HABER

“Eskişehir’in yüzde 55’i ‘hayır’ diyecek”

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, 12 Eylül’de Eskişehirlilerin yaklaşık yüzde 55’inin ‘hayır’ oyu kullanacağını tahmin ettiklerini belirtti.

ESKİŞEHİR (ANKA) - Büyükerşen, “Belli mahallelerde ve merkezlerde muhtarlar ve parti temsilcilerimiz var. Onlar nabzı doğru yoklar. Nerede ‘evet’, nerede ‘hayır’ çıkacağını bilirler” diye konuştu.

ANKA’ya konuşan Büyükererşen, “Evet çıkmasını düşünmek bile istemiyoruz, evet çıkarsa Türkiye’nin nereye gideceği bellidir. Ülke, bağımsız yargıdan uzaklaşır. İktidar kendi mahkemesini, savcısını, hakimini kurar. Tek adam diktoryasına gitme tehlikesi mevcuttur” dedi.

-“AKP REFERANDUM TARİHİNDE OYUN OYNADI”-

Eskişehir’de aydın düşünceli insanların çok olduğunu ve kentin Orta Anadolu’nun adeta sahil kenti olduğunu belirten Büyükerşen, kentte ‘hayır’ oyunun daha çok çıkması gerektiğini, ancak “geçen yerel yönetim seçimlerde olduğu gibi bu seçimde de iktidar partisinin” pek çok imkanı bir araya getirerek seçim tarihini belirlemede oyun oynadığını savundu. Büyükerşen şöyle devam etti:

“Referandum bilerek hemen bayram sonrası yapılıyor. Çünkü aydın kesim üç günlük bayram tatilinde dışarıda olacak. Referandumu bayram tatili sonrasına getirmeleri fevkalade risklidir. Bu gibi oyunları iktidar hep oynuyor, ama maalesef ki siyasi partiler parlamentoda bu durumu gündeme getirmedi, bu tarihin değişmesi için etkili olmalılardı. Ancak bu durumdan hiç şikâyetçi bile olmuyorlar.”

-“ESKİŞEHİR’E HİZMET ALMAKTA ZORLANIYORUZ”-

Eskişehir’e hizmet almakta zorlandıklarını vurgulayan Büyükerşen, özellikle son beş yılda hiçbir projelerinin AKP çoğunluğunun olduğu belediye meclislerinden geçmediğini öne sürdü. Büyükerşen, belediyenin imar planlarının dahi rant paylaşımına yönelik olarak değiştirilmek amacıyla belediye meclislerinde AKP’nin “durmadan kendi çoğunluklarına dayanarak” kararlar aldığını iddia etti. Kararların bir kısmını mahkemeye götürdüklerini belirten Büyükerşen konuşmasına şunları ekledi:

“Son bir yıldır gerek Maliye Bakanlığı’ndan gerek İller Bankası’ndan gelen merkezi hükümet katkılarının yatırımlarımıza ve ihalelerimize yetmesi mümkün değil. Ancak işçi ve memur maaşına yetecek kadar ucu ucuna veriliyor. Oysa kendi belediyelerine bol para yağdırmaktan öteye nerden bulduklarını bilemediğimiz birtakım fonlarla çeşitli aktarımlar yapılıyor.”

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başbakanlığını 11 yıldır sürdüren Büyükerşen, birinci dönemde projelerin yüzde 99’una sahip olduklarını, ikinci dönemde ise sadece karara bağlanmış projeleri devam ettirebildiklerini ifade etti. Bu projelerin bir bölümüne de dışardan kredi bulmak zorunda kaldıklarını açıklayan Büyükerşen, “Kendi kaynaklarımız da çok değil. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi 16 Büyükşehir içinde en küçüğüdür ve bütçesi de en azdır. Öz kaynaklarımız ve merkezi hükümetten gelenler, gelmesi gerekenler dahil kentin bütçesi 120 milyon lira civarındadır. Tüm projelerimizi kendin pişir kendin ye yöntemiyle gerçekleştirmeye çalışıyoruz” dedi.

-“ESKİŞEHİR ÜÇE BÖLÜNMEK İSTENİYOR”-

AKP’nin iki ilçeden oluşan Eskişehir’i üçe bölmeye çalıştığını savunan Büyükerşen, böylece iki ilçeye ve Büyükşehir’e yetmeyen ödeneklerin üçüncü ilçenin ortaklığı ile daha da küçüleceğini ifade etti. Eskişehir üçe bölünürse belediyelerin hizmet yapamaz hale geleceğini vurgulayan Büyükerşen, aslında bu konuda referandum yapılması gerektiğini, Eskişehir’in üçe bölünmek istemediğini savundu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön