'İki aya ODTÜ'ye gireriz'

Ankara Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ise bakanlığın imar planını onaylaması halinde iki aya kadar ODTÜ'ye girileceğini belirtti.

'İki aya ODTÜ'ye gireriz'

Başkent’in batı yakasının trafiğini rahatlatması planlanan Anadolu Bulvarı’nı Konya Yolu’na bağlayacak yeni yol için yaklaşık dört ay önce inşaat çalışmalarına başlayan Büyükşehir Belediyesi’nin, binlerce ağacı keseceğini iddia eden bir grup, ODTÜ önünde eylem kararı aldı.

ODTÜ’DE YOL GERGİNLİĞİ

ODTÜ’lü öğrenciler ve bölge halkı, “Viyadük buradan geçtiğinde Çiğdem Mahallesi ile Çukurambar arasındaki bağlantı kopacak. Çalışmaların başlamasının ardından, bölgeye büyük bir alışveriş merkezinin inşaatına başlandı. Bölge halkının yaşam alanını kısıtlayan yol ile burası ranta açılacak. Bu yol ulaşımın değil, rantın yoludur” dediler. Yolun geçeceği arazide ağaç sayımı yaptıklarını kaydeden eylemciler, yaklaşık 7 bin 360 ağacın yok edileceğini iddia ederek, “Bu proje Ankara’nın akciğerine bir bıçak gibi saplanacak” iddiasında bulundular.

1993 yılında söz konusu yolun yapımı için yaklaşık 11 hektarlık bir arazisini Karayolları Genel Müdürlüğü’ne veren ODTÜ, bu yıl da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Büyükşehir Belediyesi ile bir protokol imzalamıştı. ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar ise şunları söyledi:

BÖLGE FUNDALIK ALAN

“Yol güzergahının yarısına yakını, ODTÜ arazisinin içinden geçiyor. Yaklaşık altı ay süren kavşak ve güzergah çalışmaları, ODTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nden ve ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden toplam yedi öğretim üyesinin katılımıyla yürütüldü. ODTÜ olarak hedefimiz, kentin ulaşım ihtiyacını karşılayacak ve doğal alanları en az düzeyde etkileyecek çözümün geliştirilmesi oldu. Geliştirilen öneriler, ODTÜ Yönetim Kurulu tarafından değerlendirildi ve uygun çözüm kabul edildi. Kesilmesi söz konusu olan ağaçlarla ilgili sayı vermemiz mümkün değil ancak, bölgeden yol geçeceği bilindiği için orada, 80’li yıllardan bu yana ağaç dikimi gerçekleştirmedik. Kendiliğinden yetişen ağaçların dışında bölge fundalık bir alan.”

İKİ AYA KADAR ODTÜ’YE GİRERİZ

Bölgeden geçecek yolun, Anadolu Bulvarı’nın “doğal devamı” olduğunu vurgulayan Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, “ODTÜ, yol planını bakanlığa yolladı. Bakanlık imar planını onaylarsa, iki aya kadar ODTÜ’ye girmiş oluruz” bilgisini verdiler. Çukurambar ve 100. Yıl’dan geçen 4 kilometrelik yolun yaklaşık 2 kilometresinin A1 kapısından içeri girerek ODTÜ’nün sınırına paralel bir şekilde devam edeceğini vurgulayan yetkililer, “Yol, Başkent’in batı yakasının trafiğini rahatlatacak. Çoğunluğunu fundalık bir alanın oluşturduğu bölgede 250-300 ağaç var. Bu ağaçlar alınarak, ODTÜ’nün istediği bir yere ya da kentte ihtiyaç duyulan başka yerlere taşınabilir. Kimse bizi yeşili yok etmekle suçlayamaz. Göreve geldiğimizde Başkent’te kişi başına düşen yeşil alan 2 metrekareyken şimdilerde bu rakam 19 metrekareye ulaştı. CHP’li bazı milletvekilleri eylemlerde ilk sıralarda yer alıyor. Yolun ilk planı, Murat Karayalçın döneminde hazırlandı. Bu kişiler, kendi içlerinde hesaplaşmalı” dediler.

güncel haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 15 yorum
şimdide bu çıktı yav okul okuyosanız okuyun okumuyosanız desiktiringidin ya
Sen kimsin ki böyle bir cümle kuruyorsun hacimsiz herif ?!
ODTÜ gençliği güveniyorum size bir ağacın bile kesilmesine izin vermeyin.
neden nilgün hanım başka bir alandamı kullanacaksınız agaçları ?
Bunlarda da sıktı ama artık. İstemezük siyasetinin kuklaları.Amaç ağacı yeşili felan korumak değil çünkü memelekete bir çivi çakmış adam değil bunların ağa babaları. Hizmet nedir bilmezler. Devlet işini bilir bunların amacı ağacı korumak olmadığına göre amaçlarını başına geçirmekte devletin işidir.
ben ankaralıyım ve odtünün o bölgesini iyi bilirim. o yol geçecek denen yerde doğru düzgün ağaç yok. orman falan değil. bir kaç tane küçük çalı var gerisi ot iken tarlası. trafiğin en sorunlu olan bölgesi için yol şart.
anlamadınmı kardeş mesele agaç odun değil onlar düzgün dalları ile ilgililer ;)
eurosat68'in de dediği gibi mesele yeşil ağaç değil sen hala anlamadın mı arkadaş :)
MELİH KESİN ORDAN TİRİLYONLARI GÖTÜRCEKTİR DİNİN İMANIN PARA ALLAH GÖZÜNÜ DOYURSUN MELİH BEY.
Eğer bu gençlik te buna müsaade eder de, Ankara'nın ciğerlerini birileri sırf rahat araçla seyahat edebilsin, oradan oraya hızlıca gidebilsin diye ağaçların kesilmesine ve hatta yangın bahanesiyle böyle imar planlarına zemin hazırlayıp sonra da uygulamalarına müsaade ederse, yazıklar olsun o gençliğe, yazıklar olsun ODTÜ'lülere, yazıklar olsun kendine üniversite gençliği diyen HACETTEPE, ANKARA, GAZİ'lilere, yazıklar olsun ailelerinin paraları okuyup da bu ülkeye hizmet edeceğini düşündüğümüz başta BİLKENT'li olan diğer özel üniversite gençliğine. YAZIKLAR OLSUN AĞACI YOLA VERENLERE.......
ankaranın ciğeri mi? hiçbirşey bilmediğin yorumundan belli.
google earth den bi bak bakalım o ciğerlere.....nası ciğerse....hayatında gezi parkı görmeden yorum yapanlar gibi...sende hiç ODTÜ arazisini görmemişsin herhalde...
Köprü, havalimanı, cami, yol, metro, kanal istemiyorsunuz. Peki ne istiyorsunuz? Bana göre istediğiniz tek şey, sağlam bir Osmanlı tokadı... Hizmet etmek isteyene bu kadar karşı oluyorsanız, bunu hak ediyorsunuz...
Bu zübükler Yolları kullanmasınlar. At yada deve ile yolculuk yapsınlar... Yol medeniyet demektir. Haa biz yollarda araba kullanmayacaĞız diyorsanız siz bilirsiniz. GERİCİ SÜRÜSÜ..
yolun geçeceği yere bi bakın ağaç var mı? yolun geçtiği yerde yapın eylemi. ağaçların yanında değil !!!!!!!!
Diğer Haberler