HABER

Erdoğan: İmam hatiplere zorla kaydettirilme haberleri yalan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'daki gençlik buluşmasında konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Öğrenciler zorla imam hatiplere kaydettiriliyor" iddialarını yalanlayarak "Öğrencilerin zorla imam hatiplere kaydettirildiği haberleri yalandır, yanlıştır, çarpıtmadır. Bunları köpürtenler kendileri faşist olduğu için herkesi öyle zannediyorlar. Bizim zorlamayla, baskıyla, toplum mühendisliği ile asla işimiz olmamıştır" dedi. Erdoğan, talimat verdiğini, arena isimlerinin silineceğini söyledi.

Erdoğan: İmam hatiplere zorla kaydettirilme haberleri yalan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ilgili bakana talimat veriğini statlardan arena kelimesinin silineceğini duyurdu. Erdoğan, "Bakanlara talimatı verdim. 'Arena' isimlerini stadyumlardan kaldıracağız" dedi.

Erdoğan Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen 8. Uluslararası Türk Dili Kurultayı’ndaki konuşmasında "Bir özentidir gidiyor. Kendi dilimizin zenginlikleri varken bu özentilerle adeta, biraz ağır olacak ama hayvanların yarıştırıldığı malum Avrupa'daki arenaları kalkıp spor salonlarında isim olarak kullanmak pek de kibar değil, şık değil" demişti.

İstanbul Kasımpaşa'da İmam Hatip Gençlik Buluşması'nda konuşan Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

ŞU NESLİ SEN MUHAFAZA BUYUR YA RAB

Şu gençlikle bir araya gelip de gurur duymamak mümkün mü? Ya rab, yokluk karşısında mahcubiyet duyuyoruz. Şahsıma şu iftihar tablosunu yaşattığın için sana sonsuz hamd ediyorum. Şu nesli sen muhafaza buyur ya Rab. Şu vatanı sen koru ya Rab. Milletimizin birliğine, beraberliğine, kardeşliğine kast edenlere fırsat verme ya Rab.

Şüphesiz kudret ve kuvvet sahibi olan sensin. Sen sadece "Ol" dersin ve olur. Sen bir kulun için bir iyilik murad ettiğinde hiçbir güç ona mani olamaz. Senden başka zafer sahibi yoktur. Sen bağışlayansın ve esirgeyensin. Sen duaları kabul edensin. Bizi kapından çevirme ya Rab.

BUGÜNLERE KOLAY GELMEDİK

Ayaklarımızı dinin üzerinde sabit tut ya Rab. Bizi yolundan sırat-ı müstakimden ayırma ya Rab. Bu geceden itibaren kalkacağımız sahurların, tutacağımız oruçların, okuyacağımız kuran-ı kerimlerin hürmetine, bizi, ülkemizi, milletimizi ve tüm Müslümanları ve insanlığı her türlü zilletten sen muhafaza eyle ya Rab. Amin.

Kardeşlerim imam hatip okulların temellerini atanlar başta olmak üzere, on yıllardır bu okulların sayılarının artmasında emeği olan tüm büyüklerimize huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Aramızdan ayrılan öğretmenlerimizi, yöneticilerimizi, bu müessesleri yaşatan tüm hayırseverlerimize Allah'tan rahmet diliyorum.

Tek parti döneminde kapatılan bu okulları tekrar açan merhum Adnan Menderes'e bir kez daha yüce Mevladan rahmet niyaz ediyorum. Bugünlere kolay gelmedik. Sizleri üniversitelerin kapılarında sürüklediler. Fakat sabrettik, sabrettiniz. Unutmayın, sabreden kimse zafere ulaşır. İşte der ya atalarımız, sabrın sonu selamet diye. Bu sabrın sonunda hamd olsun bütün okullar kapatılmıştı.

Fakat şimdi devran değişti. Artık isteyen istediği gibi istediği okula kat sayılar kalktı, gidebiliyor mu? Ama sizden bundan sonra başarı bekliyorum. Rekabetçi olacaksınız. İlimde irfanda rekabet istiyorum. Onun için de gayretinizi çok önemsiyorum. Başarılarınız bizim iftihar meselemiz olacaktır. Omuzlarında partinin emanetini taşıyan şu nesil için gerçekten çok emek verildi. Baskılar ve mücadeleler sonunda bu günlere geldi. 4 çocuğu imam hatipten mezun olmuş bir baba olarak bizler de çok çile çektik.

ADETA TIRNAKLARIMIZLA KAZIYARAK GELDİK

Emin olunuz hiçbir kazanımımız bize altın tepside sunulmadı. Başardığımız her şeyi Allah'ın yardımına, sonra davamıza bağlılığımıza borçluyuz. Bugün bulunduğumuz yere adeta tırnaklarımızla kazıyarak geldik.

Bu okullarımızın tarihi, milletimizin son bir asırda yaşadıklarının bir özü, özeti gibidir. Milletimizin hangi badireleri aşarak bugünlere geldiğini öğrenmek isteyenlerin ilk bakacakları yer imam hatip okulları olmalıdır. Bu okulun harcı çimento ile, kumla değil; çekilen çile ile, fedakarlıkla yoğurulmuştur. Bu okulların duvarlarının her bir tuğlasında alın teri vardır, inanç vardır. İşte bunun için imam hatipler, bu milletin halis niyetlerle oluşturduğu kurumlardır. Bu okulların sahibi milletimizin ta kendisidir.

BAŞI AÇIK KIZ DA, BAŞI ÖRTÜLÜ KIZ DA HEPSİ ÜNİVERSİTE YOLUNDA REKABET ETSİNLER

Dün olduğu gibi bugün de ısrarla bu okulları karalamaya çalışıyorlar. Her eğitim-öğretim döneminin başında birileri ısrarla yalan yanlış haberlerle imam hatiplere olan ilgiyi gölgelemeye çalışıyor. Bırakın, rekabetse rekabet olsun. Başı açık kız da, başı örtülü kız da hepsi üniversite yolunda rekabet etsinler. Önlerini tıkamayın.

Zira eğitim ve öğretimde özgürlüğün önüne kimse geçemez. Onun için de sizlerden gayret istiyorum. Sizler gayrette bulunacaksınız. Ve unutmayın siz, seferle emroldunuz, zaferle değil. Sefer sizden, zafer Allah'tan. Bu çevreler milleti tanımadıkları, milletle hiçbir gönül bağı olmadıkları için imam hatiplere olan gönül bağını anlayamıyorlar. Öğrencilerin zorla imam hatiplere kaydettirildiği haberleri yalandır, yanlıştır, çarpıtmadır. Bunları köpürtenler kendileri faşist olduğu için herkesi öyle zannediyorlar. Bizim zorlamayla, baskıyla, toplum mühendisliği ile asla işimiz olmamıştır.

DAYATMA İÇİNDE OLMADIK

Kardeşlerim, biz geçmişte bu tür yollara başvuranların tersine hiçbir zaman başkalarına dayatma içinde olmadık. Milletimizin kılığına, kıyafetine, ibadetine olduğu gibi evlatlarının hangi okula gideceğine de karışmadık.

Bununla birlikte mesleki eğitim sistemimizin tamamını felç etme pahasına imam hatiplere uygulanan ayıbı unutmayacağız. 28 Şubat'ın bu ayıbını biz ortadan kaldırdık, biz. Öğrenci sayısı 600 binden 60 bine düşürülen okulların kapılarına vurulmuş zincirleri hamd olsun milletimizle biz kırdık, biz. İmam hatiplerde yetişen nesil, ülkesi ve milleti için her türlü fedakarlığı göze alan 15 Temmuz ruhunun ta kendisidir.

İMAM HATİPLİ DEMEK, ECDADINI BİLMEK DEMEKTİR

İmam hatipli demek, ecdadını bilen, tarihine vakıf, mensubu olduğu milletin en ideal temsilcisi olmaya namzet kişi demektir. İmam hatipli demek, "Kim var" diye seslenince, sağına soluna bakmadan "Ben varım" cevabını veren gençliktir. Gençler, öyleyiz değil mi? Gençler, bu şuurdayız değil mi? İmam hatipli demek ülkesine, vatanına, bayrağına, ezanına ve bunları temsil eden istikbal ve istiklal davasına öncülük eden genç demektir. Terör örgütleriyle, haksızlıkla, hukuksuzlukla, şiddetle imam hatipli asla yan yana gelmez, gelemez. İşte bakın FETÖ ihanet çeteleri, bu kutlu çatı altında kendilerine istismar zemini bulamamışlardır.

MATEMATİK OKUDUĞUMUZU BUNLAR BİLMİYORDU

Bu ülkeyi yönetenler, biz zannediyorlardı ki sadece Kuran-ı Kerim, sadece Arapça, Farsça okuyoruz zannediyorlardı. Yani bizim felsefe okuduğumuzu, matematik okuduğumuzu bunlar bilmiyordu. Onun için bize yasak getirdiler. Buradan aldığınız diplomalarla üniversitelere giremezsiniz dediler. Ben imam hatip lisesi diplomasıyla üniversiteye girmedim. Gittim, Eyüp lisesinden ders aldım, farkı verdim.

BU İMAM HATİPLİLER NE ÇİLELER ÇEKTİLER BE

Bu imam hatipliler ne çileler çektiler be. Bunu kimseye yaptılar mı? Yapmadılar. Benim evlatlarım Boğaziçi'ne girecek puanı aldıkları halde kat sayı vardı, giremediler. Ben çocuklarımı yurt dışına göndermek zorunda kaldı. Bir tanesi evlatlarımdan, Harvard'a master'ını yaptı. Büyük kızım aynı şekilde gitti, çok önemli üniversitelerden biri olan Berkeley'de eğitim aldı. Sizin de böyle şanslarınız var. Siz de böyle eğitimler almalısınız. Bu yarışa var mıyız? Varız.

TALİMATI VERDİM; ARENA İSMİNİ STADYUMLARDAN KALDIRIYORUZ

Kimi zaman fen derslerine karşı çıkanlarla uğraştık, kuran-ı kerimin Türkçe okutulmasını isteyenlerle uğraştık. İmam hatiplerimizin seçkin okullara dönüşmesinde işte bu mücadelenin büyük etkisi olmuştur.

Bugün imam hatipler bir milyon 300 bin öğrencinin eğitim öğretim aldığı, yurt içinde ve yurtdışında gurur verici işlere imza atan önemli kurumlara dönüştüyse, bizden önceki dava adamlarının çabaları sayesinde olmuştur. Sevgili gençler, işte biz böyle bir mücadelenin, böyle bir direniş geleneğinden geliyoruz. Hak mücadelesini, millet mücadelesini, imam hatip mücadelesini işte böyle meşru, böyle kutlu bir zeminde verdik, veriyoruz.

Tabii bir şeyi ifade etmeden geçemeyeceğim, asla imam hatip nesli derken fen, anadolu liselerini imam hatiplerden ayırt etmek gibi bir şey söz konusu değil. Ve sözlerimin bu noktasında asımın nesli olarak, Kasımpaşa semtinde adımı bu stadyuma verdikleri, doğrusu bu he, stadyum. Arenalara karşıyım. Arenalarda neler yaptıklarını bilirsiniz değil mi? İnsanları parçalatırlardı. Biz arenalara karşıyız, stadyumlardan arena isimlerini kaldıracağız.

Ben sizlerle gurur duyuyorum. Anneler, cennetin ayakları altına serildiği anneler. Sizin makamınız çok yüksek. Az önce sayın başkana da söyledim. Burada erkekten çok kızlarımız var. İnşallah bir dahakine bu açığı kapatırız. Vallahi anlamadık.

Geri Dön