HABER

Erdoğan: Sosyal ve kültürel iktidar olmak konusunda sıkıntılarımız var

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Siyasi olarak iktidar olmak başka bir şeydir. Sosyal ve kültürel iktidar ise başka bir şeydir. Biz 14 yıldır kesintisiz iktidarız. Ama hâlâ sosyal ve kültürel iktidarımız konusunda sıkıntılarımız var" dedi. 15 Temmuz'a ilişkin de konuşan Erdoğan, "Darbeci hainlerin üzerine gidip işgal ettikleri yerleri kurtarırken gençlerimiz ön saftaydılar. O gece oraya gelenler Gezi Parkı'nın gençleri değildi. Vatanını milletini seven gençlerdi" ifadelerini kullandı.

Erdoğan: Sosyal ve kültürel iktidar olmak konusunda sıkıntılarımız var

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Kongre Merkezi'nde Ensar Vakfı Genel Kurulunda konuştu. Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

İMAM HATİPLERE OLAN İLGİNİN ARTMASI GÜZEL

Vakıf, dernek, parti gibi kuruluşlarda yapılan hizmetler gönül işidir; sevgi, sevda işidir. Büyüklerimizi unutmamız bizim mümkün değil. İmam hatiplere olan ilginin artması, tüm okullarda Kuran'ı Kerim, Osmanlıca gibi derslerin okutulması başlı başına güzel şeyler. Bunlar önemli gelişmeler.

AÇIKÇA SÖYLEMEK GEREKİRSE BU DURUMDAN DA BÜYÜK ÜZÜNTÜ DUYUYORUM

Ülkemizin ihtiyacı, milletimizin talebi, bizim hayalimiz olan nesillerin yetiştirilmesi konusunda hala pek çok eksiğimiz bulunuyor. Dilimizden, tarihimize kadar birçok alanda ecdadımıza ve kültürümüze duyulan husumetin ürünü bir yaklaşımla hazırlanmış olan müfredatlar daha yeni yeni değişiyor. Medyadan sinemaya, bilim teknolojiden hukuka kadar pek çok alanda hala en etkin yerlerde ülkesine ve milletine yabancı zihniyetteki kişilerin, ekiplerin, hiziplerin bulunduğunu biliyorum. Açıkça söylemek gerekirse bu durumdan da büyük üzüntü duyuyorum.

HALA EN ETKİN YERLERDE ÜLKESİNE VE MİLLETİNE YABANCI ZİHNİYETTE KİŞİLERİN BULUNDUĞUNU BİLİYORUM

Dilimizden tarihimize kadar pek çok alanda ecdadımıza ve kültürümüze duyulan husumetin ürünü bir yaklaşımla hazırlanmış olan müfredatlar daha yeni yeni değişiyor. Hala en etkin yerlerde ülkesine ve milletine yabancı zihniyette kişilerin bulunduğunu biliyorum. Dün hedefimiz bir avuç birikimli nesil yetiştirmekti, bugün ise hedeflerimiz çok çok farklıdır. Elimizde böyle bir imkan varken hala pek çok yeri boş bırakıyor olmamız aklın kabul edebileceği bir durum değildir. Bu konuda Ensar Vakfımıza çok büyük görevler düşüyor.

80 MİLYONUN TAMAMINA ULAŞMAYA ÇALIŞAN BİR KADROYUZ

14 yıldır kesintisiz iktidarız ama sosyal ve kültürel iktidar olmak konusunda sıkıntılar var. İnsan yetiştirmek her şeyden önce inanç, adanmışlık, süreklilik gerektirir. Artık biz 80 milyonun tamamına ulaşmaya çalışan bir kadroyuz. Bunun farkında olmamız lazım.

O GECE ORAYA GELENLER GEZİ PARKI'NIN GENÇLERİ DEĞİLDİ

Geçmişteki acı hatıraları yaşamadıkları halde darbe teşebbüsü anlaşılır anlaşılmaz gençlerimiz hemen harekete geçtiler. Tankların altından girip üstünden çıkmaktan, darbeci hainlerin üzerine gidip işgal ettikleri yerleri kurtarırken gençlerimiz ön saftaydılar. O gece oraya gelenler Gezi Parkı'nın gençleri değildi. Bunu iyi görmemiz gerekir. O gece oraya gelenler vatanını milletini seven gençlerdi.

Birileri bizim gençliğimizin taşıdığı değerleri bilmiyordu. 15 Temmuz, gençlerimizin nasıl bir cevhere sahip olduğunu göstermiştir. 16 Nisan'da halk oylamasında seçilme yaşını 18'e indirerek gençlerimize güveni gösterdik.


Geri Dön