Erdoğan: Şehitlerimize saygısızlık yapmayın

Ankara - AA- AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, muhalefete, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a seslenerek, "Her şey, parti siyasetinden ibaret değildir. (Hükümete muhalefet edelim) diye, şehitlerimize saygısızlık yapmayın, o kahramanlara haksızlık yapmayın" dedi.

Erdoğan, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, TBMM'den alınan tezkere çerçevesinde, Hükümetin verdiği yetkiyle Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Irak'ın kuzeyindeki terör örgütü hedeflerine yönelik başlattığı kara harekatını başarıyla sonuçlandırdığını söyledi.

Bu kara harekatından beklenen ve planlanan amacın hasıl olduğunu vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu: "Türk ordusu, karakışta, gece karanlıkta, ayakta bile durmanın zor olduğu bir coğrafyada fevkalade başarılı bir operasyon icra etmiştir. Türk Silahlı Kuvvetlerinin başarısı, sadece zaman ve mekanın olumsuz şartlarından kaynaklanmıyor. TSK'nın başarısının önemli bir boyutu, tek bir sivilin dahi burnunun kanamaması, sivillere hiçbir zarar gelmemesidir. Bu duyarlılık, bu hassasiyet, her türlü takdirin üzerindedir. Ne yazık ki bu konuda bile muhalefet çevreleri istismarcı siyaset anlayışından vazgeçememiştir. Askeri birliklerimizin yurda dönmeleri
üzerine yapılan spekülasyonlar gerçeği yansıtmayan, aksine gerçeği örten yorumlardır. Askerlerimizin yurda dönüşünün daha önce ilan edilmemiş bir tarihte gerçekleşmesi, yapılan işin tabiatı gereğidir. Herhalde haber vererek, 'dönüyoruz, döndük', davul zurnayla bunu bildirerek, en tehlikeli olan bir dönüş harekatı duyurulmaz. Bu işin güvenliği ve bunun icabı gereğidir. Harekatın bitiş tarihinin kamuoyuna açıklanmamasını zaafmış gibi gündeme getirenler, bilerek ya da bilmeden Türkiye'nin terörle mücadelesine gölge düşürmektedirler. Böyle birlik ve beraberlik gerektiren bir milli meselede, siyasi polemikler üretmek, haksız suçlamalarda bulunmak sorumluluk duygusuyla bağdaşmıyor. Sorumluluk sadece yönetenlere, Hükümete düşmüyor, bir ülkenin muhalefeti de ana muhalefeti de medyası da sivil toplumu da bu tür konularda sorumluluk duygusuyla hareket etmelidir."

-"PARTİLER ÜSTÜ MESELELER"- Her millette, her ülkede partiler üstü tutulan meseleler olduğunu belirten Erdoğan, "Ulusal güvenlik konuları, özellikle de terörle mücadele, bunların başında gelir" diye konuştu. Bu meselede, iç siyasi mülahazalarla, rant hesaplarıyla hareket edilmeyeceğini vurgulayan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"(Sınır ötesi yapılan harekatta) Parti kimlikleri bir kenara bırakılır; hangi siyasi tercihten olursa olsun herkes, teröre karşı ortak bir irade etrafında kenetlenmek için çalışır. Çünkü bu meselede söz konusu olan birlik ve beraberliğimizdir. Vatandaşlarımızın can güvenliğidir, şehitlerimizin kanıdır, insan hayatıdır. Daha evvel de söyledim, o zaman şartlar farklıydı... Şimdi bu şartlar altında bir kez daha söylüyorum: Allah bize buradan gelecek oyu nasip etmesin... Muhalefete, özellikle de Sayın Baykal'a sesleniyorum: Sayın Baykal, her şey, parti siyasetinden ibaret değildir. Oy hesaplarının da üzerinde değerler vardır. Allah aşkına, bunu ne zaman öğreneceksiniz? 'Hükümete muhalefet edelim' diye, şehitlerimize saygısızlık yapmayın, o kahramanlara haksızlık yapmayın. Defalarca söyledik ama bakıyorum da
size bunu hala anlatamamışız. İç politika malzemesi yapılacak bir konu değildir. Seçmen tüketimi için, gaz almak için yapılmaz. Orada kalınması gerektiği kadar kalınır. Sayın Baykal, hatta sizi susturmak için bile daha fazla kalınmaz. Zaten her şartta konuşacak bir şey bulursunuz siz..."

-"TERÖR ÖRGÜTÜ İÇİN SÜRPRİZ OLDU"-
Erdoğan, sınır ötesi harekatın, askeri gerekçe ve ihtiyaçlara göre yapılacağını belirterek, Türk Silahlı Kuvvetlerinin de son harekatta bunun en iyi örneğini verdiğini söyledi. Mehmetçiğin, zor bir coğrafyada, ağır kış şartlarında, hiç beklemediği bir anda terör örgütüne büyük bir darbe vurduğunu kaydeden Erdoğan, "Ordumuz, her şartta, her mevsimde üstüne düşen vazifeyi en iyi şekilde yerine getirmeye hazır ve buna muktedir olduğunu, gerekli cesarete de kurmay zekasına da kabiliyet ve donanıma da fazlasıyla sahip olduğunu bu harekatta göstermiştir. Gidişi de dönüşü de terör örgütü için sürpriz olmuştur" diye konuştu.
Erdoğan, harekatın siyasi sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu: "Siyasi muhalefet, sakın Silahlı Kuvvetlerimizi polemik içine çekmeye
çalışmasın. Varsa söyleyecek sözü olan, varsa eleştirecek olan, onların siyasi muhatabı biziz. Ama size kötü bir haberim var; aklınıza her geleni sorumsuzca söyleyecekseniz, o zaman dinlemeye de hazır olun. Bizim de söyleyeceklerimiz vardır, elbette.

-"DEVAM EDECEK"- Başbakan Erdoğan, terörle mücadelenin, teröristler silahı bırakmadıkça devam edeceğini vurgulayarak, "zaman ve zemin neyi gerektirirse, bundan sonra da o yapılacaktır" dedi.Terörle, teröristlerle, terörü doğuran kaynaklarla, terörün bağlantılarıyla mücadelenin kesintisiz, tereddütsüz devam ettiğini bildiren Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Kara harekatı, hava harekatı, askeri önlemler, teknik konulardır. Hükümetimiz, sınır ötesi operasyon yetkisini Meclisimizden almış, Türk Silahlı Kuvvetleri de bu çerçevede yetkilendirilmiştir. Bu süreç, halen devam ediyor. Meselenin teknik boyutlarına vakıf olmayan kesimlerin senaryo yazmaları, hedef belirlemeleri, görev tanımlamaları bir anlam taşımıyor. Bu görevi üstlenenler sorumluluklarına müdriktirler, işlerini en iyi şekilde yapmaktadır. Bu mücadele, askeri boyutuyla, diplomatik boyutuyla, siyasi, sosyal, kültürel ve ekonomik tüm yönleriyle sürdürülmektedir. Terörle mücadele sadece askeri güç veya güvenlik güçlerini kullanarak yapılmaz. Terörle mücadelenin bir çok boyutu var. Bunun yanında diplomatik, ekonomik, siyasi, sosyal boyutu var. Önümüzdeki dönem bu alanda önemli adımlar atmaya devam edeceğiz."