Harabeye dönen Vazelon Manastırı turizme kazandırılacak

Trabzon'un Maçka ilçesinde, ormanlık alanda yer alan ve 7 yıl önce Fener Rum Patriği Bartholomeos'un da ziyaret ettiği Kızlar Manastırı olarak ta bilinen tarihi Vazelon Manastırı, bakımsızlıktan harabeye döndü. Üzerlerine aşk ilanları yazılan, resimler çizilen ve kurşun deliklerinin yer aldığı freskleri yok olmaya başlayan manastırın çatısı da heyelan sonucu çöktü. Definecilerin de talan ettiği ve kaderine terk edilen manastır için harekete geçildi, restorasyon projesi hazırlandı.

Maçka ilçesi Kiremitli köyü sınırlarında çam ormanları ile kaplı alanda yer alan ve 1700 yıl öncesine dayanan tarihi geçmişe sahip Türkiye'nin ilk manastırlarından Kızlar Manastırı olarak bilinen Vazelon Manastırı, 15 ve 19'uncu yüzyıllarda ilave edilen kilise ve keşiş odaları ile şapel alanları ile varlığını günümüze kadar korudu.

Köy merkezine 7 kilometre mesafede yer alan ve son 200 metresi orman içi patika yoldan yürünerek ulaşılan manastır, kazı yapan defineciler tarafından talan edildi. Manastırı ziyarete gelen kişiler de fresklerin üzerine 'Seni ölesiye seviyorum aşkım' yazılı aşk ilanları ile isimlerini yazdı, resimler çizdi. Kurşun izlerinin de yer aldığı freskleri yok olmaya başlayan manastırın çatısı da heyelan sonucu çöktü. Harabeye dönen manastırın restore edilerek turizme kazandırılması için proje hazırlandı.

--10949914

--10949908

--10949900

--10949894

--10949888

--10949886

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 8 yorum
dönerse dönsün napalım önce camiler restore edilsin bitince bunlara sıra gelsin o sıra da benim dinime kim saygı duyuyorsa ondan başlasın bulgarlar başmüftümüzü hapsediyor bizde demir kiliseyi restore ediyoruz
dünyanın hiçbir yerinde tarihi eserlerin üstüne yazı yazma işini göremezsiniz bu görgüsüzlük nedense bizim gibi kadim bir millette var halkın eğitim seviyesi sistem yüzünden rezalet
Osmanlıya özgürlükleri kısıtlıyor diyenlere kapak
@z.baspinar insanlardan yüksek vergi alıp özgür bırakmak özgürlükmü sence..
bugün bir kez daha başkalarının adına utandık
kurşun sıkmak nedir ? Tarih düşmanları
mermerciler yaşadı.. beyaza boyarlar şimdi tüm manastırı
cahil toplum olunca tarihte nasibini aliyor.Arafata bile ask ilanini taslara yazan bir milletiz...
Diğer Haberler