HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Hemen kulağınızı temizlemeyi bırakın: Kulak kiri düşündüğünüz kadar kötü değildir!

Kulak temizliği için genellikle kulak çubuğu ya da pamuklu çubuktan yardım alınır. Uzmanlar her fırsatta pamuklu çubukları kulağa sokmanın zararlarını dile getiriyor. Temizlediği zannedilen pamuklu çubuklar, genellikle temizlemek yerine kulak içinde biriken kirleri kulağın derinlerine doğru iterek size tahmin edebileceğinizden daha büyük zararlar veriyor.

Hemen kulağınızı temizlemeyi bırakın: Kulak kiri düşündüğünüz kadar kötü değildir!

Yaygın inanışın aksine kulak kirini nadiren temizlemeniz gerekmektedir. Kulak kiri aslında iyidir. Pamuklu çubukları kulağınıza sokmamanız gerekmektedir. Milyonlarca insan kulak çubuğu ya da pamuklu çubuğa karşı koyamayarak ya kulağını temizliyor ya da kulağını kaşıyor! Siz de kulaklarınızı bu şekilde temizlemeye karşı koyamıyorsanız hatta bunu her gün yapıyorsanız bilmeniz gereken bazı acı gerçekler var.

KULAK İÇLERİ NASIL TEMİZLENİR?

Kulak temizliği ya da kulak bakımı hakkında büyük bir kafa karışıklığı var. Veya kulak kaşımanın karşı konulamaz cazibesine kapıldığı için doğrusunu bildiği halde inkar edenler var. Kulak temizliği ile ilgili bilmeniz gereken en önemli kural asla kulak çubuğu kullanmamanız gerektiğidir.

iStock-1226298116

Kulak içinde biriken kiri kendi başınıza çıkarmamaya çalışmalısınız. Kulaklar kendi kendini temizler. Ayrıca kulak içindeki kulak kiri, dış kulağı enfeksiyon ve yaralanmalardan korumak için önemlidir. Kulak içindeki kiri temizlemek için pamuklu çubuk kullanmak ise kulak komplikasyonlarına neden olabilir.

KULAKLARINIZI TEMİZLERKEN CANINIZ ACIYORSA...

Peki, kulaklarınızı temizlerken acı çekiyorsanız ne yapmalısınız? Kısa vadede çözüm için bir ağrı kesici kullanabilirsiniz. Ancak kulak ağrısı 3 günü geçtiyse en hızlı şekilde bir doktora gitmelisiniz.

iStock-1334478429

Pamuklu çubuk kullanırken keskin bir ağrı hissediyorsanız, kulak içinde bir yaralanma yaşıyor olabilirsiniz. Bu yüzden en kısa sürede doktora görünmelisiniz. Aşağıdaki semptomlardan herhangi birini yaşıyorsanız en kısa sürede bir uzmana görünmelisiniz:

  • Kulak ağrısı
  • Tıkalı veya tıkalı hisseden kulaklar
  • İrin veya kan gibi kulağınızdan drenaj
  • Ateş
  • Boğuk işitme
  • İşitme kaybı
  • Kulaklarınızda çınlama (kulak çınlaması)
  • Baş dönmesi veya vertigo

Kulaklarınızı temizlemek kısır bir döngüdür: Tahriş olmuş kulaklar daha fazla kulak kiri üretir. Kulağınızı temizlemeniz gerekiyorsa; pamuklu çubuk kullanmamalısınız. Kulak çubukları ciddi komplikasyonlara yol açabilir.


Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler