HABER

Gül: 301. madde Türkiye'nin imajını yıpratıyor

Gül: 301. madde Türkiye'nin imajını yıpratıyor

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 301. maddesinin Türkiye'nin imajını yıprattığını belirterek, İlerleme Raporunda yazılmasa da, Türkiye'de bu maddenin değiştirilmesi yönünde bir irade bulunduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül, Bakü'deki temaslarının ardından Türk Büyükelçiliğinde basın toplantısı düzenledi.

301. MADDE ÜLKENİN İMAJINI YIPRATIYOR

Cumhurbaşkanı Gül, bir gazetecinin, "AB İlerleme Raporunda TCK'nın 301. maddesiyle ilgili değerlendirmeler karşısında süratli bir tavır gösterilip gösterilmeyeceği" sorusunu yanıtlarken de İlerleme Raporu'nda yazılmamış olsa da 301. maddeyi değiştirme iradesi olduğunu söyledi. Gül, "Bunu Meclis'te de hükümette de görüyorum. Dolayısıyla bu eğer değişirse raporda zikredildiği için değişiyor diye algılamamak gerekir" dedi.

Maddenin Türkiye'ye zarar verdiğini, imajını yıprattığını belirten Gül, "Dışarıda herkes zannediyor ki, Türkiye'de konuşma, düşündüğünü ifade etme yasağı var. Türkiye'ye karşı çok büyük bir haksızlık yapılıyor. Bunun değiştirilmesinin doğru olduğunu ben defalarca söylemiştim" diye konuştu.

Davis: Türkiye'nin 301 hedefi olumlu

TERÖR KİMDEN GELİRSE GELSİN MÜCADELE ETMEK GEREKİR

Türkiye'nin terörle mücadelede kararlı olduğunu vurgulayan Gül, uluslararası işbirliğinin şart olduğunu belirterek, olası sınır ötesi operasyonda hedefin sadece terör örgütü olacağına işaret etti.

Cumhurbaşkanı Gül, bir Azeri gazetecinin terör örgütü PKK'nın arkasındaki dış güçlerle ilgili sorusunu yanıtlarken, "Kanunsuz işlerin içinde olanlar, teröre karışanlar hep birbirleriyle işbirliği yapar. Terör kimden gelirse gelsin, nereden gelirse gelsin, din, dil, ırk ayrımı yapmadan mücadele etmek gerekir" dedi.

AA

Geri Dön