Günlerdir süren protestolar Irak'ta istifa getirdi

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi istifasını Meclis'e sunacağını açıkladı.

Günlerdir süren protestolar Irak'ta istifa getirdi

Abdulmehdi, yaptığı yazılı açıklamada, Şii dini merci Ali es-Sistani'nin "ülkenin kaosa sürüklenmemesi" çağrısına uyarak hükümet başkanlığından istifa ettiğine ilişkin resmi yazıyı Meclis'e göndereceğini bildirdi.

Abdulmehdi'nin bu kararı, Sistani'nin Meclis'e yaptığı "şeffaf ve özgür seçim" çağrısı sonrası geldi.

Şii dini merci Sistani, bugün cuma namazı sonrası okunan "siyasi mesaj"ında, hükümetin son iki aydır devam eden protestolar karşısında sorumluluklarını yerine getirmede aciz kaldığını belirterek, Meclis'ten "şeffaf ve özgür için yeni seçim yasasının çıkarılması konusunda hızlı davranmasını" istemişti.

Sistani'nin mesajı, "Meclis'ten hükümete yönelik güvenoyunun çekilmesi ve ülkenin erken seçime hazırlanmasını istediği" şeklinde yorumlanmıştı.

IRAK'TA NELER OLUYOR?

Irak'ta işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliğini protesto etmek amacıyla 1 Ekim'de başlayan gösterilerde şu ana kadar 350'den fazla kişi hayatını kaybetti, 15 binden fazla kişi yaralandı.

Başkent Bağdat başta olmak üzere orta ve güney kesimlerdeki kentlerde devam eden gösteriler sırasında İran'ın ülkedeki nüfuzuna yönelik tepkiler de dile getiriliyor.

Açıklanan reform paketlerinden ikna olmayan göstericiler, güvenlik güçlerine protestolarda şiddet kullanılması talimatı vermekle suçladıkları Başbakan Adil Abdulmehdi hükümetinin istifasını istiyordu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 8 yorum
DARISI BAŞIMIZA.AKP DE DIŞ MİHRAK ÇOK,SINIR ÖTESİ OPERASYON MAĞDURİYETİDE VAR.MİLLETİN YUMUŞAK YERİNDEN YAKALAYIP KANDIRIYOR.YOKSA BURADAKİ YOLSUZLUK VE İSRAF IRAK DAN BETER.ASGARİ ÜCERETE İYİ ZAM YOKSA GREV KARDEŞİM.
Gidebilirsin kardes cik bakalim
Ne salak bir topluluk yeni iç savaşdan çıktın. Yeni toparlanacaksın hala ayaklanma derdinde malak bir topluluk.
Biz de istifa diye bir şey yok.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler