HABER

El bombası “gizliliğe” takıldı

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, BDP'li vekilin Elazığ’ın Karakoçan İlçesi Koçyiğitler Piyade Taburu’nda yaşanan el bombası olayıyla ilgili “gizlilik dereceli” olduğu için bilgi vermedi.

ANKARA (ANKA) -Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, BDP Tunceli Milletvekili Şerafettin Halis’in Elazığ’ın Karakoçan İlçesi Koçyiğitler Piyade Taburu’nda yaşanan el bombası olayıyla ilgili “gizlilik dereceli” olduğu için bilgi vermedi.

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, BDP Tunceli Milletvekili Şerafettin Halis’in ‘Elazığ’ın Karakoçan İlçesi Koçyiğitler Piyade Taburu’nda pimi çekilmiş el bombasının Onbaşı İbrahim Öztürk’ün eline verilmesi ve bombanın patlaması sonucu 4 askerin şehit olması’ olayına ilişkin soru önergesini “gizlilik gerekçesi”yle yanıtlamadı. Gönül “Soru önergesine konu olan bilgiler ‘GİZLİ’ gizlilik derecesi taşımaktadır. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığının soru önergeleri ile ilgili yazışmalarında da not olarak belirttiği üzere soru önergelerine verilecek cevaplara gizlilik kaydı konulamamaktadır. Bu nedenle soru önergesinin cevaplandırılması mümkün olmamıştır” dedi.

Bakan Gönül’ün “gizlilik” gerekçesiyle yanıtlamadığı önergede ise Halis, “Son 20 yıl içinde kaza olarak kayda geçen bomba ya da patlayıcı sonucu kaç asker yaşamını yitirmiştir? Son 20 yıl içinde intihar ettiği iddiasıyla kaç asker yaşamını yitirmiştir? Kaza ve intihar sonucu yaşamını yitiren askerlerden kaçının ailesi yargıya başvurmuştur? Yargısal süreç nasıl sonuçlanmıştır? Kaza ya da intihar sonucu yaşamlarını yitiren askerlerin illere (doğum yerleri) göre dağılımı nasıldır?” sorularını yöneltmişti.

Geri Dön