Hastanede hatalı takılan serum, minik Meryem'i kolsuz bıraktı iddiası

Yozgat’ta, karın ağrısı şikayetiyle ailesinin hastaneye götürdüğü 4 yaşındaki Meryem’in sağ kolu dirsekten kesildi.

Koluna hatalı takılan serumun kangrene neden olduğu iddia edilen minik Meryem, enfeksiyon riski nedeniyle, 2 ay önce ayrıldığı köyüne de dönemedi.

Yozgat’ta, soğuk algınlığı ve karın ağrısı şikayetiyle 2 ay önce Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi Acil Servisi'ne götürülen 4 yaşındaki Meryem Üstüntaş’a soğuk algınlığı teşhisi konulup, koluna serum takılarak hastaneye yatırıldı. İddiaya göre takılan serumun damar yerine deri altına gitmesi sonucu kolunda kangren belirtileri görülen Meryem, acilen ameliyat edilerek koluna tedavi uygulandı. Durumu ağırlaşan Meryem, Yozgat’tan Ankara'ya İbni Sina Hastanesi'ne sevk edilerek tedavisine burada devam edildi. İki aylık tedavi sürecinde kangren olan kolunda iyileşme olmayınca dirsekten aşağısı kesilen Meryem, hastaneden çıkarılarak Yozgat’a getirildi.

HAYIRSEVERLER EV KİRALADI

Enfeksiyon riski nedeniyle dışarı çıkması ve köyüne gitmesi uygun görülmeyen Meryem için hayırseverler tarafından ev kiralandı. Yozgat Köseoğlu Mahallesi Muhtarı Bekir Üstüntaş’ın girişimleriyle şehir merkezinde kiralanan apartman dairesinde Meryem, ikiz kardeşi Mehmet ve annesiyle birlikte kalmaya başladı. Köyde çobanlık yapan baba Muhsin Üstündaş ise 13 ve 11 yaşlarındaki çocukları ile birlikte Sarıbekirçiftliği Köyü'nde kalıyor.

KIZIMIN GELECEĞİNİ İSTİYORUM

Hastanede görevli hemşirelerin serumu deri altına taktıklarını iddia eden anne Solmaz Üstüntaş, yanlış tedavi sonucu kızının kolunun kesildiğini söyledi. İlgisizlik sonucu bu duruma geldiklerini belirten Solmaz Üstüntaş şunları anlattı:

"Yozgat Devlet Hastanesi'ne çocuğumu ilk getirdiğimde boğazına bakıp, 'üşütmüş' dediler. Daha sonra karnının röntgenini çektiler ve 'midesini üşütmüş' dediler. Serum taktılar ve kolu daha sonra şişmeye başladı. Şubat ayında Pazartesi günü hastaneye giriş yapmıştık, kızımın kolu Salı günü sabah şişmeye başladı. Kolunun şiştiğini görünce hemşirelere seslenmeme rağmen çocuğumla ilgilenmediler. Benim çocuğum ilgisizlikten dolaylı bu hale geldi. Çocuğumu Ankara’ya iki eli ile götürdüm, geri elsiz getirdim. Çocuğum şu anda tutamıyor, yemek yiyemiyor, oynayamıyor. Ameliyattan çıktı, 'anne neden elim oynamıyor?, elim neden yok?' dedi. Benim içim yandı, başka annelerin içi yanmasın. Hangi anne baba evladının bu hale gelmesini ister."

ADLİ VE İDARİ SORUŞTURMA SÜRÜYOR

Ailenin, hastane hakkında Yozgat Cumhuriet Savcılığı'na yaptığı suç duyurusu üzerine adli soruşturma devam ediyor. Yozgat Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ise daha önce yaptığı yazılı açıklamada, "Konuyla ilgili tüm personel ve hastane hakkında inceleme başlatıldı. Ayrıca Yozgat Devlet Hastanesi de disiplin soruşturması başlatmış olup soruşturma süreci devam etmektedir" dedi. (DHA)


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 10 yorum
Ne hakları vardı bu çocuğa çok üzgünüm Allah sabır versin
kazara hastaneye düştün ise yandın demektir..Siz, siz olun hastalanmayın...
Allahım yardım etsin çok acı bir durum. bir çocuğun anne elim nerde demesi bir anne için çok ama çok acı birşey. haberi okurken ağladım yaşayanın üzüntüsünü düşünemiyorum. ALLAHIM YARDIM ET KÜÇÜK MERYEME :(
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler