Emekli öğretmen devletten ötenazi istiyor

AYDIN (İHA) - Ankara Polatlı'da, 3,5 yıl önce geçirdiği trafik kazasında ağır yaralanan ve boynundan aşağısı felç olan Resim Öğretmeni Tuğrul Cankurt devletten ötenazi istedi. Katıldığı bir televizyon programında Tuğrul Cankurt'u izleyen, Germencikte faaliyet gösteren bir termal otelin işletme müdürü Çağrı Tortup da, Cankurt'u tedavi için kür merkezlerine davet etti.

Tuğrul Cankurt, Aydın'dan gelen davet üzerine Çankaya Belediyesi'nin tahsis ettiği ambulansla Aydın'ın Germencik ilçesinde bulunan Alangüllü Kaplıcaları'na geldi. Davet üzerine, Hacettepe, Bilkent ve Gazi üniversitelerinin vermiş olduğu destekle Çankaya'da açmış olduğu resmi sergisini bırakıp tedavi ümidiyle Aydın'a geldiğini belirten Resim Öğretmeni Tuğrul Cankurt, başkasına muhtaç olarak yaşamanın çok zor bir durum olduğunu söyledi. 3,5 yıldır yatağa bağlı yaşayan Cankurt, "Geçirdiğim trafik kazası sonucu boynumda kırık oluştu. O günden bu güne boynumdan aşağısını kullanamıyorum. Hayatta kalmama rağmen başta eşim olmak üzere çevremdeki insanlara bağımlı hale geldim. Türkiye'de 50 bine yakın omurilik zedelenmesi olan hasta mevcut. Her yıl buna 2 bin kişi ekleniyor. Devletin ise 600- 700 yataklı vermiş olduğu bir hizmeti var. Buralarda yer bulursanız tedavi olabilirsiniz fakat oda belli bir süreye kadar. Benim durumumda olan hastalar ekonomik durumu iyi ise sağlık hizmetlerini tam alabiliyor. Bunun maddi boyutunun yanında bütün bir ömür aileler bu yükü çekmek zorunda kalıyor. Bende yaşadığım bu durumdan başta kendimi, ailemi ve yakınlarımdan ölüm istiyorum. Bunun için gazeteye ilan verdim fakat yetkililerden bu konuda olumlu veya olumsuz bir cevap alamadım."
Cankurt'un eşi emekli öğretmen Seviye Cankut ise 14 Martta eşinin Çankaya'da 45 kişiyle beraber sergi açtığını belirterek "Katıldığım bir televizyon programında bizi gören termal otelin işletme müdürünün davetiyle Germencik'e geldik. Burada 10 gün kaplıca suyunun etkisini görüp gideceğiz. Eşim bize yük olduğunu düşündüğünden dolayı devletten ötenazi isteğinde bulunuyor. Ben ötenaziye karşıyım ama kocamın sesini duyurmak istiyorum. Eşim termal oteldeki özel bir havuza işletme tarafından temin edilen vinç yardımıyla girebiliyor. Günde birkaç sefer havuza girip çıkıyor. İnşallah bu tedaviden olumlu bir sonuç alırız" diye konuştu.

Öte yandan, devletten ötenazi talebinde bulunan Tuğrul Cankurt'un Germencik'te tedavi olduğunun öğrenilmesi üzerine, Aydın Valiliği tarafından Cankurt'a yardımcı olması için Aydın Devlet Hastanesi Fizik Terapi Uzmanı Ferruh Çetinkaya'nın görevlendirildiği öğrenildi.