HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Hüseyin Çelik’ten "çekik gözlü" tepkisi

AK Parti Genel Başkan Başdanışmanı Hüseyin Çelik, Uygur Türklerine uygulanan baskıları protesto amaçlı Türkiye'de düzenlenen eylemlerde yaşananları eleştirdi.

AK Parti Genel Başkan Başdanışmanı Hüseyin Çelik,"Görülen her çekik gözlüye Çinli diye saldırmak hem büyük bir cahillik hem de magandalıktır. Unutmayalım ki, dünyanın 3'te 1'i çekik gözlüdür" dedi.

Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde uyguladığı şiddete yönelik sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından açıklama yapan Çelik, dünyanın neresinde insanlara etnik ayrımcılık, zulüm ve baskı yapılırsa, insanlık vicdanının mazlum ve mağdurların yanında olmayı gerektirdiğini belirtti.

Bu bağlamda Uygur Türkleri'ne yönelik zulüm ve baskıların, onların yanında olmayı ve tepki göstermeyi gerektirdiğine dikkat çeken Çelik, "Ancak, Türkiye'ye bizim misafirimiz olarak gelen turistlere, Çinli de olsa, saldırmak milliyetçilik değil magandalıktır. Hele ki sokakta görülen her çekik gözlüye Çinli diye saldırmak hem büyük bir cahillik hem de magandalıktır. Unutmayalım ki, dünyanın 3'te 1'i çekik gözlüdür. Bütün bir Uzakdoğu ve Pasifik ülkeleri. Dünya Müslümanlarının da 3'te 1'i çekik gözlüdür" ifadelerini kullandı.

"Sokak hareketleri ve şiddet konusunda hep sağduyulu olan Sayın Bahçeli keşke bu konuda da sağduyulu bir tavır sergileyebilseydi" diyen Çelik, "Sayın Bahçeli'nin Korelilere yapılan saldırılarla ilgili 'ikisi de çekik gözlüdür nasıl ayırt edeceksin' demesi son derece vahimdir. Demokratik tepki ve eyleme sonuna kadar 'Evet' ama günahsız insanlara ve diplomatik mekanlara saldırmaya sonuna kadar 'Hayır" açıklamasında bulundu.

(İHA)

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler