HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

El Kaide altın sevkiyatı yaptı

Washington Post gazetesi, El Kaide ve Taliban liderlerinin geçtiğimiz haftalarda Birleşik Arap Emirlikleri ve İran üzerinden Pakistan'dan Sudan'a altın sevkiyatı yaptığını iddia etti.

El Kaide altın sevkiyatı yaptı

Gazetenin Avrupa, Pakistan ve ABD'li müfettişlere dayandırarak yayımladığı haberine göre, çok sayıda kutuya konmuş olan altınların küçük gemiler ile İran ya da Dubai'ye gönderildiği daha sonra Hartum'a uçakla nakledildiği belirtildi.

ABD ve Avrupalı yetkililer, altının miktarının bilinmediğini ancak önemli bir sevkiyat yapıldığının tahmin edildiğini dile getirdi. Yetkililer Usame bin Ladin liderliğindeki El Kaide örgütünün ve Taliban'ın halen önemli rezervlere sahip olduğunu vurguladı.

Haberde Sudan'ın seçilme nedeninin Ladin'in 1991'den 1996'ya kadar ülkede yaşamış olması ve örgütün sağlam bağlantılara sahip olmasının sanıldığı belirtildi. Müfettişler, örgütün geçmişte paralarını sakladığı Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin uluslararası baskı altında bulunduğunu ancak Sudan'a yapılan sevkiyatın daha az dikkat çekici olduğunu kaydetti.

Müfettişler, İran istihbarat yetkililerinin örgütü koruduğunu ve yardımda bulunduğunu iddia etti.

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler