HABER

Green Card başvurusu nasıl yapılır? Green Card başvuru şartları neler?

Pek çok vatandaş Green Card başvuru şartlarını merak ediyor. Amerikan Hükümeti tarafından verilmekte olan ve Amerika'da daimi oturma izninizin olduğunu gösteren Green Card başvurusu süreci yakından takip ediliyor. Yapılan duyuruya göre bu yıl Green Card başvuruları, 5 Ekim - 8 Kasım 2022 tarihlerinde gerçekleşecek. Peki Green Card başvurusu nasıl yapılır? Green Card başvuru şartları neler? İşte merak edilenler...

Green Card başvurusu nasıl yapılır? Green Card başvuru şartları neler?

Green Card başvuru şartları ve yöntemi merak edilen konular arasında yer alıyor. Dünya üzerinde 55 bin kişiye sürekli oturma vizesi veren Green Card için başvuru süreci yaklaşık 1 ay sürmüş olacak. Sonrasında adaylar çekiliş sonuçlarını bekleyecek.Peki Green Card başvurusu nasıl yapılır?

GREEN CARD NEDİR?

Green Card'ın amacı ve anlamı merak ediliyor. Green Card kazanan kişiler, Amerika Birleşik Devletleri’nde ömür boyu yaşama ve çalışma hakkına sahip olmaktadır. Yurt dışında yaşayabilme şansını elde eden Green Card sahipleri, oy kullanmak dışında Amerikan vatandaşları ile tamamen aynı haklara sahip olabilmektedir. Öyle ki bu kişiler Amerika’da tüm ailesiyle beraber yaşayabilir ve iş kurabilir. Ayrıca isterse devlet memuru olabilir. ABD’ye tamamen yerleşmelerinden sonra ise 5 sene içinde tam vatandaşlığa geçiş yapılabilmektedir.

GREEN CARD BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Amerika Birleşik Devletleri Freetown Büyükelçiliği konu hakkında açıklamada bulundu ve DV 2024 Green Card başvuru işlemlerinin 5 Ekim – 8 Kasım 2022 tarihlerinde gerçekleşeceğini söyledi. Green Card çekilişi için başvuru, DV Lottery sitesi üzerinden ücret alınmadan yapılabiliyor.

Green Card başvurusu yapmak için İngilizce bilme zorunluluğu bulunmamakta. Ancak Green Card almaya hak kazanan adaylar İngilizce yeterliğini sağlamalı.

Green Card başvuru işlemleri www.dvlottery.state.gov adresi üzerinden online şekilde yapılmaktadır.

GREEN CARD BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

  • 18 yaşını geçmiş olmak gerekmekte. 18 yaşından küçük kişiler, ebeveynlerinin denetiminde başvuru yapabilmektedir.

  • Amerika, Green Card başvurusunda bulunan kişilerin lise veya dengi bir okuldan mezun durumda olmasını istemektedir. ABD Green Card başvurusunda bulunan kişiler aynı zamanda son 5 sene içerisinde uzmanlık ve deneyim gerektiren bir işte en az 2 sene çalışmış olmalıdır.

  • Green Card kurasına katılmak isteyen kişiler başvurularını Ekim -Kasım ayları aralığında yapmalıdır.

  • ABD Green Card başvurusunda bulunacak kişiler sadece 1 kez başvuru yapma hakkına sahiptirler. Aynı kişi adına birden fazla başvuru yapılması durumunda kişinin tüm başvuruları geçersiz sayılacaktır.

  • Ülkenin, Amerikan hükûmetince Green Card başvurusu yapabilen ülkeler arasında belirlenmiş olması. Türkiye, bu hakka sahip olan ülkelerdendir.

  • Başvuru sonrasında verilen numarayı mutlaka saklamak gerekmektedir.
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler