HABER

Faciadan 1 dakika önce çekildi

Zigana Dağı'nda çığ düşmesi sonucu hayatını kaybeden yürüyüş lideri Erhan Terzi tarafından çığ düşmeden 1, 5 ve 10 dakika önce çekilmiş üç fotoğrafı yayımlandı
Dağcılardan geriye kalan fotoğraflar
Trabzon Tenis Dağcılık ve Kayak Kulübü (TEDAK), Zigana Dağı'nda çığ düşmesi sonucu hayatını kaybeden yürüyüş lideri Erhan Terzi tarafından çığ düşmeden 1, 5 ve 10 dakika önce çekilmiş üç fotoğrafı yayımladı.

TEDAK, internet sitesinde yayımladığı resimlerin yanı sıra Zigana Dağı'nda 10 kişinin ölümüyle sonuçlanan çığın oluştuğu yürüyüş parkurunun daha önceki dönemlerde yaz ve kış olmak üzere üyeler tarafından birçok kez geçildiğini ve bilinen yürüyüş alanları arasında olduğunu duyurdu.

Yapılan yazılı açıklamada, kulübün kendi bünyesinde oluşturduğu teknik ekibin yapmış olduğu inceleme sonrası, olayın görgü tanıkları ve yürüyüşe katılan kazazedelerle yapılan görüşmeler sonrasında varılan sonuç açıklandı.

Yürüyüşün dağ yolundan ve kar olmayan bir zemin üzerinde devam ettiği belirtilen yazılı açıklamada şöyle denildi: "Yürüyüş sırasında yolda kar olmadığı katılımcıların ifadeleri ve fotoğraflarla tespit edilmiştir.

Dağcılardan geriye kalan fotoğraflar

Çığ olan bölgeye gelindiğinde yolun açık olduğu, yol zemininde yaklaşık 10 santimetre kalınlığında bir kar tabakası olduğu anlaşılmıştır. Çığ düşme bölgesine gelindiğinde ise yürüyüş normal olarak devam etmekteyken (kazazedelerin ifadesine göre) aniden öndekilerin 'çığ' diye bağırmasıyla birlikte üst tarafta duran balkon yapının altındaki kütle kaymaya başlayarak önde bulunan 14 kişiyi yolun alt kısmına doğru sürüklemiş ve sonrasında iki kişi hemen 3- 5 metre sonra durabilmiş ve diğerinin ise kütlenin içinde kaymaya devam ettiği bildirilmiştir. Bu olayın saat 10.30 civarında olduğu ifade edilmiştir. Çığ düşmesi sonrasında yaralanmadan ayakta kalan beş kişi telefon bağlantısıyla olayı dağ evine ve Trabzon'daki arkadaşlarına bildirmiştir."

Çığ sonrası yürüyüşe katılan kazazedelerin aşağıya inerek arkadaşlarını aramaya başladıkları ifade edilen yazılı açıklamada şu bilgilere yer verildi: "Aynı zamanda kayakevinden, Trabzon ve Gümüşhane'den dağcılar, sivil savunma ekipleri bölgeye hareket etmiştir. Bölgeye ilk olarak 15 dakika içerisinde Zigana Kayakevi'nden kayakçılar, dağcılar ve çalışanlar ulaşmıştır. Hızla arama çalışmalarına başlamış ve ilk olarak iki kişiyi yaralı olarak kurtarmış ve sonrasında iki kişiyi de ölü olarak çıkarmıştır."

Dağcılardan geriye kalan fotoğraflar

Yazılı açıklamada ayrıca, "Olaydan bir saat sonra diğer arama kurtarma ekiplerinin bölgeye intikal ettiği" belirtilerek şöyle denildi: "Arama kurtarma ekiplerinin gelmesiyle düzenli arama faaliyeti başlamış olup tüm kazazedeler ölü olarak yaklaşık saat 15.00 itibariyle çıkarılmıştır. Erzurum'dan gelen sivil savunma ekibinin de bölgeye ulaşmasıyla son bir arama çalışması yapılarak bölgeden ayrılınmıştır. 10 can dostumuz elim çığ felaketi sonrasında Zigana Dağı'nda hayatını kaybetmiştir. Yapılan incelemelerde havanın parçalı bulutlu ve rüzgarlı olduğu tespit edilmiştir. Çığın oluşmasını sağlayacak etkenlerden insanlar tarafından meydana getirilecek bir etkenin olmadığı açıkça anlaşılmıştır."

İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön