HABER

Fransa'nın yeni Cumhurbaşkanı Macron'un öncelikli hedefleri

Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Emmanuel Macron, görevi devraldığında ülke tarihindeki en genç cumhurbaşkanı olacak. Seçimin ilk turunda merkez sağ ve solu aşırı sağ aday Marine Le Pen ile birlikte yarış dışı bırakan Macron, aynı zamanda şimdiye kadar milletvekili veya belediye başkanlığı görevi yapmadan cumhurbaşkanı seçilen ilk kişi oldu. Fransa'nın yeni Cumhurbaşkanı Macron'un öncelikli hedefleri...

Fransa Cumhurbaşkanı seçilen Emmanuel Macron'un göreve başladıktan sonra öncelikli olarak siyasette etik kanunu çıkarmak, iş yasasında değişiklik, KOBİ'lerin işlemlerinde kolaylık, AB'de yeni yönelim ve eğitim gibi konularda çalışma yapması bekleniyor.

Resmi olmayan sonuçlara göre cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Macron'un göreve başladıktan sonra ilk iş olarak siyasette etik yasası çalışmalarını başlatması öngörülüyor.

Cumhurbaşkanlığı seçim kampanya süreci skandallarla sona eren Fransa'da Macron, seçildiği takdirde siyasete ahlak ve etiği yeniden getirme, bu yönde yasal düzenleme yapma sözü vermişti. Buna göre bakan, senatör ve milletvekilleri, yakınlarını danışman olarak çalıştıramayacak. Seçilmişler aynı zamanda başka bir ücret karşılığı iş de yapamayacak. Macron'un projeleri arasında 1 kişiye en fazla 3 dönem seçilme sınırı ve sabıka kaydı olanlara seçilme yasağı getirmek de bulunuyor.

Macron'un yapacağı düzenlemelerden bir başkası ise geçen yıl Fransa sokaklarını 5 ay boyunca savaş alanına çeviren iş yasası ile ilgili. Ulusal Meclis'te de büyük tartışmalara neden olan tasarı, başbakana verilen ve 49-3 yetkisi olarak bilinen özel bir yetki ile oylanmadan geçirilmişti. Yasa üzerinde geniş değişiklikler yapacağını belirten Macron'un bunun için haziran ayında düzenlenecek genel seçimlerden mecliste çoğunluğu sağlayarak çıkması gerekiyor.

Yürüyüş Hareketi lideri Macron ayrıca, KOBİ'lerin idari işlemlerinde hafifleme ve sadelik yasası çıkarma sözü verdi. Bu işletmelerin idari ve iç işlemler yüküne boğulduğunu ve asıl yükümlülüklerine fırsat bulamadığını aktaran Macron, "hata yapma hakkı" olarak belirttiği uygulamayla KOBİ'lerin idari cezalarının ertelenmesi veya silinmesi için düzenlemeler getirecek.

Seçim kampanyasının merkezine Avrupa Birliği'ni (AB) koyan Macron'un AB'nin yeniden şekillenmesi ve hedeflerinin yeni temellere oturtulması yönünde çalışmalar yapması bekleniyor. Macron, daha önce birçok kez dile getirdiği Avrupa Savunma Fonu, Avrupa Güvenlik Konseyi ve Avro Bölgesi'ne bütçe ve bakanlar kurulu oluşturulması gibi projeleri hayata geçirmek için çalışacak. Macron, daha somut ve daha koruyucu bir AB oluşturma çağrısı yapmıştı.

Macron'un önceliklerinden bir diğeri de eğitim reformunu geliştirmek. Az gelişmiş ve göçmen kökenli yurttaşların yoğun olduğu bölgelerdeki sınıfları 16 öğrenciyle sınırlandırmak isteyen Macron, öğretmen sayısını artıracak ve eğitimin daha kaliteli verilmesi için adımlar atacak.

MACRON'UN SEMBOL DOLU KUTLAMASI
Yüzde 65,9 oy alarak Fransa'nın yeni Cumhurbaşkanı seçilen Emmanuel Macron sembol dolu bir seçim kutlaması gerçekleştirdi.

Louvre Sarayı bahçesinde gerçekleştirilen kutlamada Afrikalı müzik grubu Magic Sisteme ve yabancı müzikler çalan DJ topluluğu coşturdu. Kutlamaya gelen vatandaşlar arasında her yaş ve her kökenden insanların olması Macron 'un evrensel siyasi bakısını yansıttı.

Yeni Cumhurbaşkanı kendisini coşku ile bekleyen topluluğa hitap etmek üzere Louvre Sarayının bahçesine girişi sırasında Avrupa Birliği Marşı "Neşeye övgü" çaldı. Sembolik olarak Louvre'un ünlü piramidi önünde görüntü veren Macron yeniliği sembolize eden Louvre sarayı bahçesinin ortasına yapılmış modern piramidin önünde hitap etti.

İlk sözü "teşekkürler arkadaşlarım" olan Macron konuşmasında kendisine gerek destek olarak oy veren gerekse Le Pen'e karşı durmak için oy veren vatandaşlara teşekkür edip «Siz kazandınız, Fransa kazandı » dedi.

"Aylardır yaptıklarımızın esi benzeri görülmedi, herkes bize imkansız dedi, ama Fransa'yı tanımıyorlardı. Teşekkür ederim bilinciniz ve harcadığınız vakit için. Aldığınız riskler için de teşekkür ederim. Bu güvene layık olmaya mecburum.” diyen Macron aşırılara karşı Cumhuriyeti koruyacağını söyleyip birlik mesajı verdi.

"DÜNYA BİZDEN ÖZGÜRLÜKLERİ KORUMAMIZI BEKLİYOR"

Le Pen'e oy verenlerden için "kızgınlıklarını ifade ettiler" diyen Macron onlara saygı duyduğunu ve önümüzdeki beş sene boyunca yapacağı çalışmalarla bir daha aşırı sağa oy vermemelerini sağlayacağını söyledi.

Fransa'nın Dünya'daki yerinden bahseden Cumhurbaşkanı Macron "Bu yer Fransa'nın yeri, dünyanın baktığı yer, bugün Avrupa ve dünya bizi izliyor. Dünya bizden tehdit edilen her yerde özgürlükleri ve masumları korumamızı bekliyor. Yeni bir umut,hümanizm, daha güvenli, adaletli, zengin bir Dünya'ya taşımamızı, yani sonunda kendimiz olmamızı bekliyorlar” dedi.

FRANSA TARİHİNİN EN GENÇ CUMHURBAŞKANI
Emmanuel Jean Michel Frederic Macron... 21 Aralık 1977'de Paris'in kuzeyindeki Amiens kentinde doğdu. Aynı kentte, 6 Nisan 2016'da, Elysee'ye yürümek üzere "En Marche/Yürüyüş" hareketini resmen ilan ettiği gün, Fransızlar onu tanımıyordu.

Yalnızca son 1 yıl önce "Hollande'ın çok tartışılan ekonomi ve çalışma yasalarına imza atan Ekonomi Bakanı" olarak ismini duyurmaya başlamıştı. Nisan 2016'da Amiens kentinde yola çıktığında, Fransız politikasının 'dinozorları' arasında bu 38 yaşındaki politikacının sıyrılacağına kimse ihtimal dahi vermiyordu.

Ama o yalnızca bir yılda, 39 yaşında, adının baş harflerinden yola çıkarak bulduğu "En Marche" adlı hareketiyle Elysee Sarayı'nı fethetmeyi başardı.

Her ikisi de doktor olan Françoise ve Jean-Michel Macron'un oğlu Emmanuel, çocukluğunda en çok öğretmen olan büyükannesi Manette'ten etkilendi. Anne ve babasını izleyerek doktor olan iki kardeşinin tersine o edebiyat, felsefe ve siyaseti seçti. Okulda hep sınıf birincisi ve tüm öğretmenleri tarafından sevilen başarılı bir öğrenciydi. Piyano çalıyor, felsefe, edebiyat, şiir ve tiyatrodan hoşlanıyordu.

Katolik okulu La Providence'da liseye giderken 1993 yılında, daha 16 yaşında iken eşi Brigitte ile tanıştı. Macron'un rol aldığı tiyatro oyununu Fransızca öğretmeni evli ve 3 çocuk annesi Brigitte Troneux yönetiyordu. Birlikte bir piyes yazmaya karar verdikten sonra 24 yaş farkına rağmen birbirlerine aşık oldular. Aile kendisinden 24 yaş büyük Fransızca öğretmenine aşık olan oğullarını bu ilişkiden kurtarmak için Paris'e gönderdi. Ancak Brigitte eşinden boşanarak Macron'u takip etti.

Önce Nanterre Üniversitesi Felsefe Bölümünü bitiren Macron, Paris elitinin çocuklarının gittiği ünlü Science-Po ve pek çok politikacının geçtiği ENA'dan (Ecole Nationale d'Administration) mezun oldu.

Üniversite yıllarında arkadaşları, herkese merhaba diyen, sempatik ve geniş bir genel kültürü olan Macron'un başka bir yeteneğine de dikkat çekiyor. Yaşadığı her ortama kolay uyum sağlayabildiği için genç Emmanuel'e, "kamelyon" lakabını takıyorlar.

PARİS ELİTİYLE İLK TEMAS

ENA'yı bitirdikten sonra Oise valiliğinde stajyer olarak idareciliğe başlıyor. Bu dönemde Fransız solunun önemli isimlerinden Michel Rocard ile yolları kesişiyor. Ardından Fransız devletinin en prestijli görevlerinden maliye müfettişliğine yükseliyor. Ve bu görevi sırasında Fransız ekonomi dünyasının en önemli bürokratlarından Jean-Pierre Jouyet ile karşılaşıyor. Sarkozy'ye AB Bakanlığı da yapan Jouyet, Hollande'ın da ENA'dan çok yakın arkadaşı ve sırdaşı. Jouyet sayesinde Fransa güç odakları ve Paris elitleriyle karşılaşmaya başlıyor. Sosyalist Parti'ye 2006-2009 yılları arasında 24 yaşındayken üye oluyor.

Sarkozy 2007 yılında, "büyüme ile ilgili" bir rapor hazırlaması için ünlü ekonomist Jacques Attali'ye görev veriyor. Macron bu komisyonda yardımcı raportör olarak rol alıyor ve bu sayede ekonomi çevrelerinde ciddi bir başarı elde ediyor. Ve önündeki kapılar birbiri ardına açılmaya başlıyor. Ve 2007 yılında dünyaca bilinen ünlü yatırım bankası Rothschild'e giriyor. Rothschild'de 4 yıl görev yapıyor.

ROTHSCHİLD VE BRIGITTE AYNI YIL

Rothschild'e girdiği yıl, bütün engelleri aşarak yeniden bir araya geldiği öğretmeni Brigitte Macron ile 20 Ekim 2007'de Touquet kentinde evleniyor.

Hollande 2011 yılında seçim kampanyası sırasında, Jouyet aracılığıyla tanıdığı Macron'u ekonomik danışmanı olarak davet ediyor. Hazırladığı değerli notlarla Macron, ekibin vazgeçilmez isimleri arasında yer alıyor. Hollande, 2012'de cumhurbaşkanı olunca Macron'u Elysee'ye Genel Sekreter Yardımcısı olarak getiriyor.

EKONOMİ BAKANI MACRON

Elysee'de 2 yıl çalışan Macron, "seçilmiş olmadığı için" Manuel Valls hükümetine giremiyor. İki yıl sonra Elysee'den ayrılmayı planlıyor. Atamayı Hollande, "Manu hiçbir seçime girmedi" diyerek atamayı yapmıyor. Ama hükumette sol kanattan yer alan Ekonomi Bakanı Arnaud Montebourg 2014'te kapıları çarparak hükümetten istifa edince, Valls Macron'u ülkenin en stratejik bakanlığının başına getiriyor.

İşte bu andan itibaren 35 yaşını henüz aşan Emmanuel Macron adı Fransa'da duyulmaya başlıyor. Bakanlığın bu kadar erken gelmesi Macron'u şaşırtıyor. Le Parisien gazetesi adı ilk anons edilince yaşadığı şaşkınlığı, "Evinin önünde bir kamera ordusu gören Macron duruma alışık değil, İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve'ü arayarak, ‘Ne yapmalıyım?' diye soruyor. ‘Gel' diye yanıt veriyor Cazeneuve" sözleriyle anlatıyor.

Bakanlar Kurulu'nda her söz alışında dosyalara hazırlığı ve çözüm önerileriyle bütün bakanları ve Hollande'ı etkiliyor. Kısa zamanda hükümetin en etkili bakanlarından birisi olan Macron, kendi adıyla anılan yasalarla, çalışanların tepkisiyle karşılaşsa da, Hollande ve Valls arkasında duruyor.

Hükümetteki kısa görevi sırasında Hollande ve iktidardaki Sosyalist Parti'nin derin yara alarak erimekte olduğunu gözlemliyor. Ve bakanlıktan istifa ederek 6 Nisan'da, doğduğu ve eşi Brigitte ile tanıştığı Amiens kentinde adının baş harflerinden oluşan "En Marche" hareketini kuruyor. Bu adımıyla Hollande'ın yeniden cumhurbaşkanı adayı olma hayalini de suya düşürüyor.

FRANSA TARİHİNDE BİR İLK

Macron, Fransa tarihinde görülmedik bir biçimde "ne sağcı, ne de solcu" olduğunu, ideolojiler üstü bir parti kurmak istediğini söyledi.

Fransa siyasetindeki bu posizyonu ile bütün iş dünyasının ve tüm medya patronlarının desteğini alarak yola çıktı. Sağdan ve soldan önemli isimler, Macron'un hareketine geçmeye başladı.

Yine Fransa'da tarihinde ilk kez bir yıl gibi kısa bir sürede hiçbir seçime katılmadan 38 yaşında kurduğu hareketiyle bütün sistem partilerini geride bırakarak, dünyanın 5'inci büyük ekonomisine sahip Fransa'nın bir numaralı politik hareketi haline getirdi.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda "bankacı kökenli aday", "finans dünyasının adayı", "devletin adayı", "balon aday" gibi pek çok eleştiriye maruz kaldı. Ama 23 Nisan'da yapılan ilk tur seçimlerde aşırı sağ lider Marine Le Pen ile ikinci tura kaldı.

Yine siyaset tarihinde ilk kez kendisinden 24 yaş büyük eşiyle, eşinin 3 çocuğu ve 7 torunuyla Elysee Sarayı'na yürüdü. Macron Fransız seçmenin yüzde 65,5'inin oylarını alarak 5'inci Cumhuriyet'in 8'inci cumhurbaşkanı oldu.


Geri Dön