HABER

Gazze'de ateşkes için ilk adım

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Mısır ve Fransa önerisiyle gerçekleşen ateşkes planının hem Filistin Yönetimi hem de İsrail tarafından kabul edildiğini bildirdi. İsrail ve Hamas ise yaptıkları açıklamada görüşmelerin hala sürdüğünü söylediler.

İŞTE YÜREK BURKAN KARELER

Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy tarafından yapılan açıklamada, Fransa ve Mısır'ın önerdiği ateşkes planının iki taraftan da kabul gördüğü belirtildi. Bugün içinde Hamas Gazze barış planını değerlendireceğini bildirmiş, İsrail de, ateşkes sağlanması önerisini olumlu bulduğunu açıklamıştı. Ancak Sarkozy'nin açıklamasında ateşkesi kabul eden taraflardan biri olarak, Hamas anılmadı. Ancak Sarkozy'nin ardından hemen açıklama yapan İsrail ve Hamaslı yetkililer ateşkes için görüşmelerin hala devam ettiğini söylediler.

Sarkozy'nin makamından yapılan açıklamada, Sarkozy ile Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek tarafından dün gece Şarm El Şeyh'te İsrail ve Filistin Yönetimi'ne sunulan Fransız-Mısır planını kabul etmesinden memnuniyet duyduğu ifade edildi.
Planının detayları ise şu an net olarak bilinmiyor.

3 SAATLİK ATEŞKES Öte yandan Hamas'ın siyasi bürosundan Musa Ebu Marzuk, Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıların 3 saatliğine durduğu sırada İsrail'e füze atılmayacağını belirtmişti.

Marzuk, Hamas'ın basın bürosu sorumlusu Usame Ebu Halid aracılığıyla yaptığı açıklamada, "İsrail'in bombardımanına ara verdiği 3 saat boyunca roket atılmasını beklemediğini" söyledi.

İŞTE YÜREK BURKAN KARELER

İsrail bugün aldığı bir kararla Gazze Şeridi'ne insani yardımların geçişine izin vermek için 3 saatliğine bombardımana ara vermişti.

Açıklamada, bombardımana ara verilmesine İsrail'in karar verdiği vurgulanarak, Filistin direniş hareketlerinin İsrail'in saldırılarına karşılık vermeye devam edeceği kaydedildi.

İSRAİL ÖNERİYİ KOŞULLU KABUL ETTİ İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in ofisinden daha önce yapılan bir açıklamada da, Mısır'ın "Gazze'den terör saldırıları düzenlenmesini ve Gazze Şeridi'ne silah kaçırılmasını durdurmayı amaçlayan bir çözüm" bulmaya çalıştığı belirtilmişti.

İŞTE YÜREK BURKAN KARELER

İsrail hükümetinden, Sarkozy'nin duyurusunun ardından gelen açıklamada ise, ateşkes önerisini koşullu olarak kabul edildiği belirtiliyor. Olmert'in sözcüsü Mark Regev'in açıklamasına göre, İsrail ateşkesi kabul etmek için Hamas'ın düşmanca roket atışlarına son vermesi ve yeniden silahlanmamasını şart koştu.

İsrail, Hamas'ın roket saldırlarını gerekçe göstererek 27 Aralıkta Gazze Şeridi'ne hava saldırısı başlatmış, daha sonra kara harekatına geçmişti. Bu saldırılar sırasında yaklaşık 680 kişi hayatını kaybetmişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön