HABER

Üç asırdır devam eden gelenek! Her sene aynı tarihte aynı yerde bir araya geliyorlar: "İnanışımıza göre burada vefat edenler..."

300 yıldır süren gelenek bu sene de yerine getirildi. Türkiye'nin dört bir yanındaki Şırnaklılar ekim ayının ilk perşembe gününde Cudi Dağı eteklerindeki Balveren Mezarlığı’nı ziyaret etti. 'Zaviye Mele Devreş’ denilen etkinliğe katılan Şırnak Üniversitesi Rektörü ve Balverenli Prof. Dr. Abdurrahim Alkış, "Bizim inanışımıza göre burada vefat eden zatlar, bedenen ölmüşler, fakat ruhen hayattalar. Bizi izliyorlar. Onlar da bu köşeye kendilerini çekmişler ve bizi izliyorlar." ifadelerini kullandı.

Şırnak’ta, Cudi Dağı eteklerindeki Balveren Mezarlığı’nı, yaklaşık 300 yıldır olduğu gibi ekim ayının ilk perşembe gününde yine Türkiye’nin dört bir yanından binlerce kişi ziyaret etti. Edilen dualarından ardından dev kazanlarda pişirilen yemekler, metrelerce uzunluğundaki sofralarda ikram edildi. Şırnak Üniversitesi Rektörü ve Balverenli Prof. Dr. Abdurrahim Alkış, “Burada ‘Zaviye Mele Devreş’ denilen bir etkinliğe katılıyoruz. Burası bir zaviye, Mele Devreş’in zaviyesi. Zaviye; köşe, kenar demek. İnanışımıza göre burada vefat eden zatlar, bedenen ölmüşler, fakat ruhen hayattalar" dedi.

300 YILDIR AYNI TARİH AYNI YER

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler