Fransa Başbakanı: Düşmanımız Esad değil IŞİD

Fransa Başbakanı Edouard Philippe, Fransa'nın askeri operasyon düzenleyerek Suriye'ye veya Beşşar Esad'a savaş açmadığını, ülkesinin düşmanının Suriye değil IŞİD olduğunu söyledi.

Fransa Başbakanı: Düşmanımız Esad değil IŞİD

Fransa Başbakanı Edouard Philippe, Ulusal Meclis'teki özel oturumda, Suriye'ye düzenlenen askeri operasyon hakkında milletvekillerini bilgilendirdi.

Suriye'de kimyasal silah kullanımının cezasız kaldığı sürece siyasi bir çözüm bulunamayacağını kaydeden Philippe, "Bizim düşmanımız Suriye değil biz Suriye'ye veya Beşşar Esad'a savaş açmadık. Bizim düşmanımız IŞİD'tir" dedi.

Ülkesinin kendi güvenliği için de askeri operasyona karar verdiğini belirten Edouard Philippe, Suriye operasyonuyla 2003'te ABD'nin Irak'a başlattığı askeri operasyon arasında benzerlik olduğu iddialarına ilişkin ise "Suriye rejimini düşürmek gibi bir niyetin olmadığını" kaydetti.

Merkez sağ Cumhuriyetçiler (LR) Meclis Grup Başkanı Christian Jacob da bölgede Rusya olmadan hiçbir adımın atılmayacağını savunurken, Fransa, İngiltere ve ABD'nin operasyonunun neye yaradığının tartışmalı olduğunu kaydetti.

Bağımsızlar ve Demokratlar Birliği (UDİ) adına söz alan Franck Riester, Fransa'nın Türkiye ve Rusya ile yeniden güven inşa etmesinin önemli olduğunu söyleyerek, "Bu ülkeler ile yeni bir ilişki başlatmak gerekir" diye konuştu.

"Biz bu operasyon ile yörüngenin en tehlikeli arı yuvasına çomak soktuk. AB içinde müttefikimiz olmadan tek başımıza bu operasyona kalkıştık." diyerek Macron'un hata ettiğini kaydeden Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) Başkanı Jean-Luc Melenchon da ülkesinin siyasi bir hedefi olmadan ve BM izni çıkmamış bir operasyona giriştiğini dile getirdi.

Fransa Komünist Partisi (PCF) milletvekili Jean-Paul Lecoq da Suriye'de barışın anahtarının Rusya'nın elinde olduğunu kaydederek, "Bunu inkar etmek, dayanılmaz bir naifliğin ikrarıdır" ifadesini kullandı.

Fransa Anayasası gereği, sınır ötesi bir askeri operasyon düzenlendiğinde 3 gün içinde hükümetin Meclis'e bilgi vermesi gerekiyor.

(AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 3 yorum
İşit zaten sensin alçak pislik !! İşit sizin projeniz zaten .......................
DAHA ANLAMADINIZ MI? ASIL HEDEF TÜRKİYEDİR!!! YARIN,ÖBÜR GÜN KİMYASAL SİLAH BAHANESİYLE BİZE DE SALDIRMAYACAKLARI NE MALUM?.
işid i yetiştirip suriyeye, el kaideyi yetiştirip ırak a gönderen hep bu emperyalistler değil mi. oraya yolluyorlar karışıklık çıkarmaları için, sonrada onlardan kurtarıyor görüntüsü verip işgale başlıyorlar, ama söyledikleri şey kendi yetiştirdiklerini ortadan kaldırmakmış. BOP (Büyük Ortadoğu Projesi) aynen uygulanıyor. 22 ülkenin haritası ve yönetim şekli değişecek bu projenin amacı bu, gizli amaç müslüman ülkelerin boynuna tasma takıp onların zenginliklerini ele geçirmek.
Diğer Haberler