Gül: 'Mısır'da korktuğumuz oldu'

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Mısır'da yaşananlar karşısında üzüntü duyduğunu söyledi. Gül, "Sivil insanlara silahlı müdahale asla kabul edilemez.” dedi. Başbakanlık yazılı açıklamayla olayları kınadı.

Gül: 'Mısır'da korktuğumuz oldu'

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Azerbaycan'a hareketinden önce havalimanında Mısır'da yaşananlarla ilgili açıklamalarda bulundu. Gül, "Yapılacak ilk iş seçilmiş cumhurbaşkanının serbest bırakılması, herkesin katılacağı düzgün bir seçimin yapılmasıdır" dedi. Gül, şunları söyledi:

Açıkçası korktuğumuz olaylar gerçekleşiyor. Bu noktalara gelinmemesi için, hatırlayacaksınız benim de çok çağrılarım oldu. dün olup bitenler kabul edilemez. Hele sivil insanlara silahlı müdahale, gösteri yapanlara insanlara silahla müdahale bu asla kabul edilemez. Gerekçesi ne olursa olsun. bunlar çok tehlikeli kapıları açar. Bundan dolayı büyük üzüntü duyuyoruz. Msır halkına da geçmiş olsun diyoruz. Rakamlar çok değişik. Önümüzdeki günlerde netleşecektir. Korkum şu ki Mısır içinden çıkılmaz bir kaosa girer bu gidişle. Bu yol çıkmaz bir yoldur Mısır için. Onun için herkesin kendi ülkesinin kıymetini bilmesi, bütün tarafların bir araya gelip aklı selim içinde mısır’ı düzlüğe çıkartacakları süreci başlatmaları gerekir.

Yoksa hemen komşumuzda olup bitenler nasıl başlamıştır? Sivil halka silahla müdahale. İşte olaylar bu hale gelmiştir. Mısır’da olup bitenler sadece Mısır’ı, Arap dünyasını değil bütün Müslüman dünyasını etkileyecek bir gelişme gösterir. O bakımdan herkesin aklı selimle hareket etmesinin zamanı çoktan geçmiştir. Şüphesiz ki herkesin bir araya gelmesi gerekir. Yapılacak ilk iş seçilmiş cumhurbaşkanının serbest bırakılması, herkesin katılacağı düzgün bir seçimin yapılmasıdır. Korkarım ki bu böyle giderse Mısır uzun bir süre demokrasiyle buluşması zor olur.

BAŞBAKANLIKTAN KINAMA

Başbakanlık Mısır'da yaşanan olaylara ilişkin yazılı açıklama yaptı:

"Tüm uyarılara rağmen Mısır'daki yönetimin barışçıl gösterilere karşı bir kez daha şiddete başvurmasını en sert şekilde kınıyoruz. Hiç bir şiddet olayına karışmayan sivil halkın üzerine ateş açılması ve keskin nişancılar vasıtasıyla sivil halkın hedef alınması ağır bir suç teşkil etmektedir. 30 Haziran'dan bu yana, kardeş Mısır halkının yaşadığı can kayıplarından darbe yoluyla demokratik ve sivil yönetime el koyan mevcut idare sorumludur.

Can kayıplarına yol açan bu müdahalenin de, daha önceki müdahaleler gibi, kardeş Mısır'ın iç barışına ve huzuruna büyük zarar verdiği ortadadır. Demokrasiye sahip çıkan ve barışçıl tutumlarını ilk günden beri muhafaza eden kitlelerin üzerine ateş açılması insanlık vicdanını bir kez daha yaralamış ve büyük bir infiale yol açmıştır."

MÜDAHALE DEMOKRASİYE DÖNÜŞ ÜMİTLERİNE CİDDİ DARBE VURDU

Mısır güvenlik güçlerinin sivil ve barışçıl göstericilere yönelik bu kanlı müdahalesinin, kardeş Mısır'ın kapsayıcı bir geçiş süreci sonucunda demokrasiye yeniden dönüşü yönündeki ümitlere ciddi bir darbe vurduğunu belirten Başbakanlık, "Bu müdahale, mevcut yönetimin bütün tarafların katılımıyla demokrasiye geçiş sağlanması konusunda nasıl bir tavır içinde olduğunu açıkça ortaya koymuştur. Bu durumu, kardeş Mısır halkının barış ve huzuru için son derece endişe verici buluyoruz" görüşünü dile getirdi. Başbakanlık'ın açıklaması şöyle devam etti:

"Açıkça görülmektedir ki uluslararası toplumun Mısır'da demokrasiye ve anayasal meşruiyete sahip çıkmak yerine, askeri darbeye destek vermesi ve bundan önceki katliamlara sessiz kalması, bugünkü müdahale için mevcut idareyi cesaretlendirmiştir. BM Güvenlik Konseyi ve Arab Ligi başta olmak üzere uluslararası topluluk, bu katliamın durdurulması için derhal harekete geçmelidir.

Türkiye olarak bu konuda yaptığımız uyarılar ve çağrılar, tüm Mısır halkının barış ve huzuru içindir. Bu çerçevede Sayın Başbakanımız geçtiğimiz günlerde BM Genel Sekreteri Sayın Ban Ki-mun ve BM Güvenlik Konseyi Daimi Üyeleri ile ayrı ayrı görüşmüş, Mısır'da demokratik sürecin başlaması ve muhtemel bir katliama karşı ortak tavır alınması çağrısında bulunmuştur. Türkiye bu girişimlerini bundan sonra da devam ettirecektir.

Mısır'daki geçici yönetimi kendi halkına karşı kanlı eylemlerde bulunmaya son vermeye, 30 Haziran 2013 tarihinden bu yana yaşanan katliamları gerçekleştirenler hakkında inandırıcı ve şeffaf adli soruşturma yürütmeye, başta Muhammed Mursi olmak üzere tüm siyasi tutukluları serbest bırakmaya ve gerçek ve kapsayıcı bir siyasi geçiş süreci başlatmaya davet ediyoruz.

Türkiye, kardeş Mısır halkının mevcut kaos ortamından bir an evvel kurtulması için her türlü desteği vermeye devam edecektir."

günün haberleri

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 113 yorum
Gül-ü-yorum :) İblis Türkiye'nin başına geçtiğinden beri dikkatinizi çekmiyor mu diğer devletler de bu katliamlar neden meydana geldi? bop-lu-yorum...
çapulcuların yorumları hemen açık, laaa adamlar ne dedi park kalsın dedi hala aynısınız embesil olmaya devam edeceksiniz sanırım
zombi bunlar deyişmez))
Gezi eylemlerinde de gencecik insanlar polis kurşunu ve polis dayağı ile öldü. Niçin kınamadınız sayın yetkililer. Aklınız yenimi başınıza geliyor. Haydin oradan. İki yüzlüler.
nedemek olurmu öyle şey biz TÜRKÜZ onlar arap tabiki bizden kıymetlı olacaklar.şükretki palalılar ülkeye geri dönmüyor %50 zor tutuluyor evde yoksa ne olurdu halimiz :)
Polis kurşunumu? Seni cahil memnun değilsen çık git bu ülkeden.Demokrasi ile seçilene saygı duyacaksın duymayacaksan tıpış tıpış da gidersin!!!
çapulcular kına yakın
sıra sanada gelecek.
niye gezidekiler müslüman değilmiydide elinizde palalarla katletmeye yollara döküldünüz?asıl sen kına yak ABD almış seni kucagına kesmiş sesini istediğini yaptırıyor sana.
Sayın Başbakan ;sizde sizi kınayanları hapse atıyorsun. Mısır askeri yönetim sizden daha demokrat.
vicdanı körelmiş adi mahluk...
ALLAH BELANI VERSİN HAİN
insanları diri diri yakmakmı demokrat postal yalayıcısı seni
ne güzel söylemiş cumhurbaşkanımız sivil insanlara silahla müdahale asla kabul edilemez diye cumhurbaşkanım hemen yakınınızda Kızılay meydanında bir vatandaşımız polis silahı ile öldü haberiniz yok muydu kimse bir şey söylemedi mi size yoksa sizin sopalar ile dövülerek öldürülen vatandaşlarımızdan da haberiniz yok siz mısırda yaşıyordunuz dimi pardon
1 2 tane polisin yaptığı pisliği sen tüm ülkeye mal edemezsin anladın mı orda ölen o polisle ilgili nie yorum yapmıyonuz o polissin ardından intikamın alındı yorumunu yapan şahıs için nie sesiniz çıkmıyo mısırda ölen insan sayısına bak bi tüm ordu hakla karşı ilk önce haberi ii oku sonra yorum yap
şu ankarada Türk bayrağının yakılmasını organize eden şahsımı söylüyorsun?
yakıp yıkmayı kırıp dökmeyi demokrasi sananlar ne anlarislamdan dinden imandan
sende size karşı olanları müebetle cezalandırıyorsun ikiside ölüm, bende senin hükümetini kınıyorum.
Gül, "Sivil insanlara silahlı müdahale asla kabul edilemez.” demiş. geziiiiii
gezideki polise saldırıyı mı kastediyorsun?? onlar devlet dusmanıydı devlet degıl.
mısır halkına verdiniz gazı şimdi öldüler mutlumusunuz
BARİ BURNUNUZUN DİBİNDEKİNİ GÖRÜN DE İBRET ALIN İLKİN KENDİNİZE BAKIN BAŞINIZI GÖMMEYİN DEVE KUŞU GİBİ UZAKLARA BAKMAK YETMEZ KENDİNİZE BAKIN BİRAZ
Sayın Başbakan mısırı türkiyemi sandın yalan dolanla ikdiran bedeli ödeniyor.
siz türkiyede sivil insanlara ateş açarken birşey olmuyor...başka devletler açınca problem oluyor...bu ne biçim anlayış
Öncelikle şunu belirtmek isterim...Hiç bir canlının, başka biri canlı tarafından, her ne sebeple olursa olsun, yaşam hakkına son verilmesine karşıyım. Aynı şeyler ülkemizde yaşandığında insanlara kimyasal suyla, biber gazıyla, plastik mermiyle hedef alınarak yapılan müdahalede, başbakan gezi parkı için ne demişti.'' Gezi parkı kamuya ait tüm vatandaşların orayı kullanma hakkı var. Derhal boşaltılacak'' denmiş ve sonunu hepimizin bildiği acı olaylar yaşanmıştı. Şimdi adama demezler mi peki '' Arkadaş nasıl gezi parkı kamuya ait ise,bu meydanlarda Mısır halkına ait kamu alanı '' hadi cevap ver..
Benzetim özrümüz var acaba. Gezi parkı ile benzetim yapılacaksa bunu gezi-tahrir benzetmesi yapabiliriz. Hem neden benzetme ihtiyacı hissediyoruz ki. Varsayalımki Gezi eylemleri amacına ulaştı ve müdahale gerçekleşip darbe yapıldı. O zaman Gezi parkı eylemlerini amacı açısından değilde teknik açıdan destekleyen ben, sonrasında darbeye de karşı olacak ve protesto edecektim. .. Yoksa acaba Gezi parkı eylemlerinde yer alanlar darbe olup, darbeyi kınayanlar olursa da onların üzerine sürek avı başlatılmasınıdamı istiyorlardı. Nasıl bir muhakeme ve nasıl bir oyundur bu.
kınayın bakalım sızı kım takıyorkı
Gezi olayları esnasında insanların kanı akar, ölüm olabilir diye korkmadın mı beyim/ Sen hangi ülkenin Cumhurbaşkanısın ve maaşını hangi halk ödüyor? Emevi hükümdarı gibi konuşmayın lütfen!!
MISIRA DA SALDIRALIM.
yakındır zaten ABD ye acarız yıne hava sahalarımızı yollarız bızde özel kuvvetlerımızı irana getirildiği gibi mavi gözlü sarışın adaletler götürürüz ABD ile
GÜLDÜRME BENİ HEMŞEHRİM. BENDE KAYSERİLİYİM YUTTURAMAZSIN. BOP EŞ BAŞKANI KİM.? VE BU BOP. YAPISININ AMACI NE BOP,UN TÜRKİYE TEMSİLCİSİ KANKAN TAYYİP DEĞİL,Mİ, BAK YAVAŞ YAVAŞ GÖREVİNİZİ YAPIYORSUNUZ. RİYAKARLIK AKP,NİN ŞANINDANDIR HADİ ORADAN. SİYONİZM,İN ELEMANLARINA İNANACAK KADAR,DA ENAYİ DEĞİLİZ BİZ AKP, SEÇMENİ DEĞİLİZ.. NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE. TÜRK DÜNYASI,DA KAN İÇİNDE HANGİSİNE SAHİP ÇIKTINIZ. BEN DİYECEĞİMİ BİLİRİM AMA. NEYSE..
Kendileri milletin gözünü çıkarmadı öldürmedi de başkalarını kınıyorlar. Bu kadar kendisiyle çelişen bir hükümet daha gelmedi bu ülkeye.
kim sivil insanlara ateş açmış denyoo...
savaşmı..ellerinde çakı bile olmayan gruba ağır silahlar ve tanklar eşliğinde saldırıya sen savaşmı diyorsun..
sen iyimisin allah şifa versin vah vahhh
sayın Cumhurbaşkanım keşke Abdullah,Mehmet,Mustafa,Ethem ve İsmail içinde bu kadar hızlı düşüncelerini bildirseydi, önce can sonra canan diyebilseydi....
işte darbeseverler darbe olunca ülke böyle oluyor
Allahım bu katilleri kahhar sıfatınla kahreyle kahreyle kahreyle destekçilerini kahreyle KAHREYLE GÖZ YUMANLARI KAHREYLE KAHREYLE YARABİİİ..
Katılıyorum, aynı şekilde hergün IRAK-PAKİSTAN-AFGANİSTAN da ölenleride kınıyoruzdur herhalde. Saygılarımla.
Evet Sn.Cumhurbaşkanım bizde sizin gibi sivil halka silahla müdahaleyi şiddetle kınıyoruz.Gezi olaylarında kendi halkınıza müdahale ettiğiniz gibi...Saygılar.. Adanalı...
ABDULLAH GÜL BÜLBÜL OLMUŞ...ÜLKEMİZDE İNSANLAR ÖLDÜRÜLÜRKEN HİÇ SESİNİZİ DUYAMADIK.BEYANAT DA VERMEDİNİZ..MISIRDA İSE MAŞALLAHINIZ VAR.BU İŞLER SADECE MÜSLÜMAN ÜLKELERDE OLUYOR.ÖBÜRLERİNDE İSE OLAMIYOR NEDEN ACABA!!!!
"Hele sivil insanlara silahlı müdahale, gösteri yapanlara insanlara silahla müdahale bu asla kabul edilemez." Gezi de olduğu gibi değil mi sayın cumhurbaşkanım!.
şimdi bizdeki darbecilerin müebbeti nekadar hakkettiklerini daha iyi anladım
Bizde darbeyi yapanlar yazlıkta, tatildeler. İçeride darbe yapan bir kişi yok.
Abdullah Gül 5 dakka konuştu. TRT bütün gün her kelimenin altında yazan sırrı çözmeye çalıştı. Komik. Ben de aynı cümleleri söylerdim. :))
"Ortadoğu denilince aklıma bataklık,kan,gözyaşı,entrika,miskinlik,uyuşukluk,3 kağıtçılık,dincilik,yobazlık,din sömürüsü,siyasi İslam,dini terörizm,insanların mallaştırılıp sömürülmesi,...vs.geliyor.İşin kötüsü bu saydıklarım onlar için olağan bir yaşam felsefesi olmuş.Aksi durumları yadırgıyorlar.Desan ki "temizce dininizi yaşayın,kardeşçe geçinin,birbirinizi katletmeyin,mert olun" yapamazlar,rahatsız olurlar.Din tarihine bir bakın Allah bütün peygamberleri ve kutsal kitapları Ortadoğuya göndermiş,hala bir düzelme yok,aynı tas naynı hamam.Bunları Yüce Mevla adam edememiş Türkiye mi edecek?"
En sert şekilde kınıyorlarmış, bir daha ki sefere amuda kalkıp kınayın daha etkili olur belki!.. Komik parti sizi.. Allah Müslümanların yanında olsun.. Müslüman olmayanlara da inanç versin ki dursun bu katliam, barış olsun!..
Cumhurbaşkanı Korktuğumuz oldu diyor. Başbakanlık en sert şekilde kınıyor. Ancak ne hikmet ise TÜRKİYEmizde de aynı tabloyu görmek için sistematik bir çalışma içerisinde son gaz devam ediyorlar...( ALLAH ) Yüce TÜRK Milletini Korusun... YAŞASIN TÜRKİYE CUMHURİYETİ... YAŞASIN TÜRK MİLLETİ... NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE... ! C*
Gezi olayları olduğunda , sesiniz çıkmadı ilk başta. Elalemin işine hemen burnunuzu sokuyorsunuz.
BİZE NE MISIRDAN KARA KARABAĞ 20 YILDIR ERMENİ İŞGALİ ALTINDA KİMSE BİŞEY DEMİYOR. TÜRKİSTANDDA KERKÜKTE KATLİAM VAR başlarım gazzesine mısırına
NEDEN KORKTUĞUNUZ OLSUN Kİ.. MISIRDA AT GÖZLÜĞÜ İLE MURSİYİ DESTEKLEDİNİZ, MÜSLÜMAN KARDEŞLER TERÖR ÖRGÜTÜNÜ HEM MISIRDA HEM SURİYE DE DESTEKLİYORSUNUZ. MISIR HALKINI İKİYE BÖLEN ABD PLANINI DESTEKLEDİNİZ ŞİMDİ KORKULAN MI OLDU, BEKLENEN Mİ. KATKILARINIZLA TÜM ORTADOĞU VE KUZEY AFRİKA KAN GÖLÜNE DÖNDÜ.. HANİ ARAP BAHARI.. ARAP KAN GÖLÜ NE BAHARI. ABD OYUNCAĞI OLDUNUZ SADECE, MAŞA.. YAZIKLAR OLSUN. EL KAİDE, EL NÜSRA, MÜSLÜMAN KARDEŞLER, HAMAS, TALİBAN.. BUNLAR ABD YAHUDİ İŞBİRLİĞİ İLE KURULAN VE MÜSLÜMAN DÜNYASINI KARIŞTIRMAKLA GÖREVLİ ÖRGÜTLER. BİLMEDİĞİNİZDEN Mİ HADİ CANIM SENDE..
kendi insanlarına silahlı müdahale kabul eden ülkeyi de sayenizde ilk defa gördük.saygılar.
mısırdaki darbe akp hükümetinin işine geliyor.
Ben delikanlıyım. Çıkalım Taksime beraber. Vali beyde orada olsun Hem Taksim ve Hemde Mısırdaki Faşizan baskıları beraber lanetliyelim. Varmısınız.
Onu bunu boşverinde ABD eski Dışişleri Bakanı Colin Powelle birlikte yürütülen sözleşmeye niçin onay verdik kamuoyu olarak bilmek hakkımız değil mi?Hiç biri çıkıp açıklamadı!!..O maddeleri okuyunca kanımız dondu meğerse Gizli Hizmetler Sözleşmesi ülkemizi tamami ile bölmeye yönelik plan olduğu idda ediliyormuşş!!!!!..PKK ve elemanlarının üzerindeki yap tırımın hafifletilmesi ne demek arkadaş???Amerika herşeyimize karışıp emir versin bizde neyi,n karşılığı ise artık kuzu kuzu kabul edelim yok böyle birşey bu ülkede tek bir kişi yaşamı yor 75 milyon T.C.vatandaşının can güvenliği ve toprak güven
Herhalde Mısır ordusunda İngilizce bilen yok zaten bilen olsaydı başbakan hemen "one minute" ile sorunu çözerdi !!!! :)))))
Hangi ülkenin iç düzenine karıştıysa yok etti diktatör,bedelini de kendi halkına ödetmek pahasına sürekli yapıyor,her ülkenin müşterek düşmanı haline geldik, böyle topluma böyle yönetim ve hükümet.Ilımlımüslüman ülkeyiz,muhafazakarız,inançlı müslümanız,ve ülkemizi çaktırmadan aniden pkk ya teslim ederizz ve bu ülke müslüman inançlı ılımlı muhafazakar (özellikle türk adını anmıyorum,çünkü gerçek türk ülkesine sahip çıkar)insanlar hala kendileriniköleleştiren inançlı müslüman ılımlı muhafazakar yönetime destek veriyor,tamamen beyin meselesi ve cep meselesi.
Diğer Haberler