HABER

Güneydoğu'nun bacasız fabrikaları

DİYARBAKIR (İHA) - Sümer Halı Bölge Müdürü Baki Savar, Güneydoğu'da 12 bin genç kızın çalıştığı halı atölyelerinde, yıllık 14 trilyon liralık gelir elde edildiğini söyledi.

Ekonomik krizden sonra işsizliğin önemli bir sorun haline geldiği Güneydoğu'da, özellikle köylerde kurulan halı atölyelerinde yaklaşık 12 bin genç kızın çalıştığı öğrenildi. Sümer Halı Bölge Müdürü Baki Savar, halı atölyelerinin bölge ekonomisinde önemli bir yer edindiğini belirtti. Savar, halıların pazarlanması sonucunda bölgeye yılda 14 trilyon liralık girdi sağlandığını söyledi.

Her köye fabrika kurmanın mümkün olamayacağını belirten Bölge Müdürü Baki Savar, "Bölgede halıcılığı geliştirmek için önemli çalışmalar yapılmaktadır. Genç kızların aile ekonomisine katkı sağlamaları için her köye halı atölyeleri kurmayı amaçlıyoruz. Böylece atıl iş gücünü faaliyete geçirmiş olacağız" dedi.

Sümer Halı Bölge Müdürü Baki Savar, son olarak Hazro İlçesi'ne bağlı Varınca Köyü'nde 50 genç kızın çalışabileceği 15 tezgahlı halı atölyesinin hizmete girdiğini ifade ederek, bölgede üretilen halıların büyük bölümünün yurt dışına ihraç edildiğini kaydetti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön