KADIN

Hamilelikte 15. hafta

15 haftalık hamilesiniz - sadece 175 gün kaldı!

Hamilelikte 15. hafta

Baştan popoya kadar yaklaşık 9,6 cm boyunda olan bebeğiniz şimdi neredeyse 70 gram ağırlığında. Amniyotik sıvıyı solumak ve dışarıya vermekle meşgul ve bu onun akciğerlerindeki hava keselerinin gelişmesine yardım edecek. Şimdi bacakları kollarından daha hızlı büyüyor ve tüm eklemlerini , kol ve bacaklarını hareket ettirebiliyor. Bu, ellerinin de daha fonksiyonel bir hale geldiği anlamına geliyor. Ter bezleri ortaya çıkıyor ve gözkapakları tam olarak kapalı olmasına rağmen ışığı hissedebiliyor. Eğer karnınıza bir el feneri ışığı gönderebilseydiniz, muhtemelen ışıktan uzağa doğru hareket ederdi.

Eğer gelecek haftalarda ultrason için randevu aldıysanız (pek çok kadın 16-20. haftalar arasında alır), bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilirsiniz! Ama bu bir sır olarak kalmaya devam ederse de üzülmeyin. Cinsiyeti kesin olarak saptamak resmin ne kadar berrak olduğuna ve bebeğinizin ultrason sırasındaki pozisyonuna bağlıdır: bükülmüş veya arkasını dönmüş olabilir, böylece sizi merakta bırakabilir.

Artık bebeğinizin tat alma organları da oluşmaya başlıyor ve Filedelfiya’da Monell Kimyasal Duyular Merkezi’nde yapılan bir araştırma bebeğinizin yediklerinizin tadını alabileceğini belirtiyor. Araştırmacılar hamile kadınların yedikleri yiyeceklerin tadının amniyotik sıvıya karıştığını buldular. Aynı zamanda hamilelik sırasında sağlıklı yiyecekler yemenin bebeğinizin bu yiyecekler için ömür boyu sürecek bir tercih geliştirmesine yardım ettiğini keşfettiler.

Hamileliğin 15. Haftasında Vücudunuz

Şu ana kadar muhtemelen 2,5 kg aldınız. Eğer biraz daha fazla veya az ise çok kaygılanmayın. Her kadın farklı hızda kilo alır. Hamileliğe iyice alışmışken, şimdi ve ilerleyen günlerde beklenmedik bir semptomla karşılaşabilirsiniz. Örneğin, eğer burnunuz tıkalıysa, bunun nedeni muhtemelen hamile oluşunuzdur. Artan östrojen mukozada şişmeyi artırabilir ve muhtemelen daha fazla mukus üretimini tetikler. Bu durum öyle yaygındır ki, doktorlar bunun için “hamilelikten kaynaklı burun yanması” diye bir isim bile kullanmaktadırlar. Bazı hamile kadınlarda da artan kan hacmi ve burundaki kan damarlarının genişlemesinin bir sonucu olarak burun kanaması şikayetleri görülür.

SİZİN İÇİN İPUÇLARI

Burun tıkanıklığının çözümü

• Havayı nemlendirmek için yatak odanızda buhar makinesi bulundurun. (Bir başka alternatif de başınızın üzerine bir havlu koymak ve buhar sıcaklığındaki bir kase suyun üzerine eğilmektir.)
• Bol bol su için ve geceleri başınızı yukarıda tutun.
• Her bir burun deliğine tamponlu tuzlu bir burun spreyi veya tuzlu damlalar sıkın veya damlatın. Bu, burnunuzdan nefes almanızı kolaylaştıracaktır.
• Eğer çok kötü durumdaysanız ve uyuyamıyorsanız, burun tıkanıklığınızı giderecek bir ilaç vermesi için doktorunuza danışın.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön