Elon Musk Mars'ın nasıl kolonileştirileceğini açıkladı

Amerikalı iş adamı Elon Musk, 10 yıl içinde 200 bin dolarlık bilet ücretini ödeyenleri Mars'a göndermek ve bu gezegende kendi kendine yetebilen yerleşim alanı kurmak istediğini bildirdi.

Elon Musk Mars'ın nasıl kolonileştirileceğini açıkladı

Uzay aracı ve roket üreticisi SpaceX ve otomobil firması Tesla Motors'un sahibi Elon Musk, internetten canlı yayınlanan Meksika'nın Guadalajara kentindeki 67. Uluslararası Uzay Yolculuğu Konferansı'ndaki konuşmasında, "Gezegenlerarası Taşıma Sistemi Projesi" hakkında bilgi verdi.

Musk, 10 yıl içinde kamu-özel ortaklığıyla Mars'a insan göndermek ve 200 bin dolarlık bilet ücretini karşılayanlar için bu gezegende kendi kendine yetebilen bir şehir kurmak istediğini söyledi. Bu konuda 10 milyar dolarlık yatırım öngörüldüğüne değinen iş adamı Musk, yolculukta "yeni teknolojiler" ve "inovatif yapılar" kullanarak maliyetin düşürülmesi gerektiğini ifade etti.

Birçok yetkili Musk'ın planının fazla hırslı olduğunu söylüyor ve Elon Musk bu eleştrileri kabul ediyor. Bununla birlikte planının dünyadaki herkesi Mars'a taşımak olmadığını ve dünya dışı gezegenlerde de insanlığın devamını sürdürebileceği çoklugezegenliğe (multiplanetary) geçişi amaçladığını sözlerine ekliyor.

Musk'ın hedefleri Mars'a 1 milyon insan göndermekle de sınırlı değil. Ünlü iş adamı henüz nasıl gerçekleştirileceğini açıklamasa da Mars'ı dünyalaştırılma (terraform) planları olduğundan da bahsetti.

Uzay gemisinin yakıtı metan ve oksijen

Sahibi olduğu SpaceX'in BFR ve BFS araçları sayesinde insanoğlunun _"Kızıl Gezegen"_e inebileceğini anlatan Musk, bu araçların saatte 100 bin kilometreden fazla hızla ilerleyeceğini ve aracın sıcaklığının bin 650 santigrat derecenin üzerine çıkacağını kaydetti. Musk, uzay gemisinde yakıt olarak metan ve oksijen kullanılacağını dile getirdi. Bir uzay aracının 100-200 kişiyi Mars'a götürebileceği bilgisini veren Musk, bunun için altyapı çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu aktardı.

Red Dragon (Kızıl Ejder) adı verilen Mars projelerinin NASA'nın Mars'a astronot göndermesine destek olmak amacıyla gerçekleştirilen SpaceX görevlerinde kullanılan ekipmana benzer bir ekipman ve teknolojiyle hazırlanması bekleniyor. Musk sunumunda birçok teknik detaya parmak bassa bazı bilim insanları hala birçok sorunun cevaplanması gerektiğini söylüyor.

NASA'nın Mars görevleri danışma kurulu başkanı Jeffrey Johnson Kızıl Ejder görevlerinin çok ilgi çekici olduğunu fakat henüz hakkında çok az şey bildiklerini açıklıyor.

Kızıl Ejder görevleri, NASA'dan doğrudan maddi destek vermeyecek ve bu görevler için fazladan insan görevlendirmeyecek. Buna rağmen vereceği teknik destek karşılığında görevler süresince elde edilen veriler NASA için zengin bir kaynak oluşturacak.

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ve havacılık sektörü yetkilileri, projenin başarısı için finans alanından teknolojik perspektife kadar uluslararası iş birliğinin önemli olduğunu kaydediyor.

Bu arada, en büyük müşterisi NASA olan SpaceX firmasına ait Falcon 9 roketinin eylül ayı başında fırlatılışı öncesi test sırasında yakıt sistemindeki patlama yüzünden uzay seferi ertelenmek zorunda kalmıştı.