HABER

Griple ilgili yanlış inanışlar

ADANA (İHA) - Her yıl dünya nüfusunun yüzde 5-15'inin yakalandığı ve zaman zaman ölümle sonuçlanan grip hastalığına karşı Türkiye'de yeterli önlem alınmadığı bildirildi.

Grip hakkındaki yanlış inanışlar yüzünden Türkiye'de grip risk grubunda yaklaşık 15 milyon kişi bulunmasına rağmen sadece 20 kişiden 1'inin hastalığa karşı önlem aldığı belirtildi. İnternetteki "gribeson.com" adresli sitede de "doğru bilinen yanlışlar" başlığı altında griple ilgili yanlış inanışlara yer verildi.

Sitede, griple ilgili doğru bilinen yanlışlar şöyle sıralanıyor:

- Grip sadece sıkıntı veren bir hastalıktır
Yanlış. Grip Amerika'da her yıl ortalama 114.000 hastaneye yatış ve 20.000 ölüm ile hastalık ve ölümlerin büyük kısmının ana sebebini oluşturur.
- Grip basit bir üst solunum yolu enfeksiyonudur
Yanlış. Grip ani olarak başlayan yüksek ateşle seyreden, aşırı halsizlik, bitkinlik, kuru öksürük kas, eklem ve baş ağrısı ile kendini gösteren bir hastalıktır. Gribe yakalanan kişi en az 3-5 gün yatak istirahatı ile kendini toparlayabilir. Ayrıca vücudun bağışıklık sisteminin zayıflaması nedeniyle zatürree gibi ikincil hastalıkların da tabloya eklenmesi ile hastalık daha da ağırlaşabilir.
- Grip aşısı gribe yol açar
Yanlış. Grip aşıları inaktive veya ölü grip virüslerinden üretilir ve gribe yol açamaz ve grip hastalığı oluşturmaz.
- Grip aşısı yüzde 100 koruma sağlamadığından, aşı olmamak daha iyidir
Yanlış. Yapılan araştırmalar grip aşısının yüzde 89 etkili olduğunu göstermektedir. Ancak aşı olduktan sonra dahi grip hastalığına yakalanan bir hasta, hastalığı aşı olmamış bir hastadan çok daha hafif geçirecektir.

AŞI İLE KORUNMA YÜZDE 70-90'DIR - Grip aşıları işe yaramaz
Yanlış. Aşıların içerdiği virüs tipleri dünyada dolaşan virüslerle benzer ise grip aşısı çok etkilidir. İnsanlara grip aşısının işe yaramadığını düşündüren pek çok sebep vardır. Grip aşısı olmuş kişiler, diğer virüslerin sebep olduğu solunum yolu enfeksiyonu geçirebilir ve bunu yanlışlıkla grip zannedebilirler, grip aşısı sadece grip virüsü ile oluşturulan solunum yolu enfeksiyonunu önler. Aşı ile korunma yüzde 70-90'dır.
- Aşının yan etkileri grip hastalığına yakalanmaktan daha kötüdür
Yanlış. En fazla yaşayacağınız yan etki kol ağrısı olacaktır. Vücudun alerjik bir reaksiyon gösterme riski, grip hastalığının sebep olabileceği ağır komplikasyonlardan çok daha düşüktür.
- Aralık grip aşısı olmak için geç bir tarihtir
Yanlış. Grip aşısı tüm grip sezonu boyunca uygulanabilir. Aşı olmak için en uygun zaman Ekim-Kasım ayları olsa da, Aralık'ta hatta Ocak ve Şubat aylarında aşı olunması da gripten korunma sağlayacaktır.
- Bol C vitamini kullanırım ve gripten korunurum
Yanlış. C vitamini herkesin tahmin ettiğinin tersine, gribi önlemez. Sistemi güçlendirir, hastalıklara karşı vücut direncini hafifçe arttırabilir, ama gribi kapmamızı ve hasta olmamızı kesinlikle engellemez. Hatta aşırı derecede C vitamini, özellikle çocuklar ve yaşlılarda ishale sebep olabilir. Bu da hastalığın ağırlaşmasına, iyileşmenin gecikmesine yol açabilir.
Gripten korumaya yönelik bir beslenme biçimi yoktur. Korunmak için bilinen en etkili yol grip aşısıdır.

GRİP VİRÜSLERİ SÜREKLİ DEĞİŞMEKTEDİR - Sadece grip hastalığının belirtileri mevcut iken etrafa grip bulaştırırım
Yanlış. Grip virüsünun bulaşması, hastalık belirtilerinin başlamasından 1-2 gün öncesinde başlar ve hastalık başladıktan 3-7 gün sonrasına kadar devam eder.
- Yüzlerce çeşit grip virüsü vardır. Oysa aşı sadece 3 virüse karşı hazırlanmıştır. Bu nedenle etkisizdir
Yanlış. Yüzlerce çeşit grip virüsü olduğu bilgisi doğru değildir. Aslında A, B, C olmak üzere üç tip grip virüsü vardır. Ancak bu virüsler zaman zaman yapılarını değiştirebildikleri için alt tipleri oluşabilir. Grip virüslerinde görülebilen bu yapı değişiklikleri, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından dünyanın çeşitli bölgelerinde sürekli izlenmekte ve değişiklikler saptanarak salgın yapma olasılığı olan virüs tipleri belirlenmektedir. Örgüt, belirlediği bu virüs tiplerini aşı üreticilerine bildirerek aşıların içerisinde zorunlu olarak bu tiplerin bulunmasını sağlamaktadır. Böylece aşıların içeriğinde salgın yapma olasılığı en yüksek olan virüsler bulunmakta ve korunma sağlanmaktadır.
- Grip hastalığı esnasında antibiyotik kullanımı hastalığın süresini kısaltır ve daha çabuk ayağa kalkmayı sağlar
Yanlış. Grip hastalığına neden olan influenza virüsüne antibiyotikler etkisiz olduğu için hastalık sırasında antibiyotik kullanımı, hastalığın süresini kısaltmaz.
- Her yıl grip aşısı olmaya gerek yoktur
Yanlış. Grip virüsleri sürekli değişmektedir. Genellikle her yıl dolaşan virüs suşları değişmekte ve buna bağlı olarak da aşıların içeriği de değişmektedir. Sonuç olarak her yıl aşılanmak gereklidir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler