'Gezi'de stratejik hata yapıldı'

AK Parti Milletvekili Prof. Dr. İdris Bal'ın yaptığı Avrasya Global Araştırmalar Merkezi'nin (AGAM) araştırmasında Gezi olayları için 'stratejik hata yapıldı' denildi.

'Gezi'de stratejik hata yapıldı'

Başkanlığını AK Parti Kütahya Milletvekili Prof. Dr. İdris Bal’ın yaptığı Avrasya Global Araştırmalar Merkezi (AGAM) tarafından hazırlanan ‘Taksim Olayları Analizi’ başlıklı raporda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘yanlış bilgilendirilerek’ olayın tarafı haline getirildiği belirtildi. Radikal'in haberine göre, raporda ‘stratejik hata’ yapıldığı, yerel projenin halka danışılması gerektiği vurgulandı. Raporda özetle şu görüşlere yer verildi:

SEÇİMDEN SEÇİME DEMOKRASİ OLMAZ: Çok partili sistemin gerekliliği gibi, belli periyotlarda gerçekleştirilen seçimler de demokrasinin olmazsa olmaz önşartlarındandır. Doğal olarak, demokrasiler sadece düzenli aralıklarla gerçekleştirilen seçimlerden ibaret değildir. Yani, hiçbir parti veya yönetici “Artık bana görev verdiniz, bir dahaki seçime kadar bana karışmayın” deme lüksüne sahip değildir.

DİYALOĞA GEÇİLMEDİ: Taksim olayları çevreci bir duyarlılıkla ve az sayıda insanın katılımıyla başlamıştır. Fakat görünürde bu az sayıda çevre duyarlılığına sahip insanlara yönelik müdahalenin şekli ve onlarla yeterince diyaloğa geçilememesinin neticesinde muhtemelen fırsat bekleyen belirli odakların sahneye çıkmasıyla olayların muhtevası ve şekli tamamen değişmiş, olaylar Taksim’de ne olduğu ya da ne olacağı ile ilgili olmaktan çıkmış, daha ziyade öncelikle Sayın Başbakan’a, ikinci derecede ise hükümete yönelik genel bir hoşnutsuzluk ve tepki haline dönüşmüştür.

PROJE HALKA SORULMALIYDI: Birinci sınıf demokrasinin var olduğu ülkelerde halka mal olmuş, tüm gözlerin üzerinde olduğu mekânlarla, meydanlarla ilgili tüm projeler halkla danışıklı bir şekilde, halkın onayı alınarak gerçekleştirilir. Zira demokrasilerde meşruiyetin kaynağı halktır. Taksim’de projeyle ilgili yeterli anket yapılmamış, yerel halkla danışıklı şekilde süreç götürülememiştir. Bu, daha projenin formüle edilmesi aşamasında ciddi bir sıkıntı olduğunu göstermektedir. Oysa kışla, cami, müze, alışveriş merkezi, rezidans ya da Londra’daki High Park gibi bir proje için farklı alternatifler hazırlanmalı, bu alternatiflerin neler olabileceği halka sorulmalı, sonrasında alternatifler belirlenmeliydi. Ardından en çok benimsenen alternatifin ne olduğu yine halkın onayına şu ya da bu şekilde sunulmalıydı. Oysa Taksim örneğinde, ne alternatifler oluşturulurken ne de hangi alternatifin benimsenmesi gerektiği hususunda yeterince halka sorulmamış, ‘en iyi alternatif olduğuna inansak bile’ kendi doğrumuz yeterince halka mal edilememiştir.

DEMOKRATİK HAREKET EDİLSE SORUN ÇIKMAZDI: Merkezi yönetim, özellikle Sayın Başbakan, projenin sahibi, tarafı, planlayıcısı ve yürütücüsü gibi yansımış, yansıtılmıştır. Ne Beyoğlu ne de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı projeyle ilgili taraf görülmemiştir. Taraf olarak sadece Sayın Başbakan ve hükümet görülmüştür. Bunun sonucu olarak da, sorun çıktığında birinci derecede Sayın Başbakan, ikinci derecede AK Parti, üçüncü derecede hükümet, dördüncü derecede ise devlet sorunun tarafı haline gelmiş ve getirilmiştir. Oysa demokratik geleneklere göre hareket edilse, yerel bir meydana dair bir proje öncelikle Beyoğlu Belediyesi’nce çalışılsa, yerel halkla dayanışma ve danışma içerisinde çözümler ve projeler üretilse, büyükşehir ile işbirliği içerisinde son hali verilse, anketler ve mini referandumlarla halkın ve kamuoyunun desteği alınsa ve uygulansa idi zaten bir sorun ortaya çıkmazdı.

BAŞBAKAN YANLIŞ YÖNLENDİRİLDİ: Velev ki, bir sorun çıkarsa böyle bir durumda da, sorunun tarafı birinci derecede Beyoğlu Belediyesi, ikinci derecede de İBB olurdu. Böyle bir kriz ya da kaos durumunda ise hükümetin başı olarak Sayın Başbakan krizin, sorunun tarafı olarak değil, kriz çözücü olarak devreye girer, gerekirse yerel yöneticilere telkinlerde bulunur, halkla yöneticiler arasında ara bulucu rolü oynayabilirdi. Hatta siyasi yaptırım bağlamında Sayın Başbakan belediye başkanlarını hatalı buluyorsa onları eleştirebilir ve hatta gelecek dönemde partinin yerelde farklı isimlerle yoluna devam edebileceğini ima edebilirdi. Oysa Sayın Başbakan yanlış yönlendirilmiş, bu böyle olmasa bile kamuoyuna yansıdığı kadarıyla krizin damardan tarafı haline getirilmiştir. Bu ise stratejik bir hata olmuş, pusuda bekleyen, kaostan nemalanan illegal yapılanmalara fırsat verilmiştir.

SİYASİLER SORUMLU DAVRANMALIYDI: Taksim’de başlayıp ülkeye yayılan olaylar ülkemize, milletimize, ekonomimize, imajımıza, diplomasimize zarar veren ulusal bir problem haline gelmiştir. Olaylar özelde sayın Başbakan’ı, daha sonra AK Parti’yi ve hükümeti hedefe koyarak gerçekleşmiştir. MHP lideri Bahçeli’nin uyarıları ve bir camianın o topluluklara karışmasını engellemesi takdir edilmesi gereken bir duruş olmuştur. CHP ve BDP için ise aynı yorumu yapmak mümkün değildir.

Herkes üzerine düşen dersi almalı

Radikal’e konuşan Bal, raporun amacının AK Parti’yi veya muhalefeti övmek ya da eleştirmek olmadığını söyledi. Amacın ‘ülke menfaati’ olduğunu, demokratik ülkelerde sorunların üstesinden böyle gelindiğini belirten Bal, şöyle dedi: “Tarafgir ve bağnaz bakarsak hayırlı bir sonuç çıkmaz. Sorunlara ancak elbirliğiyle, partiler üstü, demokratik tartışma zemininde baktığımızda gerçeği yakalayabiliriz. Herkesin üzerine düşen dersi alması lazım. ‘Nerede hata yaptım’ sorusunu sorması lazım. Benzer hataların önüne böyle geçilebilir.”

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 21 yorum
Ak parti camiasından gelen en tarafsız ve doğru gezi analizi bence. Fakat bunda bile başbakan yanlış yaptı denilememiş yanlış bilgilendirildi denilmiş. Hala başbakanın insan üstü kendisi yanlış bilgilendirilmez ise hata yapamayacak bir varlık olduğu imgesi aşılanmaya çalışılıyor. Yok eğer gerçekten yanlış bilgilendirildi ise kim bu koca başbakanı halka karşı bu şekilde gazlayanlar.
GAYET GÜZEL AÇIKLAMIŞ OLAYLARI VE BAŞLANGICINI AMA BİR NOKTAYI ATLAMIŞ PARTİ İÇERİSİNDE OLMASINDAN DOLAYI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM BU NOKTA İSE BAŞBAKANIN RUHUNDAKİ DİKTATÖRLÜKTÜR BAŞBAKAN EMRETMEYE ALIŞMIŞ ETRAFINDAKİLER ONA SORMADAN NEREDEYSE TUVALETE GİDEMİYORLAR VE BU DURUM İYİCE HAD SAFHAYA ULAŞMIŞ VE ARTIK KENDİSİNE OY VEREN VERMEYEN HERKESİ EMİR KOMUTASINA ALMAYA ÇALIŞIYOR BEN BAŞBAKANIM BEN NE DERSEM O OLUR EDASI İLE KENDİSİNİ KAYBETTİ NEREDEN GELDİĞİNİ UNUTTU VE KENDİSİNİ HERKESTEN ÜSTÜN GÖRMEYE BAŞLADI İŞTE SONUN BAŞLANGICI DA BU OLDU....
Bence AÇILIM SÜRECİ ile kendi ayaklarına sıkmışlar gibi geliyor. ppk'nın dediğini yapsa seçimler nanay olur, yapmasa ki zaten öcalan falan söyledi ''bu sefer 50 bin kişi ile savaşırız'' diye. pEkAkA 50 bin kişi ile savaşırsa daha fazla kayıp verir, akape taviz verirse kimseden oy alamaz, taviz vermez ise de pEkAkA ile başı belada. İnşallah ''B Planları'' vardır. Hatta C ve D planları da.
zavalli muhalefet üyeleri sizi catlayip patlayin...zaten elinizden baska bisey gelmez:)bu ülke iktidarini buldu..basbakanin kafasi cok iyi calisiyor.sokaklardaki tkplileri,isci partilileri,chpnin arka bahcesi tgblileri bdplileri bütün herkes gördü esnafin dükkanini devletin araclari yakarken basbakanmi görmeyecekti.millet ne mal oldugunuzu o eylemleri yapanlari ve yaptiranlari cook iyi biliyor bosbeles adam.
hatanın bedeli ödenecek mutlaka. Öldürülenler,gözü çıkarılanlar, sakat kalanlar.. bunca beddua çıkmaz mı .. çıkacak çıkacak. Yukarda C. Allah gördü zulmünüzü..
BAŞBAKAN YANLIŞ BİLGİLENDİRİLMİŞ MÎŞ. BAŞBAKANIN KAFASI ÇALIŞMIYOMU,? ÇAPULCU, VANDAL, ATAK TAKIMI GİBİ AKIL DIŞI, YÜZDE 50 Yİ EVLERİNDE ZOR TUTUYORUZ GİBİ PROVAKE CÜMLEYİ, TENCERE TAVA CALAN KOMŞULARINIZI SİZ İHBAR EDECEKSİNİZ GİBİ BİR LAFI BU BAŞBAKAN SÖYLERKEN KENDİSİ AKLI BEYNİ YOKMUYDU.? YOKSA BAŞBAKAN BİR KUKLADA, ONU İDARE EDEN YÖNLENDİREN, ŞÖYLE DE BÖYLE DE DİYEN, DIŞ GÜÇLERİN PİYONUMU.??? BENCE ANALİZ KISMEN DOĞRU, KISMEN YANLIŞ. BU ANALİZ BAŞBAKANIN ÜLKE HAKİMİYETİNİ KAYBETMİŞ, KUKLA BİR LİDER OLARAK ORTAYA ÇIKMIŞ. DOĞRUMU DOĞRU. ABD NİN KUKLASI ZATEN.
şimdi kıvırtma zamanı ancak aklınız başınıza geldi değil mi ?
hepsi de bal gibi bunun farkında, hem de taa en başından beri ama sayın başbakanımızın diktatör yaklaşımı sorunları büyütüyor, sular biraz durulunca da başkaları durumu toparlamaya çalışıyor! Hayırlısı olsun ne diyelim
şunu iyice anlayalım.bu eylemin tetikleyicisi oradan sökülen 3-5 ağaç değildir..eylem ,bu 3-5 ağac bahane edilerek hayata geçirilmiş planlı-programlı bir tezgahtır..bir saat içinde 40-50 örgüt-dernek-platform-dayanışma çaputu akm ye ve anıta asılmıştır..yönetmenliğini chp nin yaptığı bu eylemin nedeni ; imf borcunun bitmesi, kredi notunun arttırılması, terörün kurutulması, hava alanı ve köprü inşaatına start verilmesi,marmarayda sona gelinmesidir..bunların akp ye artı puan yazılması ve seçimlerde avantaj sağlayacağı korkusu ile bu senaryo yazılmıştır..katil örgütlerden dahi yardım alınmıştır.
ÇOK DOĞRU YAPILMIŞ BİR ANALİZ NE DEMİŞLER KILAVUZU KARGA OLANIN BURNU BOHTAN KURTULMAZ TAYYİBİNDE ETRAFINI SARMIŞ KARGA SÜRÜSÜ DIŞARIYI GÖRECEK GÖZÜ YOKKİ AMAN KRALIM DURUM ŞU AMAN KRALIM DURUM BU AMA SAYIN VEKİL ŞUNUDA SÖYLESEYDİN TAM BİR DÜRÜSTLÜK ÖRNEĞİ OLACAKTIN GEZİ OLAYLARINI TETİKLİYEN AKP BAZI YERLERDE OLAYI BAŞLATAN AKP POLİSLE BİRLİKTE OLAYLARIN TIRMANMASISI SAĞLAYAN AKP OLAYLARIN KONTROLDAN ÇIKARMAK İÇİN ELİNDEN GELENİ YAPAN AKP NEDENMİ DİYECEKSİN GEREK PKK YA VERİLEN TAVİZLER REYHANLI OLAYI İLE DÜŞEN OYLARI TOPARLAMAK İÇİN VURULAN ADİCE BİR OYUNDU CHP DE BUNU YUTTU
her zaman ki gibi yalan üstüne yalan . tabi gördünüz halkın tepkisini bende olsam korkardım.şimdi kendilerini şirin gösterme cabalarına bürünüverdiler. durun gülmeden geçmeyeyim ha ha ha ve ho ho ho.
HÜLOĞĞĞ :)
Niahayet ayağınız suya erdi,muhteremler....İnşallah kanalistnabul hikayesinde burada saydığınız yöntemlere başvurursunuz...
Eeee buna rağmen istifa eden yok. Demekki demokrasi yok. Sizde olmaz zaten, Para var, hırs var, kin var taliye var kan var, terör va pkk var ama demokrasi yok. demokrasi zaten bunlarla bir arada durmaz.. ortaşığı inatla kan gölüne çevirdiniz. Suriyede ölen her kişinin katili Akp dir. İrakta öyle filistin, Mısır cezayir tunus ta da öyle. Sizler müslüman katletmek için amerika ve israil hesabına çalışıyorsunuz. Bunuherkes biliyor artık. İsrail bu başarı için size nişan bile verdi..
s_taspinar, soruyorum sana şu anda ülkeyi yönetebilecek birisi var mı varsa kim ? meydanlarda öcalan ı asın diyen bahçeli mi ? öcalan onun eline verildi ip elindeydi kendisi neden asamamış ? kılıçtaroğlu mu ? zamanında ssk yı yönetemeyen batıran adam, bırakın bu işleri, isterdim ki ATATÜRK ün kurduğu partinin başında RECEP TAYYİP ERDOĞAN gibi birisi olsaydı. inanıyorum ki ATATÜRK sağ olsaydı ERDOĞAN ı alkışlardı TÜRKİYE nin dünya çapında itibarını arttığı tek dönemdir ve gezi park ı olaylarıyla ki gerisi muhtemelen gelir çünkü gezi de başarılı olamadılar ülkemizi kaos a sokmaktır ...
Doğru demişsiniz ama Başbakan'ın yanlış yönlendirildiğine inanmıyorum , nitekim o yönlendirilemez kendi yönlenir, "özellikle Sayın Başbakan, projenin sahibi, tarafı, planlayıcısı ve yürütücüsü gibi yansımış, yansıtılmıştır. " demişsiniz Sn. Başbakan taraf dahi olsa yumuşak ve yapıcı bir tavır asla sergilemedi zaten o bu ülkenin öğretmeni, doktoru, mühendisi, mimarı her şeyi her şeyde uzman gibi kendi fikirlerinin doğruluğunu dayatmaya çalışıyor. Tepkiler de buna
Demek ki neymiş...Azgınlık iyi değilmiş....Her şeyi ben istediğim gibi yaparım demiyecekmişsin.....Alçakgönüllü olacakmışsın...Sana oy vermeyen diğer çoğunluğu düşman gibi görmiyecekmişsin....
BENCE BU ÜÇ PARTİDE GIRTLAGINA KADAR BATMIŞLAR KİME OYUMUZU VERECEGİMİZİDE BİLEMİYORUZ BİRTARAFTA İSLAM ADINA YAPILANLAR DİGER TARAFTAN İSLAMI AŞAGILAYANLAR BİRAZ BANA UYGUNU MHP DİYORUM ODA NET BİR DURUŞ SERGİLEYEMİYOR AMA GENEDE İNANÇLARIMA SAYGILI TÜRKLÜGÜME LAF ETTİRMEYEN DÜŞÜNCE VE GÖRÜŞLERİMEDE UYAN BİRE BİR DEGİLSEDE YÜZDE DOKSAN ÖRTÜŞEN MHP DİYECEGİM HERHALDE.ALLAH HAYIRLARA VESİLE EYLESİN YARIM ASIR CHP YE ŞİMDİDE MHP YE HİZMET EDECEGİM İNŞAALLAH.
K.K.t.C ye düşman olanlar siz aynaya bakın biraz.K.K.T.C Yİ YILLARCA KÖLE GİBİ GÖRDÜĞÜNÜZ YETMEDİMİ?ADAMLARA ETMEDİĞİNİZ KÜFÜR KALMADI YETER BE NE TERBİYESİZ İNSANLARSINIZ.K.K.T.C İNSANINI CANI GÖNÜLDEN SEVİYORUM HEPSİ İYİ İNSANLARDIR.BİZ AKP YE MEKTUP YOLLADIKTA ARAMADILAR CHPYE YAZIK ONLARDA ARAMADI K.K.KT.C YE YAZDIKTA ARADILAR DEVLETTTE TALATIN YARDIMCILARI KENDİ ÜLKENİZE BAKIN.IRKÇILIĞIN TERBİYESİZİLİĞİN LUZÜMÜ YOK.K.KT.C İNSANI ŞEREFLİ İNSANDIR.LAF ETMEYE HAKKINIZ YOK...
burada en büyük suç muhalefetindir, adam gibi muhalefet yapamadılar, hükümetin yanlışları var mı, var tamam eleştir amma velakin iktidarın halkın gözünde doğru olan işlerine destek ver ki o zaman senin halkın yanında olduğun belli olsun. hiç mi iyi yanı yok ya soruyorum size hiç mi hep kötü mü yönetildik . mahalefet ADAM GİBİ ADAM olacak iyiyse iyi kötüyse kötü eskisi gibi halkın gözü kapalı değil çoğu şeyi sizden önce öğreniyor.
Bir türk büyüğü o sıralarda dışardaydı, geldiği gibi çok sert açıklamalarda bulundu, hata idi. Döndüğü gibi ''yarın gezi parkına gidip oradakilerle yüz yüze görüşeceğim, problem ne kendim anlayacağım'' deseydi olaylar o gün biterdi diye düşünüYORUM.
Diğer Haberler