'Emniyetsiz' Terminal: Yenikapı’daki İstanbul Uluslararası Yolcu ve Kargo Terminali

Emniyet Otogarı olarak bilinen Yenikapı’daki İstanbul Uluslararası Yolcu ve Kargo Terminali bölgenin kâbusu oldu

'Emniyetsiz' Terminal: Yenikapı’daki İstanbul Uluslararası Yolcu ve Kargo Terminali

İddialara göre, şehrin ortasındaki otogarda fuhuş pazarlıklarından tutun da horoz dövüşüne kadar ne ararsanız var.

İstanbul’un ortasında, Yenikapı’da bulunan uluslararası otobüs terminali, güvenlikten yoksun, köhne haliyle bölgenin kâbusu olmuş durumda. Otogarın atıl vaziyetinin yanında, fuhuş ve horoz dövüşleri yapıldığı iddiaları da var.

Bölge esnafının da şikâyet ettiği otogarda yaşananlar iddiaları doğrular nitelikte. Habertürk'ün haberine göre, otogarın birçok noktasında yabancı uyruklu kadınlarla fuhuş pazarlığı sahnelerine tanık olmak mümkün. Çekim yapmanın mümkün olmadığı alanda yabancı simalar direkt göze çarpıyor. Bu nedenle bölgeye girip çekim yapmak da oldukça riskli.

BAVUL TİCARETİ

O bölgede çalışan bir kişiden edinilen bilgiye göre belediyeye veya İBB’ye ait olmayan, özel işletmede bulunan bu garın sahibinin horozları bulunuyor ve horoz dövüşleri yaptırdığı iddia ediliyor. Küçük bir pazarın bile bulunduğu bu otogarda Türkçe konuşan yok denecek kadar az. Sürekli sirkülasyon halinde olan otogarda hâlâ bavul ticareti yapıldığına dair net bir bilgi yok. Ancak görütüle yapıldığı yönündeki izlenimi güçlendiriyor. Kutularla tekstil ürünlerinin indirildiği otogarda, ürünler hem otogarın içindeki pazara götürülüyor hem de çevredeki tezgâhlarda satılıyor.

‘İBB’YE ÖNERGE VERDİK, YASAL DEĞİL’

Megakentin ortasında özellikle karanlık çöktüğünde geçmekten bile korkacağınız bu köhne, güvensiz alanda bir dönüşüm veya taşınma çalışması olup olmadığını sorulan Otogar Esnaf Derneği Başkanı Şahap Önal, Uluslararası Trakya Otobüs Derneği’nin bir hafta önce Emniyet Otogarı’nın taşınarak Büyük İstanbul Otogarı’na bağlanacağını söyledi.

Önal, “Bizim projelerimiz arasındaydı bu. Trakya Otobüs Derneği’ne de söyledik. Bu Emniyet Otogarı’nın yasal yanı yok. UKOME kararına göre Büyük Otogar’a bağlanmalı, otobüsler tek bir yerden kalkmalı. Ama ayrı çalışıyorlar. İstanbul’a yakışan bir yer değil orası. Kötü durumda, güvenli değil. İBB’ye önerge verdik bu konuda. İşlevi ne buranın dedik. Büyük Otogar’a bağlanmasını talep ettik. 80 otobüs yurtdışına giriş çıkış yapıyor. Büyük Otogar’ı hareketlendirecektir bu. Büyük Otogar da böylece değerlendirilecek, kurtulacak” dedi.

Bölgenin sit alanı olduğunu vurgulayan Önal, “Tarihi eserler çıktı o bölgede. İmara açık olmamasına rağmen hâlâ o garaj orada iş yapıyor. Özellikle de akşamları kimsenin can güvenliği yok. Denetim yok. Bir çalışma yapılması şart” diye ekledi. İBB’nin ise konuyla ilgili Otogar Esnaf Derneği’nin sunduğu önerge için bir karar açıklamadığı belirtildi.

Kaynak: Habertürk

Okuyucu Yorumları 4 yorum
Önemli değil, ki fuhuş olmuş, insan kaçırılmış, hırsızlık yapılmış, haksızlık yapılmış, yolsuzluk yapılmış, adı ticaret adı ne olursa olsun ticaret para gelsin de ne giderse gitsin. Hergün bir ayıbımız hergün bir edepsizliğimiz ortaya çıkıyor zaten varda işte gündeme geliyor. Herkesin herşeyden haberi var ama ortada para dönünce kimse sesini çıkarmıyor. Ne diyelim ki...
bu otogar ve çevresinde tır garajları mevcut istanbulun göbeğinde gecenin bir yarısı tır otobüs korna sesleri yankılanıyor gündüzleri trafiğin altını üstüne getiriyor hastane yolu üzerinde olması trafiği etkilediği gibi ambulansların orada geçiş sürecini uzatıyor fuhuş açık alkol tüketimi maliye denetlemiyor fatih belediyesi denetlemiyor büyükşehir belediyesinin umrunda değil tamamen kanunsuz denetimsiz bir yer
Aslında orasını kontrol altına almaları lazım ama otogara yönlendirirlerse uzak kalır çoğu kargo şirketi terminalin içinde esnaf çuval çuval mal yolliyor kargoya birde sen orayı alırsan otogara esnafa zor gelir zaten laleliden terminala kadar 10 dolar çuval parasi veriyo birde otogar olursa masraf olacak yabancılar olduğu yerde kalmalı tadilat yapın güvenliği sağlayın ...ama şuda var oranın mülk değeri arttı metro ve deniz yolu ile bunuda başka yolla başkalarına peşkeş vermeseler iyi bu ... temizlik yapmak istiyorsanız köprü altındakı o..puları temizleyin barları temizleyin ...
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler