştirmeye esas nakil başvuruları tercih listelerine erişebilirsiniz. Listeden Anadolu İmam Hatip Liseleri Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri, Çok Programlı Anadolu Liseleri, Mesleki Eğitim Merkezleri ile Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezleri, Fen be Sosyal Bilimler Liseleri, Anadolu Liseleri, Tematik Mesleki ve Teknik Anadolu liselerinden istediğiniz sçeip il ve ilçe belirleyip söz konusu il ve ilçelerdeki okulları görebilirsiniz.

2017 TEOG nakil tercih listeleri için tıklayınız

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

E-okul ile nakil ve kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra öğrenciler okulların açılmasını bekleyecekler. 2017-2018 yeni öğretim yılı herhangi bir değişiklik olmazsa 18 Eylül Pazartesi günü başlayacak. Öğrenciler yine yollara dökülecek ki bu da okul servislerinin yollara dönmesi demek. Geçtiğimiz senelerde olduğu gibi özellikle büyük şehirlerde okulların açıldığı gün veya haftasında toplu taşımayı teşvik etmek için indirim yapılabilir. Bu yüzden özellikle uzakta çalışanlar için okulların açılma tarihi kritik bir öneme sahip.

KAYIT İŞLEMLERİ

Kayıt için velilerin ekstra bir şey yapmalarına gerek bulunmuyor. Kayıt işlemleri yerleştirme işlemleri ve esaslarına göre sistem üzerinden otomatik olarak gerçekleştirilecek.

Pansiyonlu okulları kazanarak kayıtlarını yaptıran ve yatılı olarak öğrenim görmek isteyen öğrencilerden yatılı okuma şartlarını taşıyanlara, cinsiyetine uygun pansiyon bulunması hâlinde, yatılılık kontenjanı çerçevesinde Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Resmi Okullarda Yatılılık, Bursluluk, Sosyal Yardımlar ve Okul Pansiyonları Yönetmeliği hükümleri gereğince yatılı olarak öğrenim görme imkânı sağlanıyor.

Mesleki eğitim merkezlerine yerleştirilen öğrenciler çıraklık eğitimine başlayacakları iş yerleri ile yerleştirildikleri tarihten itibaren en geç 2 ay içinde sözleşme imzalayacaklardır. Sözleşme imzalamayanların kayıtları silinerek açık öğretim kurumlarına yönlendirilecektir. Pansiyonlarda paralı yatılı kalmak isteyen öğrenciler ise kontenjanlar ölçüsünde paralı yatılı kalabilecekler.

Açık Ortaöğretim Kurumlarına yerleştirilen öğrenciler, kesin kayıtlarını yaptırmak üzere 15 Eylül 2017 tarihi mesai bitimine kadar Açık Ortaöğretim Kurumları irtibat bürolarına başvurmaları gerekmektedir.

YATILILIK TERCİH VE YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ

Örgün resmî ortaöğretim kurumlarına kayıt yaptıran öğrencilerden öğrenimlerine yatılı olarak devam etmek isteyenler pansiyonlu okullarda doğrudan okul müdürlüğüne, pansiyonu bulunmayan okullarda ise il/ilçe yatılılık ve bursluluk komisyonlarına belgeleri ile birlikte 11-14 Eylül 2017 tarihleri saat 17.00’ye kadar müracaat edeceklerdir.

İOKBS sonucu burslu okumaya hak kazanan öğrenciler de kayıt yaptırdıkları/öğrenim gördükleri okul müdürlüğüne en geç 29 Eylül 2017 tarihi saat 17.00’ye kadar müracaat edeceklerdir. Konu ile ilgili genel açıklamalar, Parasız Yatılılık ve Bursluluk e-Kılavuzunda yer alıyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön