HABER

Genelkurmay: "PKK'ya çok ağır kayıplar verdirildi"

Genelkurmay Başkanlığı, dün gece geç saatlerde Türkiye-Irak sınırını geçmeye çalışan bir grup terörist görüntüsü alındığını ve bölgede konuşlu kara birlikleriyle sıcak takip kapsamında icra edilen küçük çaplı bir operasyon yapıldığını açıkladı. Genelkurmay, bu operasyon sonucu söz konusu gruba ağır bir darbe vurulduğunu belirtti.

Genelkurmay Başkanlığı'nın resmi internet sitesinde yapılan açıklamada, dün gece geç saatlerde Türkiye-Irak sınırını geçmeye çalışan bir grup terörist görüntüsü alındığını ve bölgede konuşlu kara birlikleriyle sıcak takip kapsamında icra edilen küçük çaplı bir operasyon yapıldığı belirtildi.

Kandil operasyonundan çarpıcı görüntüler

Açıklamada, 16 Aralık Pazar günü Kandil Dağı bölgesine yapılan hava harekatında, ne kadar PKK teröristinin etkisiz hale getirildiğinin sayısal olarak ifade etmenin mümkün olmadığı kaydedildi.

Hava harekatının çok hassas olarak planlanmış ve dikkatle icra edilmiş olduğu bildirilen açıklamada, sivil hedeflerin vurulduğu ile ilgili haberlerin gerçeği yansıtmadığı vurgulandı.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklama şöyle:

Kandil operasyonundan çarpıcı görüntüler

-"SAYI VERMEK MÜMKÜN DEĞİL"-
"16 Aralık 2007 tarihinde Irak'ın kuzeyi ve Kandil Dağı bölgesine yapılan hava harekatıyla ilgili açıklamalar Genelkurmay Başkanlığınca kamuoyuna duyurulmuştur.

Hava harekatının sonuçları hakkındaki değerlendirmeler devam etmekte olup, bu aşamada ne kadar PKK teröristinin etkisiz hale getirildiğini sayısal olarak ifade etmek mümkün değildir. Hava harekatıyla PKK'lıların barındığı bir çok tesis vurulduğundan, söz konusu tesislerde bulunan teröristlerden etkisiz hale getirilen miktarlar tam olarak bilinmemektedir. Gerçek olan bir şey, PKK terör örgütünün gerek altyapı gerekse insan kaynağı açısından çok ağır kayıplar verdiğidir.

Kandil operasyonundan çarpıcı görüntüler

-"TEYİT EDİLMEYEN HABERLERE İTİBAR ETMEYİN"-
Operasyon hakkında kesin değerlendirme sonuçları bilahare kamuoyu ile paylaşılacaktır. Bu bakımdan, bilgi ve belgeye dayanmayan, ayrıca Genelkurmay Başkanlığınca teyit edilmeyen haberlere itibar edilmemesi önem arz etmektedir.

Kandil operasyonundan çarpıcı görüntüler

-"IRAK'IN KUZEYİNDEN GELEN HABERLER PKK'YA VERİLEN DESTEĞİN GÖSTERGESİDİR"-
Hava harekatı çok hassas olarak planlanmış ve dikkatle icra edilmiştir. Harekatta kullanılan hedef listelerine sadece terör örgütünce kullanılan tesisler dahil edilmiş; hiçbir şekilde sivil yerleşim birimleri hedef alınmamıştır. Buna rağmen, harekatı müteakip Irak'ın kuzeyinden kaynaklanan haberlerde "10 köy bombalandı, bir kadın öldü, "Türkler hastaneleri, köprüleri, köyleri tahrip etti", "Türkiye, tampon bölge yaratıyor" gibi dünya kamuoyunu yanıltmaya yönelik bir kampanya başlatılmıştır. Bu tür haberler bir paniğin sonucu olup; Irak'ın kuzeyinde ve merkezi Irak hükümetinde etkili olan bazı odakların PKK'ya verdikleri desteğin açık bir göstergesidir.

Kandil operasyonundan çarpıcı görüntüler

-"TSK'YA İFTİRA ATILIYOR"-
Bu tür haberler kesinlikle gerçek dışıdır. Meskun köylerin bombalanması halinde bir değil yüzlerce sivilin hayatını kaybedeceği aşikardır. Irak'ın kuzeyinde yaşayan halka olan sevgi ve yakınlığını geçmişte göstermiş olan Türk Silahlı Kuvvetlerine böyle bir iftira atılması, tamamen PKK terör örgütüne hizmet etme anlamına gelmektedir.

Değerli basınımızın bir kısmının, PKK'ya destek veren kişilerin bu tür asılsız beyanatlarını referans almaları üzüntü vericidir.

Ayrıca, merkezi Irak yönetiminde yer alan bir kişinin "Türk Silahlı Kuvvetlerinin hastaneleri, evleri, köprüleri tahrip ettiği" şeklindeki beyanları, bazı odakların Irak Devleti üzerindeki etkilerinin de açık bir göstergesidir.

Kandil operasyonundan çarpıcı görüntüler

-"AĞIR DARBE VURULDU"-
Öte yandan, 17-18 Aralık gecesi Türkiye-Irak sınırını geçmeye çalışan bir grup terörist görüntüsü alınmıştır. Bölgede konuşlu kara birlikleriyle sıcak takip kapsamında icra edilen küçük çaplı bir operasyon sonucu, söz konusu gruba ağır bir darbe vurulmuştur. Şemdinli/Yeşilova bölgesinde, sınırdan birkaç kilometre derinlikte icra edilen bu operasyonun, bir çok ülkede gündem teşkil etmesi ayrıca manidar bulunmuştur.

Kandil operasyonundan çarpıcı görüntüler

-"TBMM'NİN VERDİĞİ YETKİNİN GEREKLERİ YERİNE GETİRİLECEK"-
TBMM bir karar almış ve hükümet bu konuda Türk Silahlı Kuvvetlerine bir yetki vermiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri, bu yetkinin aynı zamanda bir sorumluluk olduğunun bilinci içindedir ve bu sorumluluğun gereklerini yerine getirecektir."

Kandil operasyonundan çarpıcı görüntüler

(ANKA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön