Erdoğan’ın ‘Hakkımda idam istedi’ dediği savcıdan yanıt geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Benim de idama mahkûm edilmem istendi ama son anda yırttım" açıklamasıyla işaret ettiği eski Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) savcısı Nuh Mete Yüksel, Erdoğan'ın iddialarını reddetti. Yüksel, "Tutuklama istediğim doğru, ama tutuklamadılar. Dava açılmadığı için idamla yargılanması gibi bir durum söz konusu değildir. Bu şekilde soruşturma benden çıkmış oldu" diye konuştu.

Söz konusu açıklama sonrası Halk TV canlı yayınına bağlanan eski savcı Yüksel, Erdoğan'ın idamla yargılanmasını talep ettiği yolundaki iddiayı reddetti.

Yüksel, şunları söyledi:

"SORUŞTURMA BENDEN ÇIKMIŞ OLDU"

"Basında yer alan Atatürk hakkındaki aleyhte bazı sözlerini içeren kasetler nedeniyle soruşturma başlattım. Soruşturma devam ederken sayın Cumhurbaşkanı'nın da ifadesine başvurdum. Daha sonraki süreçte soruşturmayı genişlettim ve belediye başkanlığı döneminde geçirmiş olduğu soruşturmalarla ilgili raporları da getirttim. Tutuklama istediğim doğru, ama tutuklamadılar. Dava açılmadığı için idamla yargılanması gibi bir durum söz konusu değildir. Bu şekilde soruşturma benden çıkmış oldu efendim."

Dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Erdoğan, 6 Aralık 1997'de Siirt'te düzenlenen bir açıkhava toplantısı sırasında topluluğa yaptığı konuşmada, Ziya Gökalp'ın 1912 yılında Balkan Savaşı'ndaki Türk askerler için yazdığı "Asker Duası" adlı şiirinin sonradan değiştirilmiş bir versiyonundan bir dörtlük okumuştu. Erdoğan, "Minareler süngü, kubbeler miğfer. Camiler kışlamız, mü'minler asker. Bu ilâhi ordu dinimi bekler. Allahu Ekber, Allahu Ekber" demişti. Okuduğu dörtlüğün bu şekliyle Gökalp'e ait olduğunu iddia eden Erdoğan, konuyla ilgili olarak "konuşmamın bütünü incelendiğinde millî birlik ve beraberlik mesajım verildiği görülür" demişti.

Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesi Başsavcılığı, Erdoğan hakkında Türk Ceza Kanunu'nun 312/2 maddesine göre "halkı din ve ırk farkı gözeterek kin ve düşmanlığa açıkça tahrik etmek" suçlamasıyla hazırladığı iddianamesini 12 Şubat 1998'de tamamlamış, bir yıldan üç yıla kadar hapis istemiyle dava açılan Erdoğan'ın yargılanmasına 31 Mart 1998 günü başlanmıştı. 21 Nisan 1998'de sonuçlanan davada, Erdoğan'ın suçu sabit görülmüş ve bir yıl hapis ile 860.000 TL ağır para cezası verilmişti. Daha sonra duruşmadaki hâli ve tavrı göz önüne alınarak cezası 10 ay hapis ve 176 milyon 666.666 TL para cezasına çevrilmişti.

23 Eylül 1998'de Yargıtay 8. Ceza Dairesi tarafından, bire karşı dört oyla onaylanmıştı. Ceza infaz yasası gereği hapis cezası 4 ay 10 güne inerken, çeşitli ertelemeler sonrasında İstanbul üyükşehir Belediye Başkanlığı görevini bırakan Erdoğan 26 Mart 1999 günü Kırklareli'nin Pınarhisar ilçesindeki Pınarhisar Cezaevi'ne girmişti. Erdoğan, 24 Temmuz 1999'da ceza süresini tamamlayarak cezaevinden tahliye edilmişti.

ERDOĞAN: DEDİM TEZGÂHI KURDULAR HERHALDE

Erdoğan, Kazakistan ziyareti sonrası uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlamış; "Benim de idama mahkûm edilmem istendi ama son anda yırttım. Bizi de apar topar götürüyorlardı. Niye şu yatırımı yaptık diye idamımızı istediler. O meşhur savcı vardı, Nuh Mete Yüksel. Baktık bizim idamımızı istedi, Allah'tan adil bir hâkime rastladık da, bir de nöbetçi mahkeme çıkardılar. Dedim tezgâhı kurdular herhalde" demişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 51 yorum
Ulan her seyiniz yalan...
herkezin idam anlayışı farklı kimi teröriste yobaza bende para aklayana sıfırlayana idam istiyom
@garipuyar O mevzunun montaj olduğu çoktaann belgelendi.Sen gündemi baya geriden takip ediyon
@garipuyar montaj olduğunu kim ispatladı ? teknoloji bakanının hissetmesinden başka montajı ispatlayan bir hareket yoktu
@kardelentrafik kım yalanladı fetoya hocam donm dıye aglayan..sahte darbe magdurumu .....:)
kardelentrafik, yok ya..montajmış demek...Hatta kelime kelime değil harf harf montajlamışlar...Akkıl seni...
@kardelentrafik hersey montaj zaten size gore. ama karsinizdaki yapinca gercek. kumpasi şikeyi siz yaparsiniz pisligini baskasina atarsiniz
@kardelentrafik hepiniz aynısınız yalanı söylerken sıkılmıyorsunuz bile. O kayıtların montaj olmadığı kanıtlandı. Fetöcülerin koyduğu paralarıda faiziyle alan kimdi. Sizin beynizin nerenizde merak ediyorum. Olduğu bile şüphelidir.
@kardelentrafik Sana ne zaman montaj yaptılar
@garipuyar montaj ayağına yırttılar zaten. ama 15 sene ne istedilerse verdiler, koyun koyuna yatıp yaptılar herşeyi. Hafi oradan hadi, hadiiii
@garipuyar çok doğru Allah için eğer paralar sahte çıksaydı montaj çıkması yüzde yüzdü !!! fakat paralar sahte cıkmadı üstüne faiz bile verdiler!!! bu durumda nasıl montaj olabilir bir acıklayın!!! 30 sene muhasebe hesapları tuttum ülkede dürüst,çalmayan bir insanın gemi,yat,plaza,milyar dolarlar olması mümkün değil !!! vergi kaçırırsan hersey mümkündür!!!Allahu ekber
bunlar yalanı su içer gibi içiyor...
Diğer Haberler