HABER

İçişleri bakanlığı'ndan açıklama

ANKARA (İHA) - Kolluk kuvvetlerinin, güvenlik açısından gerek görülmesi halinde, mahallin en büyük Mülki İdare Amiri'nin onayıyla ortak çalışma yapabildikleri gibi zaman zaman münferit olarak birinin, diğerinin görev bölgesinde de kendi görev bölgesindeki bir faaliyetin devamı veya uzantısı niteliğinde yine Mülki İdare Amiri'nin onayıyla takip edilen olaya münhasır ve bununla sınırlı olarak faaliyet gösterebildiği bildirildi.

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, son günlerde bazı basın yayın organlarında yer alan haberlerde ve yorumlarda Jandarma birimlerinin mevzuatın öngördüğü esas ve usuller dışında polis görev alanında çalışmalar yürüttüğünün kaydedildiği hatırlatılarak şöyle denildi:

"Bilindiği üzere, kolluk gücü olan polis ve jandarmanın görev alanları ve yetkileri kanunlarla belirlenmiştir. Kolluk kuvvetlerimiz tüm faaliyetleriyle ilgili yetkilerini kanunlardan alırlar. Kolluk kuvvetlerimiz güvenlik açısından gerek görülmesi halinde mahallin en büyük Mülki İdare Amirinin onayıyla ortak çalışma yapabildikleri gibi zaman zaman münferit olarak biri diğerinin görev bölgesinde de kendi görev bölgesindeki bir faaliyetin devamı veya uzantısı niteliğinde yine mülki idare amirinin onayıyla takip edilen olaya münhasır ve bununla sınırlı olarak faaliyet gösterebilmektedirler. Bu çalışmalar tamamen kanunların ve Bakanlığımızın yayınlamış olduğu genelgeler çerçevesinde yürütülmektedir."

Açıklamada, basın yayın organlarında yer alan bahse konu haberlerdeki jandarma birimlerinin yürüttükleri faaliyetlerin de kanunların çizdiği sınırlar dahilinde olduğu belirtilerek, "Kolluk kuvvetlerimiz kanunların kendilerine verdiği yetkiler çerçevesinde ülkemizin ve milletimizin güvenliği için günün 24 saati cansiperane bir şekilde görev yapmaktadırlar. Fedakar bir şekilde görev yapan güvenlik güçlerimiz bu tür, gerçeklerle bağdaşmayan haber ve yorumlardan incinmektedir" ifadesi kullanıldı.

PARTNEREvlendiler!Evlendiler!
YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler