HABER

Erdoğan'dan nükleer soruna diplomasi çözümü

Erdoğan'dan nükleer soruna diplomasi çözümü

TAHRAN - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İran'da yaptığı görüşmelerde, muhataplarına, bu ülkenin nükleer programı ile ilgili sorunun diplomatik yollarla çözülmesi konusunda görüş ve önerilerini ilettiği öğrenildi.

Erdoğan, bir günlük çalışma ziyaretinde bulunduğu İran'da ilk olarak Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Perviz Davudi ile bir araya geldi.

Baş başa ve heyetlerarası görüşmelerde ağırlıklı olarak ikili sorunlar, ticari ilişkiler ve doğal gaz konusundaki işbirliğinin genişletilmesi ele alındı.

Görüşmelerde, Türkiye ile İran arasındaki ikili ticaret hacminin önümüzdeki dönem için en kısa sürede 10 milyar dolara çıkartılması konusunda fikir birliğine varıldığı belirtildi.

Başbakan Erdoğan'ın Davudi ile yaptığı görüşmede, ikili ticaret hacminde İran'dan alınan yüklü miktardaki doğal gaz nedeniyle Türkiye'nin aleyhine olan durumun bir dengeye kavuşturulması için İranlı muhataplarından Türkiye'den daha fazla ithalat yapmalarını istediği kaydedildi.

Erdoğan-Davudi görüşmesinde bölgesel konularda ele alınırken, Irak'taki gelişmeler ile etnik ve mezhep çatışmaları, Lübnan'daki iç gerilim ve Filistin-İsrail konuları görüşüldü. Irak ve Lübnan'ın toprak bütünlüğünün, siyasi birliğinin korunması konularında görüş birliğine varıldığı ifade edildi.

Başbakan Erdoğan Perviz Davudi ile yapılan görüşmenin ardından Cumhurbaşkanlığı binasına geçti. Erdoğan, burada Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad tarafından karşılandı.

Heyetlerarası görüşmenin ardından Başbakan Erdoğan ile Ahmedinecad öğle yemeğinde baş başa bir araya geldiler.

Erdoğan ve Ahmedinecad'ın katıldığı heyetlerarası görüşmelerde, ikili ticaret ilişkilerinin geliştirilmesi, doğal gaz ve enerji konularında daha güçlü bir işbirliği yapılması ve bölgesel meselelerde de yakın çalışılması konularında görüş alışverişinde bulunuldu.

Ahmedinecad'ın görüşmede, Türkiye ile her alanda işbirliğinin daha da geliştirilmesine tam destek verdiğini söylediği öğrenildi. Ahmedinecad'ın Başbakan Erdoğan'ın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti ifade ettiği de kaydedildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön