HABER

Erdoğan, Bae ve Suudi Arabistan'a gidiyor

Başbakan Erdoğan 17-20 Ocak tarihlerinde bir bakan ve milletvekili heyetiyle birlikte Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan’a gidecek.

ANKARA(ANKA) – Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve milletvekillerinden oluşan bir heyetle 17-20 Ocak tarihlerinde Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Suudi Arabistan’ı ziyaret edecek.

Başbakanlık’tan yapılan açıklamaya göre, Başbakan Erdoğan, ziyaretin ilk ayağını oluşturan BAE’nin başkenti Abu Dhabi’de 18 Ocak Pazartesi sabahı yapılacak Üçüncü Dünya Enerji Zirvesi’nin Açılış Oturumu’na katılarak bir konuşma yapacak. Erdoğan'ın, daha sonar BAE Emiri Şeyh Halife bin Zayed El Nahyan ve Veliaht Prens Şeyh Muhammed bin Zayed El Nahyan’la birer görüşme yapması öngörülüyor.

Başbakan Erdoğan 19 Ocak Salı günü Riyad’da Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdülaziz El Saud ve bazı üst düzey yetkililerle görüşmelerde bulunacak, 20 Ocak Çarşamba günü, merkezi Cidde’de bulunan İslam Konferansı Örgütü’nü ziyaret ederek, İKÖ Genel Sekreteri Prof. Ekmeleddin İhsanoğlu’yla bir araya gelecek.

Başbakan Erdoğan’ın her iki ülkede yapacağı temaslarda, ikili ilişkilerin yanı sıra güncel bölgesel gelişmelerin ele alınması, ayrıca İKÖ’nün gündeminde yer alan konulara ilişkin görüş alışverişinde bulunulması öngörülüyor.

Geri Dön