Erdoğan, Aysun Kayacı'ya ateş püskürdü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Marmara Üniversitesi 135. Kuruluş Yıl Dönümü Programı'nda konuştu. Erdoğan isim vermeden, "Dağdaki çobanla benim oyum eşit mesela. Niye? Hiç vergisini vermeyen biriyle niye benim oyum eşit?" diyen Aysun Kayacı'ya şu sözlerle yüklendi: "Beni oyumla çobanın oyu bir olabilir mi diyen bir zihniyetin olduğu yerde demokrasiden söz edilemez. Hezeyanlar saçan bir zihniyetin olduğu yerde millilikten söz edilemez."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Marmara Üniversitesi 135. Kuruluş Yıl Dönümü Programı'nda konuştu. Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

Şahsımın mezuniyetinden bir yıl sonra bugünkü adını alan Marmara Üniversitesimiz 84 binin üzerindeki öğrenci ve 3277 öğretim üyesi ile ülkemizin önde gelen yüksek öğretim kurumları arasında mümtaz bir yere sahiptir.

Pek çok milli sporcumuzun yetiştiği spor bilimleri fakültesi de başlı başına bir markadır. Üniversitemizin önünde çok büyük hedefler bulunduğunu biliyorum. Bir mezunu ve Cumhurbaşkanı olarak üniversitemize her konuda destek verdim, veriyorum. Maltepe ve Göztepe'deki külliyelerimizle ilgili çalışmaları yakından takip ediyorum. Maltepe, 2300 dönüm civarında bir arazi üzerinde, inşallah şu anda projenin son halini de kendilerinden göreceğim, son haline de bakacağız ve Maltepe'deki yer bittiği zaman Marmara Denizi'ne nazır ve külliye olarak bütün birimlerini bir araya toplayan bir üniversite olması bakımından efradını cami ağyarını mani olacak.

Dünyanın en eski üniversitelerine, eğitim öğretim kurumlarına sahip bir ülke olarak bize yakışan da budur. Türkiye'nin 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomi olma hedefine ulaşabilmesi, nitelikli insan kaynağı ile mümkündür. Türkiye'nin 15 yılda yaşadığı büyük dönüşümü görebileceğimiz alanlardan biri de yüksek öğretimimizdir.

Dersaneleri ele geçiren FETÖ zihniyeti bu şekilde en zeki, parlak öğrencileri devşirebileceği bir zemin olmuştur. Türkiye'nin 15 Temmuz girişimlerine giden yolu dersane tartışmaları üzerinden takip etmek mümkündür. FETÖ geleceğimizi gaspetmiştir. Bu ümmeti parçalamıştır. Üniversite kapasitemizi talep eden herkesin gidebileceği bir düzeye ulaştırdık.

"DOKTORADAN SONRA YARDIMCI DOÇENTLİK OLMAYACAK"

Yardımcı doçentliğin sadece bir siyasi karar olduğunu dile getirdik. Dedik bir öyle bir adım atalım ki, ara unvanı ortadan kaldırıp doktoradan doğrudan doçentliğe geçilmesini temin edecek çalışma yapalım. Büyük ihtimalle önümüzdeki hafta parlamentoya gönderilecek. Doktoradan sonra bir de yardımcı doçentlik olmayacak. Doktoradan sonra kazanan doçentliğe gidecek.

Her iş gibi akademi de adanmışlık gerektirir. Bir hocalarımızda artık bu azmi, bu kararlılığı görüyorum.

"SÖYLEMİ SOSYALİST, ZİHNİYETİ FAŞİST KADROLAR..."

YÖK, kalite kurulu, misyon farklılaşması programları ile bu konularda ilk adımları atmıştır. Üniversitelerimizden de benzer anlayışla kendi projelerini hayata geçirmelerini planlıyoruz. Türkiye her alanda milletimizin değerlerinden, halka rağmen halk için anlayışı ile hareket eden, söylemi sosyalist, zihniyeti faşist kadroların tasallutu altında kalmıştır. Üniversitemiz de bu alanda kalmıştır. Beni oyumla çobanın oyu bir olabilir mi diyen bir zihniyetin olduğu yerde demokrasiden söz edilemez. Hezeyanlar saçan bir zihniyetin olduğu yerde millilikten söz edilemez.

Pensilvanya'nın emrine her yanı ile cehalet kokan bir adamın emrine her şeyinizi teslim etmişseniz profesör de olsan hiçsin, çok farklı reklamın da olsa bir hiçsin. Kapınızdaki tabelada öyle yazıyor olmasının bir önemi yoktur. Ben demiyorum ki bütün bilim insanları bizim için düşünecek. Ben aklımı bu tür adamların emrine kiraya verenler için söylüyorum. Bizim isteğimiz objektiflikten uzaklaşılmadan hareket edilmesidir. Cumhuriyet tarihinde bilimle, bilimsel çalışmalarla, araştırmayla, gelişmeyle en yakından ilgilenen Başbakan ve Cumhurbaşkanı'nın ben şahsım olduğunu iddia ediyorum. Olmaya da devam edeceğim.

Geçtiğimiz günlerde Boğaziçi Üniversitesi'nde de ifade ettim, milletin değerlerine saygılı olmakla bilimde en üst seviyelere çıkmak birbirinin alternatifi, zıttı değildir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 212 yorum
sırf konuşmak için her gün yalan dan bir yerlerde açılışlara kendini davet ettiriyor sırf bır bır konuşmak için rahatsız bu cidden sıkıntılı
Bu lafı söyleyecek kişi belki Aysun Kayacı olmayabilir ama bu söz doğru bir mantığa dayalı. Okumuş ve doğruyu yanlışı tam olarak ayırt eden biri ile dünyadan bihaber çobanın oyu nasıl bir olabilir? Nasıl aynı bilinçle karar verebilir? Kulaktan dolma bilgilerle karar veren bir kesimle, eğrisini doğrusunu ayırt eden bir şahıs nasıl bir olabilir. Bunlar hemen 15 temmuz da sokağa çoban da indi muhabbeti ederler gerçekleri görmezden gelirler.
Vallahi O zamanlar bu Kadına çok kızmıştım . Ama sonraları anladım ki; Eğitim şart..!!!!
@lanvin1 MÜFLİS TÜCCAR ESKİ DEFTERLERİ KARIŞTIRIR MIŞ. YAHU AYSUN O LAFI 15 SENE ÖNCE SÖYLEMİŞTİ.. ÇATACAK KİMSE KALMADI HERALDE
@lanvin1 HE HE HÜLOĞ.BU İŞ AYNI KABATAŞDAKİ BAŞ ÖRTÜLÜ BACININ HİKAYESİNE BENZİYOR.BİRİLERİNİN ÜZERİNDEN PRİM TOPLAMAYI BIRAK ARTIK.
@lanvin1 tamam işte bu karıyada eğitim şart sadece çobana değil ...
@lanvin1 --AYNEN herşeyden nemalanımılır mı yaa ama herşeyden sokaktaki simitçiden bile nema aysu kayacı dediğin nedir kendi çapında kültürü belli bir manken kaale almaya bile gerek varmı ne zihniyetindne bahsediyorsun yaa ulen sineğin ısırmasından bile eyyy sinek bile bizi ısırırken mağdur edebiyatı ne bu yaa lafı dahi edilmeyecek şeyleri komnuşmak hayret yaa hadi o konuşluyorda onu dinleyen mallar sanarsın ki ülke bir buluş icat etiide denemesi yapılacakmış gibi yazıklar olsun sorsan çoğu kültürlüyüm diye dolaşıyordur .
zorunami gidiyo lan lavinya
@mitemha merak etme çoban senden daha faydalı memlekete:))
@lanvin1 o zaman neden demokrasi var ki hani yüm vatandaşlar eşitti monarşi düzeni gelsin o zaman okuyanlar ülkeyi yönetsin cahil kesim sesini çıkarmasın
@lanvin1 Müflis tüccar eski defterleri karıştırımı. Aysun ola f söyleyeli 15 yıl oldu yahu.. Çatacak kimse kalmadı heralde
demokresimi vala kusura bakma hiç ağzına yakışmyor
@deyvani10 REİSİN ENERJİ BAKANI TANER NE DEMİŞTİ .AKP NİN OY TABANI ARAŞTIRMAYAN VE SORGULMAYAN KESİMDİR.BİZE KÜLTÜRLÜ VE BİLGİLİ TABAN TERS DEDİ.REİS TRİBÜNLERDEN ÇOK HOŞLANIYOR,MANKENİN DEMEK İSTEDİĞİNİ KENDİSİ ÇOK İYİ ANLADI AMA MAKARNACILAR ANLAMADI.
hadi len ordan.
@bulentburak ADAM KURCALANIYOR..HERGUN NE BULSAMDA CAHİL KESİME GAZI VERSEM VE GUNDEMİ MESGUL ETSEM DİYE...
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler