HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

İlk iPhone ne zaman çıktı? İlk iPhone çıktığında ne kadardı, özellikleri nelerdi?

iPhone akıllı cep telefonları, Apple markası tarafından üretilmiş teknolojik cihazlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Teknolojik alandaki gelişmeler ve yenilikler ile birlikte hayatımıza giren bu cihaz, dünya mobil alanında yeni bir devrin başlangıcı olarak da ifade edilmektedir. Günümüzde birçok özelliğe sahip olan bu cihazların ilk çıktığı zamanlardaki özellikleri ise oldukça farklıydı. Peki, ilk iPhone ne zaman çıktı, ne kadardı ve özellikleri nelerdi?

İlk iPhone ne zaman çıktı? İlk iPhone çıktığında ne kadardı, özellikleri nelerdi?

Mobil teknoloji alanında yaşanan gelişmeler sayesinde birçok farklı cep telefonu hayatımıza girmiştir. iPhone cep telefonları da gerek tasarımları gerekse performanslarıyla öne çıkan ve günümüzde çok sayıda kullanıcıya sahip olan cihazlardan biridir. Bu akıllı cep telefonları ilk çıktığı zamanlarda iPhone (1.nesil), iPhone 1 gibi isimlerle anılmıştır. Zaman içerisinde ise kendini sürekli yenileyerek günümüze kadar gelmiş ve akıllı cep telefonu sektöründe üst sıralara çıkmayı başarmıştır.

Artık bu haberi dinlemek de mümkün. Şimdi uygulamayı indir!

İlk iPhone ne zaman çıktı?

Mobil dünyada yaşanan gelişmeler ve yeniliklerle beraber birçok farklı akıllı cep telefonu piyasaya sürülmüştür. Apple tarafından tasarlanan ve piyasaya sunulan cihazlardan biri de iPhone akıllı cep telefonlarıdır.

iPhone ilk telefonu, diğer bir deyiş ile ilk iPhone, 9 Ocak 2007 senesinde ABD’de tanıtılmış ve Apple CEO'su Steve Jobs tarafından duyurulmuştur. Bu cihaz mobil dünyada adeta yeni bir devrimi başlatmış ve her geçen kendini geliştirilerek, dünya çapında en çok kullanılan akıllı cep telefonları arasında yerini almıştır. Orijinal iPhone ve iPhone 2G gibi isimlerle de bilinen ve Apple’ın ilk akıllı cep telefonu olarak piyasaya giriş yapan bu cihaz, 2007 senesinin Haziran ayında da satışa sunulmuştur.

İlk iPhone’un özellikleri nelerdi?

Cep telefonları hayatımızın vazgeçilmez parçalarından biri olarak bilinmektedir. İletişim için oldukça önemli olan bu cihazlar zaman içerisinde değişime uğrayarak birçok farklı özelliği de bünyesine katmıştır. Bu önemli özelliklere sahip cihazlardan biri de iPhone akıllı cep telefonlarıdır.

Apple ailesinin ilk akıllı cep telefonu olma özelliğini taşıyan İPhone, ilk çıktığı dönemlerde günümüzdeki özelliklerden çok farklı nitelikler taşımaktaydı. Çıkış yaptığı tarihte dahi hem tasarımı hem de performansı ile birçok cep telefonu kullanıcısının ilgisini çekmiştir. Günümüzde ise teknolojik alandaki hızlı gelişmeler ile birlikte çok farklı bir teknolojik cihaz haline gelmiştir. İlk çıkan iPhone akıllı cep telefonlarının hangi özelliklere sahip olduğu konusu ise ayrı bir öneme sahiptir. Bu bağlamda iPhone (1. nesil) özellikleri şöyledir:

  • Dokunmatik klavye özelliği
  • 2G kablosuz iletişim desteği
  • 320 X 480 piksel çözünürlük
  • 135 gram ağırlık
  • 11.6 milimetre kalınlık
  • 2 megapiksel arka kamera
  • 3,5 inçlik dokunmatik ekran
  • Depolama alanı olarak 4 gb, 8 gb ve 16 gb alternatifleri
  • Batarya gücü 1400 mAh
  • Tek çekirdekli ARM 11 işlemci

İlk iPhone çıktığında ne kadardı?

Apple şirketi tarafından mobil dünyaya sunulan ilk iPhone akıllı cep telefonlarının üzerinde sadece 5 düğme mevcuttu. Ayrıca ilk çıktığı zamanlarda ön kamerası da yoktu ve video çekme gibi özelliklere de sahip değildi. 2007 senesinde çıkan bu cihazlar o dönemin en iyi mobil cihazlarından olmuştur. İlk iPhone çıktığında fiyatı ise 499 dolardı. Günümüzde ise en pahalı teknolojik cihazlar arasında yer almaktadır.

En Çok Aranan Haberler