Her şey var öğrenci yok

9 profesör ve 3 doçentin olduğu bölümü tercih eden kimse olmadı.

Her şey var öğrenci yok

9 profesör, 3 doçent ve 4 yardımcı doçentin görev yaptığı Karadeniz Teknik ÜniversitesiBalıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Bölümü hiç tercih edilmedi. Bölümün 26 kişilik kontenjanı boş kaldı. Tunceli Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nde ise 26 kişilik kontenjana karşın sadece 1 öğrenci tercih yaptı.

Habetürk'ün haberine göre, üniversitelerde yerleştirmeler biterken, birçok bölümün birinci sınıfları boş kaldı. Son 3 yıldır rağbet görmeyen Fizik, Kimya, Biyoloji, İstatistik ve Su Ürünleri bölümleri bu yıl da boş kaldı. Bunlar arasında en dikkat çeken örnek ise şimdiye kadar 780 mezun veren Karadeniz Teknik Üniversitesi’ne (KTÜ) bağlı Sürmene’deki Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Bölümü oldu. İngilizceeğitim veren mühendislik bölümü, 26 kontenjanına karşın hiç tercih edilmedi. Sürmene’de deniz kıyısında kurulu olan fakültenin birinci sınıfı boş kaldı. Umut ikinci yerleştirmeye kaldı. 9 profesör, 3 doçent, 4 yardımcı doçent ile çok sayıda akademisyenin görev yaptığı ve iyi denizci yetiştirmesiyle tanınan bölümün bilimsel araştırmalarına devam edeceği belirtiliyor. Denizi olmayan Tunceli Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’ni ise sadece 1 öğrenci tercih etti. Fakülte 26 kontenjan açmıştı. Süleyman Demirel Üniversitesi Su Ürünleri’ni tercih eden öğrenci sayısı ise 2 oldu.

JEOFİZİK BÖLÜMLERİ BOŞ

Depremde yerle bir olan Kocaeli ve Sakarya’daki Jeofizik Mühendislikleri de boş kaldı. Kocaeli Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği’nin 82 kişilik kontenjanının sadece 18’i doldu. Sakarya Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü, 62 kişilik kontenjanının sadece 15’ine öğrenci alabildi.

BU BÖLÜMLERİ SEÇEN YOK

Aksaray Üniversitesi Maden Mühendisliği, Bülent Ecevit Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği, Cumhuriyet Üniversitesi İstatistik Bölümü, Dumlupınar Üniversitesi Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği, Fırat Üniversitesi Su Ürünleri Mühendisliği, GOP Üniversitesi Su Ürünleri Mühendisliği, Hakkâri Üniversitesi Fen Bilgisi Öğretmenliği Bölümü, Niğde Üniversitesi Jeoloji ve Maden Mühendislikleri bölümlerini tek bir adayın dahi tercih etmediği görüldü.

Rektör Baykal: Seneye bu bölümü kapatırız Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Baykal: “Bu bölümden mezun olan öğrencinin devlette iş bulma şansı yok. AB projeleri, akademisyenleriyle son derece donanımlı bir bölüm olmasına rağmen devlette iş güvencesi olmaması öğrencilerin bu alanı tercih etmemesine yol açtı. Bu çocukların mezuniyetlerinden sonra iş müracaatlarında okul tanımlarında sorun var. Su ürünleriyle ilgili bazı işlere, bu bölüm mezunlarımız iş tanımı uymadığı için müracaat edemiyor. Bu bölümü büyük ihtimalle gelecek yıl kapatacağız.”

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 31 yorum
Diyarbakır Kürdistanın başkenti olarak bu tarih itibariyle bağımsızlığını almıştır TÜRK MİLLETİNE AKPLİLERE VE BÜYÜK ŞEHİRLERDE ÜLKÜCÜLÜK YAPAN ABİLERE DUYRULUR !
Ülkenin her yerine üniversite açıp, sırf 4 yıl gitsin okusun da işsizlik oranı düşsün diye politika izlersen olacağı budur işte.
balıkçılık mühendisliği nedir arkadaş ya ? saçma sapan bölümler açıp da insanların kafasını karıştırmayın.
yıllarca milleti uyutup nerdeyse her mahalleye üniversite açacaklardı...burayı bitirince çocuk ne yapacak sal yapıp oltayla balıkmı tutacak yoksa babası gemicik alacakta balinamı tutacak...gereksiz boş bölümler yanlış anlaşılmasın gereksiz derken iş bulması zor olduğu için karnımı doyurmayan meslek gereksizdir...
3 tarafı denizlerle çevrili zavallı memleketin haline bakın
Bakınız Norveç-Finlandiya balıkçılıkla ülkeyi ekonomide zirveye ulaştırmış durumdalar balık deyip geçmeyin bilinçli avlanma ve bilinçli tüketim ülkemizde de büyük gelir kaynağı olabilir bir örnek vereyim 1 yaşındaki çipura 6ooo yumurta bırakır ama 4 yaşına geldiği zaman 12 milyon yumurta bırakır aradaki bu korkunç fark elde edildiği zaman hem balık fiyatları çok düşük olacak hem ihracat yapma şansı doğacak balıkçılık sektörü denetim altına alınması ile hem bu sektör rağbet görecek hem üni. ler de de tercih edilecektir. bunu hayata geçirecek olan da hükümettir.ve denetim şarttır.
türkiyede öğrenciler sehirlerin ilçelerin ekonomik olarak gelişmesi için sadece hamallığını yapıyor
Balık ne anlar profesörden ,Doçentten,yardımcı Doçentten.Balık oltadan anlar.Hele birde sazan olursa.
madem öyle onlar da alsınlar oltalarını gitsinler balık tutmaya....nasıl geçecek günleri başka....
SU ÜRÜNLERİ MÜHENDİSLİĞİNİN 1 -2 öğrencisi var 20 25 asistan öğretim üyesi 20 25 memuru var her ay ödenen milyarlarca maaş boşuna gidiyor asıl gelir getirecek üretim yapacak herbir balıktan 100 150 bin yumurta alıp balık üretecek olan su ürünleri mühendisleri de boş boş geziyor veya aylık 800 900 tl ye özelde işçi gibi çalışıyor ,çalışma koşulları da çok kötü
GERÇEKÇİ VE FİZİBİLİTE YAPMADAN, ÜNİVERSİTE VE FAKÜLTE AÇMAK YERİNE BU FAKÜLTELERDEN MEZUN OLANLARA SAĞLANACAK OLANAKLARI PAZARLASALAR BOŞ KALMAZDI. DEMEK PAZARLANACAK EKONOMİK VERİSİ OLMAYAN DALLAR. HEM DE ÜÇ TARAFI DENİZLE ÇEVRİLİ ÜLKEMİZDE..
yeter artık yaa adam gıbı bolumler acın, okuyorsunuz o kadar zahmet para atama yok. alım yapacagınız kadar bolum acın.
lise gibi üniversite dolunca her yere olacağı o. üniversitelerde kariyer zaten adam kayırmacılıkla resmen pazarlanır olmuş. üniversite çok ama kalite sıfır. vatandaşın ise üniversiteye bakışı sadece ekonomi. evler kiracısız marketler müşterisiz kalmasın.
Türkiye'de 24 25 yaşlarına kadar okuyosun.Bittiğinde de açıkta kalıyosun;bu en acı olanı.Eğitim sistemi bozuk ;hatta devletin sitemi bozuk.Ataması fazla olan yüksek puanla girilen bir bölüme yerleşiyosun okul bittiğinde alımlar düşüyo sistem değişiyor. açıkta kalıyosun.Sistem tamamen insanları oyalamak üzerine kurulu.İnsanların ağızlarına bir parmak bal çalıyorlar.Okul bittiğinde insanların ağızlarının tadı kaçıyor.
SU ÜRÜNLERİ MÜHENDİSLİĞİNİN 1 -2 öğrencisi var 20 25 asistan öğretim üyesi 20 25 memuru var her ay ödenen milyarlarca maaş boşuna gidiyor asıl gelir getirecek üretim yapacak herbir balıktan 100 150 bin yumurta alıp balık üretecek olan su ürünleri mühendisleri de boş boş geziyor
Tıp,Mühendislik,Hukuk ve eğitim fakülteleri dışındaki üniversitelerin adları değiştirilsin.Kaldırım Mühendisliği ismi verilsin.Gülerek cahilliğini belli etme.Amerika'da kaldırım Mühendisliği bölümü var.
Ziraat Mühendisleri de iş bulamıyor. Bu bölümleri seçip iş bulamayacaklarına bu bölümleri tercih etmemeleri doğru bir karar.
katsayı ve puan engelini kaldırsınlar herkes istediği üniversiteye gitsin boş kalmasın bende bir veli olarak fikrim bu çocuklarımız boşda kalmasın iş imkanı olmayan üniversiteleri kimse okumak istemiyo
hemen kapatın
Günümüz trafiğinin aktığı yollar elli yıl önceki tekniklerle imal edilemez, yol/kaldırım mühendisliği açılmalıdır. Kavşaklar tarfik akışları hızlara göre yol eğimleri, tüneller vs. uzmanlık alanıdır. İnşaat mühendisleri daihimidir inşaatan anlar tünelden anlar yoldan anlar barajdan anlar bu kadar geniş bir imalat alanı olan başka mühendislik dalı varmıdır.
sen uluslararası areneda karşılığı olmayan bölümleri açarsan olacağı bu.su ürünleri mühendisliği,balıkçılık teknolojisi,gıda mühendisliği ve ziraatin bazı bölümleri gibi.bu bölümler sadece temel bilimlerle ilgili fakültelerin içinde alt bölümler şeklinde olabilir.
seneye biraz daha bilinçli tercih yapılırsa bu listeye sınıf öğretmenliği de eklenecektir . acilen kapatılması gereken özelde iş imkanı olmayan bir bölüm.4+4+4 'le devlette iş imkanıda bitmek üzere
hükümet teknikbilimcilerin önünü açmazsa sonunda açacağı şey görüldüğü üzere hastanaler olur..nasılmı mühendisler teknikerler insan yararına hesaplar yapar bunları projelendirir ve uygular. bunlar olmuyor değil yeteri kadar oluyormu buyrun bakın kpss alımlarına,teknik bilimciler ve sağlık personeli alımlarına bakınız farkı görünüz..
O kadar prof,doçent,asistana ne gerek varmış da kadro açılmış o zaman.Arkadaşımla konuşuyorum,üniversite çok rahat,param iyi,yok şöyle,yok böyle diye hava atıyor bana.Milletin parasını adı prof diye yan gelip yatanlara yedirmeyin kardeşim.Lise açar gibi üniversite de açmayın.Millet öğrenci gelir,para harcar,esnaf kazanır diye ses çıkarmıyor ama böyle eğitim seviyesi yükseltilmez.Az olsun,öz olsun,kaliteli olsun.
slm lys yle dolduramadıkları kontenjanları dgs le doldurabilirlerdi, örneğin aöf tarım 2 yıllık mezunları su ürünleri mühendisliğini ve benzeri bölümleri tercih edemiyorlar.
etmezler tabi sakın GIDA MÜHENDİSLİĞİNİ de tercih etmeyin buradan duyurulur. KPSS 96 üzeri almazsan yerleşemezsin. özel sektörde vasıfsız işçiden daha az maaşa ve daha kötü şartlarda çalıştırılsın. devlet işine atanma ihtimalin, kafana meteor düşme ihtimalinden daha düşük. hatta ben şuanda iade etmek istiyorum diplomayı bunun bir yolu varmı bilmiyorum çünkü KPSS ye liseden girip işe yerleşsem çok daha kolay olur. ve özel sektöde gıda mühendisi olarak çalışmaktan daha iyi. yöke dilekçe yazmayı düşünüyorum diplomamı iade etmek için..
güney kore başbakanı demişti ki bizim padişaha biz herkesi üniversiteli yaptık şimdi terzi, boyacı bulamıyoruz diye.
Ülkemizde balık tüketimi oldukça az buna rağmen özel hastane ve devlet hastanesi sayısı ters orantılı olarak hergeçen gün artıyor bir deniz balığında yüzlerce vitamin var kemik erimesinden tutunda hertürlü besin kaynağı balıkta mevcut denizlerde de yüzlerce balık türü var mercan , kalkan, mezgit , lahos , levrek , orkinos vs vs bunlarda da yüzlerce yani herbir balıkta da vitamin var su ürünleri mühendislerini istihdam edin zaten onlar maaşlarının 30 katını devlete kazandıracaklardır nasıl mı bir deniz balığından 100 bin yumurta alınıyor denizlerde yüzlerce tür balık var !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Üniversitelerin boş kalmasının çoğu nedenlerinden biride sınavdır. eğitimde zirve yapmış ülkelere bakınız üniversitelere giriş sınavsız ama mezun olacağı dönem sınava girip diplomasını alaıyor sınav başarısızsa diploma alamıyor eğitimin önü açılması şarttır harçlar çok yüksek çok cazip rakamlara düşürülmesi gerekir ki rağbet artsın illede eğitim illede eğitim eğitimsiz bir toplum başı boş bırakılmış sürüye benzer.
dimi yani
9 profesör, 3 doçent ve 4 yardımcı doçentin bir yılda devletten kazanacağı parada 850000 TL İle 1000000 TL arasında değişir bu da işin farklı bi boyutu....eğer kendini geliştirmediyse pek çok öğrenci pek çok fakülteden tamamen boş bir adam olarak mezun olur.her şehirde bi üniversite yerine ki zaten çoğu üniversite bi fakülte büyüklüğünde.üniversite ve fakültelerin sayısını azalt daha kalifiye öğrenci yetiştir.hiç değilse bu öğrencilerde mezun olduklarında mezun sayısının çokluğundan ürkmeyip biraz daha umutla bakarlar hayata belki....
Diğer Haberler